Pieluchy tetrowe z bawełny czy bambusowe? Z kieszonką, składane a może formowane? Dlaczego warto zainwestować w pieluchy ekologiczne i które z nich wybrać? Czy lepiej zdecydować się na pieluchy wielorazowe czy eko-jednorazówki?

Dlaczego pieluchy ekologiczne?

Klasyczne pieluchy jednorazowe bardzo szybko zyskały ogromną popularność. Posiadają one niemal same zalety: są wygodne w użyciu i bardzo chłonne, nie trzeba ich prać, świetnie sprawdzają się w podróży. Jednak coraz więcej osób i organizacji zwraca uwagę na znaczące wady pieluch jednorazowych.

Według raportu brytyjskiej Environment Agency dziecko zużywa średnio 3796 pieluch jednorazowych, które następnie lądują na wysypiskach śmieci. Waga tych odpadów z okresu pieluchowania wynosi około 734 kg na dziecko. Szacuje się, że klasyczne pieluchy jednorazowe rozkładają się przez 500 lat albo więcej. Nic więc dziwnego, że organizacje wspierające ekologię odradzają korzystanie z pieluch jednorazowych z obawy przed ogromnym zaśmiecaniem środowiska.

Kolejną dyskusyjną kwestią jest wpływ pieluch jednorazowych na zdrowie dziecka. Żaden producent nie podaje pełnej listy składników wykorzystywanych do produkcji pieluch, ponieważ nie musi tego robić. Jednak dzięki badaniom wiemy, że pieluchy jednorazowe zawierają wiele metali ciężkich, jak np. ołów, nikiel czy chrom. Zawartość tych metali nie przekracza norm i uznawana jest za bezpieczną, ale wielu rodziców woli, by skóra ich dziecka nie miała kontaktu z takimi substancjami. Sam fakt, że warstwa wierzchnia pieluch jednorazowych produkowana jest z ropy naftowej nie zachęca do ich kupna.

Pozostaje jednak pytanie o to, czy pieluchy wielorazowe rzeczywiście są ekologiczne? Przecież podczas ich prania zużywamy dużo wody i prądu. Jak się jednak okazuje – do produkcji pieluch jednorazowych potrzebna jest porównywalna lub jeszcze większa ilość wody. Wybieranie ekologicznych pieluch nie jest więc podyktowane podążaniem za modą, ale próbą ochrony środowiska i zdrowia dziecka.

Pieluchy wielorazowe – rodzaje

Jeśli nie mamy pojęcia o rodzajach pieluch ekologicznych, to pierwsze spotkanie z różnorodnością tych produktów może przytłaczać. Wybrać pieluchy tetrowe, bambusowe, bawełniane? Z kieszonką, składane, formowane czy all in one? Poniżej przedstawiamy podstawowe rozróżnienia.

Pieluchy z kieszonką – składają się z dwóch warstw: zewnętrzna wykonana jest z wodoszczelnego i oddychającego poliestru, a wewnętrzna z mikropolaru. Pomiędzy tymi warstwami umieszcza się wkłady bambusowe lub bawełnianie. Podstawową zaletą tych pieluch wielorazowych jest krótki czas schnięcia, ponieważ wkłady nie są połączone z warstwą zewnętrzną.

Pieluchy all in one – wyglądają niemal jak pieluchy z kieszonką, ale wkład jest wszyty na stałe. Również składają się oddychającego poliestru i mikropolaru. Ze względu na użytkowanie najbardziej przypominają standardowe pieluchy jednorazowe. Wystarczy wyciągnąć je z opakowania i założyć, a następnie wyprać. Te pieluchy schną jednak dłużej niż pieluchy z kieszonką.

Pieluchy formowane – wykonane są wyłącznie z naturalnych materiałów: najczęściej bawełny lub bambusa. Takie tkaniny nie są jednak wodoszczelne, więc pielucha formowana wymaga zastosowania otulacza. Otulacz zapinany jest na rzepy i przypomina majtki, uszyty jest zazwyczaj z oddychającego poliestru. Zaletą eko pieluch formowanych jest nie tylko całkowicie naturalny materiał, ale też jego duża chłonność. Zakłada się je łatwo, ponieważ są odpowiednio uformowane i posiadają zapięcie.

Pieluchy składane – to prostokątne kawałki materiału, np. tetry, flaneli czy materiału bambusowo-bawełnianego. Ich założenie wymaga trochę wprawy, ale być może pomogą w tym nasze mamy, które ubierały nas w pieluchy tetrowe. Po nałożeniu materiału na pupę dziecka należy jeszcze włożyć otulacz. Ten rodzaj pieluch wielorazowych najbardziej przypomina pieluchy sprzed lat, ale zamiast okropnej ceraty ubieramy miły otulacz.

Pieluchy bambusowe kontra tradycyjne pieluchy tetrowe

Pieluchy tetrowe wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. Te, które znamy z naszego dzieciństwa składały się w 100 proc. z bawełny. Dzisiaj możemy kupić również pieluchy tetrowe wykonane z bambusa lub bawełny i bambusa. Dobre pieluchy tetrowe są bardzo miłe w dotyku.

Zarówno bawełna, jak i bambus posiadają bardzo podobne właściwości w kwestii rozciągania czy wchłaniania. Inaczej jednak wygląda proces wytwarzania materiału i uprawy tych roślin. Bambus rośnie dużo szybciej niż bawełna i nie wymaga użycia pestycydów podczas uprawy. Jednak do produkcji włókien bambusowych niezbędne są chemiczne rozpuszczalniki. Uprawa bambusa jest więc bardziej ekologiczna niż bawełny, ale proces wytwarzania materiału jest bardziej naturalny w przypadku pieluch bawełnianych.

Pieluchy ekologiczne jednorazowe

Na rynku pojawiły się także pieluchy ekologiczne jednorazowe. Wykonane są one z materiałów przyjaznych środowisku, czyli takich, które nie wymagają setek lat, by ulec rozkładowi. Część chłonna pieluszki powstaje najczęściej z bawełny, kukurydzy lub celulozy.

Niestety niektóre pieluszki promowane jako ekologiczne składają się z niemal w całości z tworzyw sztucznych. Ponadto często zawierają specjalny żel chłonący wodę, czyli SAP, który obecny jest również w nie-ekologicznych pieluchach. Eksperci uważają więc, że wielorazowe pieluchy są bezpieczniejsze dla zdrowia dziecka. Ważne jest też to, że świetnie chłonący żel zapewnia dziecku uczucie suchości przez wiele godzin. Z tego powodu maluch może trudniej oduczać się pieluchowania, ponieważ nie wytwarza się u niego skojarzenie przyczynowo-skutkowe: zrobiłem siku – jest mi mokro.

Jeśli zamierzamy korzystać z eko pieluch, to warto wypróbować albo chociaż obejrzeć kilka ich rodzajów i dopiero wtedy podjąć decyzję o wyborze najbardziej odpowiedniego produktu.

Komentarze

komentarzy