Co oznacza, że butelka jest bezpieczna dla dziecka? Oczywiście musi być to produkt wykonany z materiału nieszkodliwego dla malucha, ale nie mniej ważne jest, by butelka posiadała odpowiedni smoczek. Taki, który nie zaburza odruchu ssania i nie ułatwia pobierania pokarmu. Dzięki temu dziecko nie zrezygnuje ze ssania piersi, a bardzo ważne jest, aby pokarm mamy stanowił podstawę jego diety przynajmniej do 6 miesiąca życia.

Jaka butelka jest odpowiednia dla dziecka?

Noworodki urodzone o czasie powinny posiadać wykształcony odruch ssania, więc korzystanie z butelki ze smoczkiem zazwyczaj nie stanowi dla nich problemu. Jaka butelka będzie odpowiednia dla dziecka, jeśli jego odruch ssania jest prawidłowy?

Przy wyborze butelki dla niemowląt i noworodków powinniśmy zwrócić największą uwagę na smoczek. Idealnym wyborem jest taki, który nie zaburza odruchu ssania, ponieważ wymaga od malucha dokładnie takiej samej pracy jak podczas karmienia piersią. Smoczkiem nie zaburzającym odruchu ssania jest Calma Medela. By odkryć podstawową różnicę pomiędzy tym smoczkiem a smoczkami innych firm, wystarczy przeprowadzić łatwe badanie. Jeśli przechylimy butelkę ze smoczkiem Calma, to płyn nie wydostanie się z niej samoistnie. Z kolei, gdy przechylimy butelkę wyposażoną w typowy smoczek silikonowy czy kauczukowy, to płyn będzie swobodnie wypływał. Na podstawie tej obserwacji łatwo można się domyślić, że Calma w przeciwieństwie do tradycyjnych smoczków wymaga od noworodka czy niemowlęcia pewnego wkładu pracy, by wydobyć mleko z butelki. Zwykłe smoczki mogą rozleniwiać malucha, zaburzać jego odruch ssania i doprowadzić do sytuacji, w której niemowlę będzie wolało pobierać pokarm z butelki, a nie z piersi. Wbrew pozorom, dziecko wykonuje dużo pracy podczas ssania piersi, dowodem czego są między innymi kropelki potu, które pojawiają się na jego czole podczas karmienia. Jeśli ułatwimy mu tę pracę poprzez podanie pokarmu z butelki wyposażonej w tradycyjny smoczek, to maluch być może nie będzie chciał się już wysilać, by pobrać pokarm i karmienie piersią zostanie zakończone przedwcześnie. W związku z tym już w przypadku noworodków warto wybierać takie smoczki, które nie zaburzają odruchu ssania.


Smoczek Calma Medela występuje tylko w jednym rozmiarze, więc odpowiedni jest zarówno dla noworodków, jak i niemowląt. Ten sam rozmiar można stosować od pierwszych dni życia dziecka aż do czasu, gdy dziecko nauczy się jeść samodzielnie. Gdy nasz maluch podrośnie i będzie potrzebował więcej pożywienia, to warto dokupić większą butelkę na pokarm. Butelka Medela przeznaczona dla niemowląt posiada pojemność 250 ml, czyli o 100 ml więcej niż butelka dla noworodków.

Butelki dla dzieci – który materiał jest bezpieczny?

Często butelki plastikowe są traktowane jako bardziej praktyczne niż butelki szklane. Są też uważane za bezpieczniejsze, ponieważ nie ulegają stłuczeniu. Należy jednak pamiętać o tym, aby wybierać odpowiedni rodzaj plastiku. Bardzo często w produktach wykonanych z poliwęglanu, czyli np. w butelkach lub pojemnikach na żywność, które określamy jako „plastikowe”, występuje Bisfenol A (w skrócie nazywany – BPA). Ten składnik chemiczny uważany jest za szkodliwy dla zdrowia, więc wybierając butelki dla dzieci oraz inne akcesoria, które mają styczność z pokarmem, zwracajmy uwagę na to, czy dany produkt nie zawiera BPA. Jeśli na opakowaniu znajdziemy napis „BPA Free” lub „Nie zawiera BPA”, to możemy rozważyć zakup tego produktu.

Komentarze

komentarzy