Ból brodawki sutkowej zazwyczaj pojawia się już w pierwszych dniach po porodzie i często wynika z braku doświadczenia w karmieniu naturalnym. W związku z tym wiele mam nie wie, jak sobie z nim poradzić. Na dodatek utarło się, że bolące czy popękane brodawki to nieodłączny element karmienia piersią, że młoda mama musi pogodzić się z bólem. Tymczasem zdarza się, że wystarczy zmienić jedynie pozycję do karmienia, aby dolegliwość minęła.

Pamiętajmy, karmienie naturalne nie musi, a nawet nie powinno boleć! Ból brodawki sutkowej podczas przystawiania do piersi zawsze ma konkretne przyczyny, które przy odpowiednim wsparciu można wykryć i usunąć.
Najczęściej ból brodawki sutkowej wynika z niewłaściwej pozycji do karmienia czy złej techniki przystawiania do piersi. Inne przyczyny to między innymi pleśniawki u niemowlęcia, zablokowanie przewodów wyprowadzających mleko, wkładki laktacyjne nieprzepuszczające powietrza, niewłaściwa higiena, krótkie wędzidełko podjęzykowe u dziecka czy ząbkowanie.

W przypadku bolących czy popękanych brodawek jedną z zalecanych pozycji jest pozycja spod pachy, nazywana także futbolową, która sprzyja kształtowaniu się prawidłowego odruchu ssania u dziecka.

Ból i uszkodzenie brodawek może być spowodowane także zbyt płytkim przystawianiem dziecka do piersi. Niemowlę, ssąc pierś, powinno obejmować ustami nie tylko brodawkę, ale również dużą część otoczki. W przypadku bolących brodawek podczas karmienia piersią warto pamiętać o tym, aby najpierw podać dziecku tę, w której młoda mama odczuwa mniejszy ból. W trakcie karmienia wydzielają się endorfiny, które łagodzą ból, również w drugiej brodawki.

W przypadku bolącej czy popękanej brodawki warto również smarować ją własnym pokarmem, który ma właściwości bakteriobójcze. Po każdym karmieniu należy delikatnie rozprowadzić go po sutku i pozostawić go przez chwilę na odkrytej piersi.

Warto pamiętać również o tym, aby nie myć brodawek mydłem czy innymi środkami, które mogłyby je wysuszyć i doprowadzić do uszkodzeń. Zabiegi kosmetyczne nie są konieczne, a wręcz niezalecane, ponieważ brodawki są naturalnie nawilżane i ujędrnianie przez gruczoły łojowe.

Zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu popękanych brodawek, pomaga odpowiednio dobrany biustonosz. Powinien być wykonany z przewiewnego materiału, na przykład z bawełny. Ważne jest również to, aby nie posiadał elementów, które mogłyby obcierać brodawki, dotyczy to głównie koronek.

Aby uniknąć bólu czy uszkodzenia brodawki sutkowej, należy umiejętnie wyciągać pierś z ust dziecka po karmieniu. Młoda mama nie powinna robić tego w trakcie ssania, a dopiero po jego zakończeniu. Jeśli jednak kobieta chce wcześniej zakończyć karmienie, powinna włożyć palec między brodawkę a dziąsła dziecka, a następnie wyciągnąć pierś.

Natomiast jeśli podczas ząbkowania maluch gryzie lub szarpie brodawkę, należy być stanowczym i dać mu do zrozumienia, że nie zgadzamy się na takie zachowanie.

Pamiętajmy, aby w przypadku bolących czy popękanych brodawek podczas karmienia piersią, zasięgnąć porady położnej czy konsultanta laktacyjnego, który pomoże wykryć źródło problemu i skorygować ewentualne błędy.

Komentarze

komentarzy