Karmienie piersią to wyjątkowe doświadczenie zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Nie ma nic cenniejszego, zdrowszego i nic bardziej naturalnego od mleka matki. Niestety mimo wielu korzyści płynących z karmienia naturalnego, początki karmienia piersią nie zawsze bywają łatwe.W pierwszych dniach po porodzie mogą pojawić się przejściowe problemy z laktacją czy kłopoty z przystawieniem dziecka do piersi, które u części Mam kończą się rezygnacją z karmienia. Aby im zapobiec niezwykle ważna jest edukacja i odpowiednie wsparcie młodych Mam. Bardzo pomocne są również rozwiązania wspierające karmienie naturalne, które w pierwszym okresie pozwalają stymulować laktację, zapewniają komfort karmienia, a w kolejnych miesiącach pozwalają Mamom pozostać aktywnymi. Wszystko po to, by karmienie piersią było niezapomnianym wspomnieniem.

Warto pamiętać jednak, że każda matka karmiąca piersią prowadzi inny tryb życia, nieco inaczej podchodzi do karmienia piersią, ma inne potrzeby i oczekiwania. Z tego powodu na rynku znaleźć można szeroką gamę laktatorów dostosowanych do różnych stylów życia i potrzeb, w tym różnego rodzaju laktatory elektryczne, ręczne, pojedyncze czy przystosowane do podwójnego odciągania. Dobór odpowiedniego sprzętu bywa jednak dla Mam nie lada wyzwaniem. Aby ułatwić im tę decyzję, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę oraz czym kierować się w doborze właściwego laktatora, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom Mam.

Podstawowe pytanie jakie powinniśmy zadać osobie dokonującej zakupu laktatora powinno dotyczyć przede wszystkim tego jak długo i jak często Mama planuje korzystać z laktatora i karmić dziecko odciągniętym pokarmem!

 Rzadko i krótko

Jeśli planujesz odciągać pokarm stosunkowo rzadko i przez krótki okres czasu, rozważ zakup pojedynczego laktatora w wersji manualnej bądź elektrycznej,w zależności od preferencji. Polecamy wówczas laktator Harmony z technologią 2-fazowego odciągania, która pozwala na odciągnięcie większej ilości mleka w krótszym czasie, bądź wersję klasyczną Lactaset. W wypadku gdy problemy z laktacją się wydłużają można wypożyczyć do tych odciągaczy moduły profesjonalne Symphony, Lactina, które są dostępne w systemie wypożyczalni.

Często, ale krótko (do 1,5 miesiąca)

Jeżeli natomiast przywidujesz odciągać pokarm często, jednak stosunkowo krótko – w pierwszych dwóch miesiącach po porodzie, proponujemy zakupu pojedynczego laktatora elektrycznego. Rozwiązaniami zapewniającymi komfort i wygodę są w tej sytuacji laktator Mini Electric z płynną regulacją siły ssania, wygodny w użytkowaniu – może być obsługiwany przy pomocy tylko jednej ręki, bądź laktator Swing wyposażony w najnowszą technologię z systemem 2-fazowego odciągania, odwzorowującą naturalny rytm ssania dziecka. Rozwiązanie to pozwala na odciągnięcie większej ilości pokarmu w krótszym czasie.

Często i długo (powyżej 1,5 miesiąca)

Jeśli planujesz odciągać pokarm kilka razy dziennie przez dłuższy okres czasu, najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup elektrycznego, podwójnego laktatora z funkcją dwufazowego odciągania. Produktem wartym rozważenia jest laktator Swing Maxi, który dzięki dwufazowemu systemowi zapewnia szybsze odciąganie mleka mamy, z obu piersi jednocześnie. Doskonale sprawdza się w celu zwiększania laktacji, jak i w codziennym użytkowaniu. Jest idealny dla Mam poszukujących prostych rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić czas.

Dla tych z Was, które poza szybkością odciągania pokarmu i wygodą cenią sobie również niewielkie gabaryty, doskonałym wyborem będzie laktator Freestyle. To jeden z najmniejszych podwójnych elektrycznych odciągaczy na świecie, który pomaga mamom skrócić czas odciągania pokarmu oraz zapewnia swobodę ruchów w trakcie odciągania. Freestyle jest idealny do codziennego i regularnego użytku. Zwiększa ilość pokarmu poprzez stymulację obu piersi jednocześnie i 2 – fazowy rytm ssania. Niewielkie gabaryty i cicha praca sprawiają, że codzienne odciąganie pokarmu jest komfortowe i naturalne. Pełną kontrolę zapewnia również wyświetlacz, który pokazuje mamom wszystkie potrzebne informacje.

Poza częstością oraz długością odciągania pokarmu, istotną sprawą przy doborze laktatora jest również aktywność w pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka, a także występujące niekiedy problemy z laktacją, które mogą pojawić się na początku karmienia piersią. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych sytuacji wraz z rekomendowanymi rozwiązaniami.

Mama karmiąca piersią „na pełny etat”

Jeżeli karmisz piersią i narazie nie planujesz powrotu do pracy lub nauki, które powodowałyby codzienne rozstania z dzieckiem, sama będziesz zajmować się karmieniem Maluszka, a odciągnięty pokarm będziesz podawać Maleństwu tylko kilka razy w tygodniu, idealnym rozwiązaniem jest zakup pojedynczego laktatora ręcznego lub elektrycznego z technologią 2-Phase Expression (dwufazowego odciągania). Zalecanymi produktami są laktatory: Swing (laktator elektryczny) bądź Harmony (laktator ręczny).

Mama wracająca do pracy

W sytuacji, gdy oboje rodziców jest zaangażowanych w karmienie Maluszka, bądź gdy Mama postanawia wrócić do pracy, a Maluszek będzie karmiony odciągniętym pokarmem kilka razy dziennie, pomocny będzie laktator, który sprawnie odciągnie większą ilość mleka mamy. Doskonałym rozwiązaniem będzie użycie podwójnego laktatora z technologią 2-Phase Expression, w wariancie elektrycznym lub z zasilaniem bateryjnym. Zalecanymi produktami są wówczas laktatory Swing Maxi bądź Freestyle. Wymienione laktatory idealnie nadają się do odciągania pokarmu w domu, pracy czy podróży, a odpowiednie postępowanie i bezpieczna metoda podawania pokarmu dziecku, pozwolą mamie bez przeszkód karmić piersią w chwilach kiedy jest z dzieckiem.

Kiedy pojawiają się problemy z laktacją

Kiedy dziecko urodziło się w terminie, ale Mama ma kłopoty z rozpoczęciem karmienia piersią czy stymulacją laktacji, lub gdy Mama zdecydowana jest karmić piersią, lecz martwi się, że sama nie będzie w stanie nakarmić Maluszka, rekomendowanym rozwiązaniem jest wówczas wsparcie laktacji przy użyciu profesjonalnego modułu Symphony – stworzonego z myślą o inicjowaniu i utrzymywaniu odpowiedniego poziomu laktacji. Przy tego typu sytuacjach zalecany jest również laktator Freestyle, który zwiększa ilość pokarmu poprzez stymulację obu piersi jednocześnie i 2 – fazowy rytm odciągania.

Karmienie piersią wcześniaka

W sytuacji gdy Maluszek urodził się przedwcześnie i nie przebywa przy Tobie, bądź jest chory i nie możesz nakarmić go piersią i potrzebujesz pomocy w wywołaniu laktacji, doskonale sprawdzi się profesjonalny odciągacz pokarmu Symphony z kartą PLUS do inicjacji laktacji i jednorazowymi lub wielorazowymi zestawami do odciągania – laktator szpitalny. Technologia inicjacji pomaga zapoczątkować laktację u matek, które nie mogą przebywać z dzieckiem.

 Warto pamiętać, że dobrze dobrany laktator to taki, który jest dostosowany do potrzeb i stylu życia karmiącej kobiety. Co istotne produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb Mam niweluje ryzyko kłopotów z odciąganiem pokarmu oraz sprawia, że karmienie piersią staje się dla Mam niezapomnianym wspomnieniem.

Komentarze

komentarzy