Każda ciężarna kobieta ma prawo do bezpłatnej opieki położnej środowiskowej oraz bezpłatnych spotkań w ramach edukacji przedporodowej. Położna może towarzyszyć nam regularnie od 21 tygodnia ciąży aż do okresu po porodzie. By móc skorzystać z tych praw, należy wypełnić deklarację wyboru położnej środowiskowej i złożyć ją w placówce opieki zdrowotnej.

Wybór położnej środowiskowej

Niejednokrotnie zdarza się, że przyszłe mamy narzekają na położną środowiskową. Każda z kobiet powinna jednak wiedzieć, że o wyborze położnej środowiskowej decyduje samodzielnie. To od Was zależy, którą położną wybierzecie, dlatego warto już w pierwszych tygodniach ciąży rozejrzeć się za odpowiednią osobą. Jeśli dopiero przeprowadziłyście się do nowego miejsca, to można zapytać inne mamy mieszkające w okolicy. Ponieważ każda kobieta – bez względu na wiek – powinna pozostawać pod opieką położnej, to zapewne już kiedyś dokonałyście wyboru położnej. Jeśli wypełniłyście deklarację, np. zaraz po ukończeniu 18 roku życia i nieistotne było wówczas dla Was, którą położną wybieracie, to wybór ten w każdej chwili można zmienić. Wystarczy złożyć kolejną deklarację.

Wybór położnej środowiskowej jest bardzo ważny, ponieważ jej opieka nie ogranicza się jedynie do kilku wizyt po urodzeniu maleństwa. W ramach tej opieki możemy liczyć również na bezpłatną edukację przedporodową.

Bezpłatna edukacja przedporodowa

Położna środowiskowa sprawująca opiekę nad przyszłą mamą, powinna już od 21 tygodnia ciąży przygotowywać ją do porodu. Takie spotkania edukacyjne mogą odbywać się indywidualnie lub w grupach. Pomiędzy 21 a 31 tygodniem ciąży spotkania z położną powinny odbywać się raz w tygodniu, a od 32 tygodnia ciąży do rozwiązania – dwa razy w tygodniu.

Edukacja przedporodowa ma być zarówno teoretycznym, jak i praktycznym przygotowaniem do porodu. Jednak to nie wszystko, bo edukacja przedporodowa obejmuje również przygotowanie do karmienia piersią. Położna – już w czasie ciąży – powinna wyjaśnić nam to, z jakimi problemami być może będziemy musiały się zmierzyć, w jaki sposób powinnyśmy karmić maleństwo, co powinno nas zaniepokoić. Na praktyczną część nauki karmienia przyjdzie czas po porodzie.

Położna środowiskowa po urodzeniu maleństwa powinna odwiedzić młodą mamę od 4 do 6 razy, a pierwsza wizyta powinna odbyć się do 48 godzin od wypisania Was ze szpitala. Wystarczy zadzwonić do położnej i umówić się na odpowiedni termin. Zazwyczaj położne środowiskowe pracują pomiędzy godziną 8.00 a 18.00, ale często zdarza się, że wizyty możliwe są również w późniejszych godzinach.

Jeżeli dokonasz świadomego wyboru położnej, to osoba ta może zostać nie tylko twoim przewodnikiem przez okres ciąży i zaraz po niej, ale również kimś w rodzaju powiernika. Warto wiedzieć, że położne środowiskowe posiadają przygotowanie nie tylko medyczne, ale również psychologiczne i pedagogiczne.

Jak wypełnić deklarację wyboru położnej środowiskowej?

Dokument –deklaracja wyboru położnej środowiskowej – dostępny jest w każdej placówce podstawowej opieki zdrowotnej, ale też na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Uzupełnienie dokumentu jest bardzo łatwe.

W pierwszej części należy wpisać swoje dane osobowe, takie jak: numer PESEL, nazwisko i imię, adres zamieszkania, adres korespondencji oraz kod wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, który znajdziesz m.in. na stronie internetowej NFZ. W tej części znajdziesz również pole na wpisanie „Numeru karty ubezpieczenia Zdrowotnego”, ale jeśli nie mieszkasz w województwie śląskim, to pole to zostaw niewypełnione. Na razie tylko w Śląskim Oddziale NFZ pilotażowo wprowadzone zostały te karty.

W części drugiej deklaracji wyboru położnej środowiskowej składamy własnoręczny podpis pod oświadczeniami dotyczącymi danych osobowych, a w części piątej wpisujemy dane wybranej położnej. W dokumencie znajdziemy również miejsce na wybór lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarki, ale nie ma obowiązku składać deklaracji na wszystkie te świadczenia. Możemy dokonać wyboru jedynie położnej, a część trzecią i czwartą pozostawić nieuzupełnioną. Deklarację wyboru położnej można składać maksymalnie dwa razy w ciągu roku. Jeżeli będziemy chciały po raz trzeci w danym roku zmienić położną, to konieczne będzie wniesienie opłaty do oddziału NFZ.

Wypełnioną deklarację powinnyśmy złożyć w placówce opieki zdrowotnej, w której zatrudniona jest wybrana przez nas położna. Warto pamiętać, że położna nie musi być zatrudniona w tej samej placówce, w której zatrudniony jest wybrany przez nas lekarz podstawowej opieki czy pielęgniarka. Musi być to natomiast placówka państwowa lub prywatna, która posiada podpisany kontrakt z NFZ na świadczenie usług zdrowotnych.

Komentarze

komentarzy