Jak wyglądają pierwsze tygodnie po porodzie? Jak długo trwa okres połogu? Jak wygląda fizjologia noworodka w pierwszych dniach życia? Kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie karmienia piersią? Pytania te spędzają sen z powiek wielu kobietom w ciąży, szczególnie tym, które po raz pierwszy mają zostać mamami.

Dla wielu ciężarnych poród wiąże się z ogromnym stresem. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które nigdy wcześniej nie rodziły. Niektóre z nich, nie mając doświadczenia w opiece nad noworodkiem, obawiają się również, że nie poradzą sobie w roli mamy.

Specjalnie dla nich odpowiadamy na kilka pytań dotyczących połogu i pierwszych dni życia dziecka.

Jak wygląda okres połogu?

Połóg trwa zazwyczaj przez dwa miesiące (od 6 do 8 tygodni) – jest to czas, w którym organizm młodej mamy wraca do kondycji sprzed ciąży. Najtrudniejsze bywają pierwsze dwa tygodnie po porodzie. W tym czasie kobieta czuje się zmęczona i obolała. Mogą przytrafić się jej także omdlenia i zawroty głowy, dlatego powinna jak najwięcej wypoczywać. Jednocześnie zaleca się, aby kobieta w połogu była aktywna fizycznie – dużo spacerowała i wykonywała proste ćwiczenia gimnastyczne.

Młoda mama może odczuwać także silne skurcze macicy, które są zupełnie naturalne po porodzie. Świadczą o tym, że narząd ten powraca do stanu sprzed ciąży. Silne skurcze mogą występować także podczas karmienia naturalnego – ssanie piersi powoduje uwalnianie się oksytocyny, która powoduje obkurczanie się macicy.

Zupełnie naturalne w okresie połogu jest również pojawienie się wydzieliny z dróg rodnych, która oznacza, że macica oczyszcza się po porodzie. W pierwszych dniach może zawierać dużo krwi, jednak z biegiem czasu jej ilość stopniowo maleje. Około 6 tygodnia wydzielina zupełnie zanika.

Bez względu na to, czy kobieta miała nacinane krocze podczas porodu czy też nie, będzie odczuwać ból. Pęknięcie lub nacięcie goi się zazwyczaj ok. 10 dni.

Jeśli ból krocza lub skurcze macicy są bardzo dotkliwe, kobieta może zażywać łagodne leki przeciwbólowe. Natomiast w okresie wystąpienia wydzieliny, warto stosować bawełniane wkładki. Nie zaleca się używania tamponów, ponieważ mogą prowadzić do zakażenia i utrudniać gojenie się krocza.

Jak wyglądają pierwsze dni życia noworodka?

Noworodek śpi od 17 do 20 godzin na dobę – najczęściej budzi się na karmienie i przewijanie. Pierwsze przystawienie do piersi powinno mieć miejsce zaraz po porodzie. Ważne, aby noworodek pozostawał z mamą w kontakcie „skóra do skóry” przez około dwie godziny. W tym czasie maluch intuicyjnie znajduje pierś i zaczyna ją ssać. Według standardów opieki okołoporodowej każda kobieta, która urodziła w sposób fizjologiczny, ma prawo do kontaktu „skóra do skóry” już od pierwszych chwil po porodzie.

Karmienie naturalne powinno odbywać się na żądanie. W pierwszych dniach po porodzie może wystąpić nawał pokarmu, dlatego przez każdym karmieniem warto odciągnąć trochę mleka za pomocą laktatora, aby piersi były mniej napięte i twarde, co ułatwi dziecku prawidłowe uchwycenie piersi.

Gdy maluch obudzi się na posiłek, najpierw warto go nakarmić, a później przewinąć, ponieważ noworodki często wypróżniają się podczas karmienia i tuż po nim.

Przy odpowiednim wsparciu najbliższych oraz personelu medycznego, szczególnie położnej i konsultanta laktacyjnego, kobieta będzie cieszyć się szczęśliwym macierzyństwem już od pierwszych chwil po porodzie. Warto pamiętać, że już od 21 tygodnia ciąży przyszła mama może korzystać z bezpłatnych spotkań edukacyjnych z położną, refundowanych przez NFZ. Podczas nich przygotuje się do porodu, połogu, a także opieki nad noworodkiem.

Komentarze

komentarzy