Kobieta karmiąca jest osobą bardzo przyjazną i opiekuńczą, ale nie na tyle kompetentną, aby podjąć pracę zawodową – taki wizerunek mamy karmiącej piersią wyłania się z badań przeprowadzonych przez naukowców z Montana State University w USA.

Ankietowani, którzy wzięli udział w eksperymencie, zostali zapytani o to, jak postrzegają kobiety karmiące naturalnie, a jak te, które podają swoim dzieciom sztuczną mieszankę. Warto podkreślić, że wielu z nich nigdy nie miało do czynienia z mamami karmiącymi piersią.

Badania zostały przeprowadzone dwa lata temu. Czy od tamtej pory zmieniło się postrzeganie mam karmiących naturalnie? Zdaje się, że nie do końca, skoro po porodzie aż 99.4% polskich kobiet rozpoczyna przystawianie do piersi, a po 4 miesiącach już tylko 29% dzieci otrzymuje wyłącznie mleko matki. Natomiast po pół roku dotyczy to tylko 9% niemowląt. W Polsce najwięcej kobiet rezygnuje z karmienia piersią już w 2-3 miesiącu.

Czym jest to spowodowane? Między innymi wstydem, presją otoczenia, a także powrotem do pracy po macierzyńskim. Przyczyny te wynikają w głównej mierze ze stereotypów krążących w najbliższym otoczeniu kobiet, które umacniają ich wątpliwości i utwierdzają w przekonaniu, że decyzja o rezygnacji z karmienia jest słuszna.

Stereotypy

Kobieta karmiąca piersią uważana jest za ideał matki, która daje swojemu dziecku wszystko co najlepsze. Kogoś, kto wyrzeka się własnych potrzeb na rzecz innych. Mamę, której głównym, a nawet jedynym, punktem zainteresowania jest dziecko – jego rozwój i zdrowie.

Często zapominamy, że matka to również kobieta. Uważa się, że matka karmiąca piersią stawia przede wszystkim na rodzinę, dlatego nie jest kimś, kto może realizować się na polu zawodowym. Osoby biorące udział w badaniach naukowców z Montany stwierdziły nawet, że kobiety te są mniej kompetentne od „butelkowych mam”.

A jak jest w rzeczywistości?

Według statystyk najczęściej i najdłużej karmią piersią kobiety ze średnim i wyższym wykształceniem. Badania przeprowadzone na przykładzie 300 kobiet zamieszkałych na terenie Górnego Śląska pokazały, że największe szanse na karmienie piersią mają dzieci matek starszych, aktywnych zawodowo, posiadających wykształcenie wyższe.

Z innych badań wynika, że aż 92% matek z wykształceniem wyższym karmi naturalne swoje dzieci i w 6 miesiącu robi to jeszcze 60% z nich. Największy wpływ na tę decyzję ma wiedza tych kobiet na temat składników mleka mamy i tego, w jaki sposób oddziałuje na organizm niemowlęcia. Aż 95% z nich chce poszerzać swoją wiedzę na temat karmienia piersią.

Nie ma więc podstaw ku temu, aby twierdzić, że kobiety karmiące naturalnie są osobami niekompetentnymi, niewartościowymi z punktu widzenia pracodawcy.

Karmienie piersią a powrót do pracy

Jednym z powodów przedwczesnej rezygnacji z karmienia piersią jest chęć powrotu do pracy i aktywnego trybu życia. W powszechnym przekonaniu panuje stereotyp, że karmienie na żądanie zmusza kobiety do pozostawania przez cały czas ze swoimi dziećmi.

Tymczasem mama karmiąca może być aktywna! Dziecko nie zawsze musi otrzymywać mleko bezpośrednio z piersi – można podawać mu odciągnięty pokarm. Umożliwiają to laktatory Medela oraz butelka Calma, która jako jedyna na polskim rynku nie zaburza odruchu ssania u dziecka. Odpowiednie przechowywanie pokarmu spowoduje, że nie straci ono swoich bezcennych właściwości.  Świeże mleko w zamkniętym pojemniku można przechowywać od 4 do 6 godzin, w torbie chłodniczej do 24 godzin, w lodówce od 2 do 5 dni.

W ten sposób opiekun dziecka, pod nieobecność mamy karmiącej piersią, może podawać mu mleko zawsze wtedy, gdy będzie tego potrzebowało.

Drogie Panie! Pamiętajmy, że powrót do pracy nie musi oznaczać rezygnacji z karmienia naturalnego. Dzięki wsparciu najbliższych i systematycznemu odciąganiu pokarmu Wasze maleństwa będą otrzymywały mleko mamy jeszcze przez długi czas. Karmienie piersią i aktywny tryb życia naprawdę może iść w parze! 🙂

Źródła:
1. http://www.news.com.au/finance/work/breasts-best-until-you-want-a-new-job/story-e6frfm9r-1226044757288
2. http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php?option=com_content&view=article&id=153&Itemid=51&lang=pl
3. http://www.czytelniamedyczna.pl/2078,karmienie-naturalne-oraz-czynniki-warunkujace-jego-dlugosc-u-dzieci-z-terenu-gor.html
4. http://czasopisma.viamedica.pl/pp/article/viewFile/23230/18456

Komentarze

komentarzy