Układ pokarmowy kilkumiesięcznego dziecka nie jest jeszcze w pełni dojrzały, co powoduje, że jest ono szczególnie narażone na wystąpienie biegunki i zaparć. Karmienie piersią chroni przed nimi, niemniej jednak bardzo ważna jest stała obserwacja stolca oddawanego przez noworodka. Nagłe zmiany w wyglądzie kupki lub częstotliwości wypróżniania się mogą być jednym z objawów dolegliwości gastrycznych.

Pokarm matki jest lekkostrawny, a więc nie obciąża układu pokarmowego niemowlęcia. Jest również najlepszą ochroną przed wirusami i bakteriami, ponieważ składniki w nim zawarte budują mikroflorę jelitową. W związku z tym należy pamiętać, aby w przypadku wystąpienia biegunki lub zaparć u noworodka, nie rezygnować z karmienia piersią, ponieważ pokarm kobiecy odgrywa ogromną rolę nie tylko w profilaktyce zaburzeń gastrycznych, ale również w ich leczeniu.

Biegunka u noworodka

Przyczyn wystąpienia biegunki u noworodka karmionego piersią może być wiele. Zaliczają się do nich m.in.:
– infekcje układu pokarmowego wywołane wirusami, bakteriami lub pasożytami,
– przekarmienie dziecka,
– zapalenie gardła, płuc, ucha środkowego lub dróg moczowych,
– zatrucie lub alergia pokarmowa,
– ząbkowanie.

Podstawowym objawem biegunki u noworodka jest zmiana w wyglądzie stolca. Niepokojącym sygnałem jest pojawienie się w nim krwi, ropy lub bezbarwnego śluzu. Zmienia się również kolor kupki, która staje się ciemnozielona. Pozostałe objawy to:
– wymioty,
– gorączka,
– bóle brzucha,
– brak apetytu,
– zapadnięte ciemiączko,
– zmiana nastroju (apatyczność lub nadpobudliwość).
Nieleczona biegunka może być bardzo niebezpieczna, ponieważ prowadzi do odwodnienia. Świadczyć o nim może osłabienie organizmu, wysuszone wargi i jama ustna, wiotka skóra oraz rzadsze oddawanie moczu.

Biegunka u noworodka nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią! Mleko matki nawadnia organizm dziecka i zwiększa odporność układu pokarmowego. Bardzo często, szczególnie przy infekcjach rotawirusowych, pokarm kobiecy to jedyny płyn, jaki organizm dziecka jest w stanie przyswoić, natomiast podanie czegokolwiek innego powoduje natychmiastowe wymioty. Dlatego bardzo ważne jest, by w czasie choroby dziecka zwiększyć częstotliwość karmień tak, aby zapewnić dziecku odpowiednie nawodnienie. W leczeniu stosuje się również specjalne płyny, które służą do doustnego nawadniania. Dziecku można podawać również wodę lub herbatki, należy natomiast unikać soków. Lekarz może zalecić również probiotyki lub substancje osmotycznie czynne. Natomiast w przypadku odparzeń, które często pojawiają się przy biegunkach, należy szczególnie zadbać o skórę niemowlęcia.

Zaparcia u noworodka

Dzięki temu, że pokarm kobiecy jest lekkostrawny, zaparcia u dzieci karmionych piersią występują bardzo rzadko. Oddawanie stolca nie nastręcza trudności, ponieważ ich kupki są miększe niż u innych niemowląt.

Zaparcia u noworodka karmionego piersią pojawiają się zazwyczaj przy rozszerzaniu diety. Przyczyną może być zbyt mała ilość płynów lub błonnika pokarmowego w posiłkach niemowlęcia, które zaczyna przyjmować nowe produkty.

Objawem zaparć u noworodka jest trudność w oddawaniu stolców – kupki dziecka są twarde i z trudnością przedostają się na zewnątrz. Inne sygnały świadczące o problemach z wypróżnianiem się to m.in.:
– płacz niemowlęcia przy oddawaniu stolca,
– nabrzmiały i twardy brzuszek,
– niepokój dziecka,
– brak apetytu.

Zaparciem nie jest natomiast sytuacja, w której dziecko karmione wyłącznie mlekiem matki powyżej 6 tygodnia życia, oddaje luźny stolec co kilka dni. Jest to naturalne, gdyż w tym wieku układ pokarmowy dziecka jest bardziej dojrzały i jest w stanie niemal całkowicie wchłaniać pokarm matki. Dlatego zanim organizm „uzbiera” odpowiednią ilość odpadów, przerwa między wypróżnieniami może wynieść nawet do 10 dni. Jeśli w tym czasie dziecko jest spokojne, pogodne, je chętnie i tak często jak dotychczas, a brzuszek pozostaje miękki – nie ma powodów do niepokoju.

W przypadku zaparć bardzo ważna jest zmiana diety mamy karmiącej piersią lub dziecka, jeśli zaczęło już jeść nowe produkty. Ulgę niemowlęciu może przynieść wprowadzenie do posiłków buraczków, suszonych śliwek i moreli, jabłek oraz soków z tych owoców. Wskazane jest również jedzenie ryżu, ziemniaków, kasz i chleba razowego. Warto również nawadniać organizm dziecka – często przystawiać go do piersi oraz podawać mu przegotowaną wodę lub herbatki.

Zarówno w leczeniu, jak i w profilaktyce zaparć, zalecane są także masaże brzuszka, wykonywane ruchami kolistymi wokół pępka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Innym sposobem jest położenie dziecka na plecach i wykonywanie jego nóżkami ruchów przypominających jazdę na rowerze.

Zarówno w przypadku biegunek, jak i zaparć u noworodka karmionego piersią, należy zasięgnąć rady konsultanta laktacyjnego, położnej lub lekarza, który w razie konieczności przepisze dziecku odpowiednie środki, które pomogą uporać się z dolegliwością.

Komentarze

komentarzy