Czas karmienia piersią, to niezwykły moment w życiu zarówno kobiety, jak i jej dziecka. To ogromne przeżycie emocjonalne, które stwarza wyjątkową więź, ale również najwygodniejszy, a przede wszystkim najzdrowszy sposób żywienia małego człowieka. Wymaga od nas kobiet wysiłku, często wyrzeczeń oraz wydatku energetycznego. Zadajmy sobie wtedy bardzo ważne pytanie: Dlaczego tak naprawdę warto karmić piersią?

Wokół tematu karmienia piersią namnożyło się wiele mitów. Usłyszymy je w szpitalu, kolejne przekażą nam mama, teściowa, ciocia lub babcia. Mimo stresu i wielkiej odpowiedzialności jaką odczuwamy, najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, że ilość mleka nie zależy od wielkości piersi, mleko w piersi nie może się zepsuć i nigdy nie jest bezwartościowe! Karmienie piersią przynosi wiele korzyści, dlatego nie warto łatwo rezygnować z tego przywileju, jaki dała nam natura.

Pamiętajmy również, że żywienie dziecka w pierwszych jego latach życia, ma wpływ na jego zdrowie w dorosłości. Nieprawidłowe żywienie zwiększa ryzyko zachorowalności na niektóre choroby.

Korzyści płynące z mlekiem matki

Noworodka, niemowlę i dziecko (nawet do 2 roku życia) warto, a nawet należy karmić piersią ponieważ podajemy mu wyjątkowy i unikalny pokarm, który dostarcza dziecku składników odżywczych odpowiednich do jego wieku a są to m.in. proteiny, tłuszcze, laktoza oraz minerały. Mleko matki zawiera również substancje, które zapobiegają rozwojowi bakterii wywołujących infekcje w układzie pokarmowym. Na podstawie obserwacji stwierdzono, że u dzieci karmionych piersią rzadziej występują takie choroby jak zapalenie ucha środkowego, układu oddechowego, alergie, rak, cukrzyca wieku dziecięcego czy otyłość. Mleko ma właściwości anty-zakaźne, wspomaga rozwój mózgu wpływa na rozwój wzroku i ostrości widzenia. Warto zauważyć, że mleko z piersi zawsze ma odpowiednią temperaturę, nie wymaga przygotowania i dostępne jest w każdej chwili kiedy przebywasz z dzieckiem.

Drogie Mamy, nie zapominajmy o sobie! Naturalne karmienie nam kobietom również przynosi wiele korzyści, dla których warto karmić piersią.

Karmienie piersią pomaga w szybszym powrocie do figury sprzed ciąży, ponieważ jest to wysiłek energetyczny spalający nawet do 700 kalorii dziennie! Często piersi zwiększają swoją objętość, zmniejsza się krwawienie poporodowe oraz ryzyko anemii, a macica szybciej wraca do pierwotnego rozmiaru na skutek wytwarzanego podczas karmienia hormonu. Podczas laktacji w organizmie zachodzą zmiany hormonalne dlatego opóźniony jest powrót płodności i zmniejsza się ryzyko wystąpienia depresji poporodowej spowodowanej stresem.

Karmienie piersią chroni kobietę przed niektórymi poważnymi chorobami. Obniża ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika, raka sutka oraz chroni przed osteoporozą. Kobiety, które karmiły przynajmniej 9 miesięcy rzadziej chorują na miażdżycę, cukrzycę i nadciśnienie.

Nie można również zapomnieć o kwestii finansowej i ekologicznej. Karmienie piersią to bezpłatny pokarm, nie wymagający obróbki, oszczędzający energię, wodę i odpady. Zawsze gotowy do spożycia.

Jeżeli nie możesz zostać z dzieckiem dłużej w domu, korzystaj z odciągacza do pokarmu. Jeśli obawiasz się, że dziecko przyzwyczai się do picia z butelki i nie będzie chciało ssać Twojej piersi, rozwiązaniem jest specjalny smoczek. Wymusza on wytworzenie podciśnienia, aby płynęło mleko oraz zachowuje naturalny rytm ssania dziecka. Pozwala dziecku robić przerwy i oddychać, tak jakby ssało pierś matki. Takie rozwiązanie umożliwi Ci karmienie dziecka raz piersią, a raz butelką. Korzyści jakie płyną dla Ciebie, a przede wszystkim dla Twojego dziecka z karmienia piersią, są warte poświęcenia czasu na odciąganie mleka, a nawet zrobienie większych zapasów do zamrażarki.

Dlaczego jeszcze warto karmić piersią?

Podawanie dziecku mleka matki jest bardzo ważne, ale nie zastąpi karmienia piersią, które buduje intymną więź, współzależność i wyjątkową relację. To również nawiązanie kontaktu z dzieckiem, nauka jego komunikatów, wymiana spojrzeń, czas relaksu i odpoczynku.

Komentarze

komentarzy