Wokół zagadnienia dopajania niemowlaka karmionego piersią narosło sporo mitów, więc najpopularniejsze z nich skonfrontujemy z rzetelnymi, potwierdzonymi naukowo faktami. Czy niemowlęta karmione piersią rzeczywiście trzeba dopajać, a jeśli tak – to od kiedy i jakie płyny wybierać? Czy woda dla niemowląt jest najlepszym wyborem, czy lepiej podawać dziecku herbatki lub soki?

Czy niemowlęta karmione piersią należy dopajać?

Mit 1: Niemowlęta trzeba dopajać, ponieważ mleko matki zaspokaja głód, a nie pragnienie.

Fakt: Przy każdej możliwej okazji podkreślamy, że zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia dziecko powinno być karmione wyłączenie mlekiem matki. Podstawą tego zalecenia jest naukowo udowodniony fakt, że mleko matki zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze i jest najbardziej optymalnym pokarmem dla dziecka. Używając słowa „pokarmem” mamy na myśli nie tylko zaspokajanie głodu, ale również pragnienia. Na pewno każda karmiąca mama zauważyła, że jej mleko zmienia się podczas karmienia. W fazie pierwszej, czyli zaraz po przystawieniu niemowlęcia do piersi, mleko zawiera więcej wody. Gdy panuje upał lub w grę wchodzą inne czynniki zwiększające pragnienie u dziecka, to pierwsza faza naturalnie się wydłuża. Ponadto dziecko, by zaspokoić pragnienie, częściej prosi o przystawienie do piersi, natomiast krócej z niej pije. Dopajanie niemowlaka karmionego piersią nie jest więc konieczne, zwłaszcza, że mleko matki w ponad 70% składa się z wody.

Mit 2: Dziecko bardzo krótko ssie pierś, więc trzeba go dopajać, by zapobiec odwodnieniu.

Fakt: Wcześniej już wspomnieliśmy o tym, że jeśli dziecko ssie pierś krótko, to najprawdopodobniej chce ono przede wszystkim zaspokoić pragnienie, a nie głód. Jeśli w takiej sytuacji podamy niemowlęciu wodę lub herbatkę, to na pewno ugasimy jego pragnienie, ale również chwilowo napełnimy brzuszek i zmniejszmy jego ochotę na mleko. To z kolei spowolni laktację, co jest niewskazane, ponieważ za jakiś czas dziecko będzie chciało zaspokoić głód, którego nie mogła ugasić woda lub herbatka. W sytuacji, gdy dziecko krótko, ale często ssie pierś nie musimy sięgać po butelkę i dopajać niemowlaka. Wystarczy, że będziemy karmić go na żądanie.

Mit 3: Niemowlęciu należy jak najwcześniej podawać wodę, by nauczyć go prawidłowych zasad żywienia.

Fakt: Powyższy mit jest jednym z nowszych twierdzeń, ale coraz popularniejszym. Zarówno lekarze, jak i dietetycy podkreślają, by dziecko przyzwyczajać do picia wody jako głównego napoju zaspokajającego pragnienie, ale niekoniecznie należy robić to od pierwszego miesiąca życia niemowlęcia. Dopajanie niemowlaka karmionego piersią nie jest konieczne, więc jeśli nie podajemy dziecku herbatek oraz soków, to nie wyrobimy u niego złych nawyków żywieniowych, nie sprawimy, że w późniejszym etapie będzie preferował słodkie soki zamiast wody.

Jednak, gdy nasz maluch skończy już 6 miesięcy i stopniowo zaczniemy rozszerzać jego dietę, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić inne płyny niż mleko mamy.

Woda dla niemowląt czy inne płyny?

Gdy rozszerzamy dietę niemowlęcia, możemy podawać dziecku wodę, herbatki lub soki warzywne i owocowe. Kupując gotowe herbatki zwróćmy uwagę na to, czy nie posiadają one w swoim składzie cukru. Natomiast w przypadku soków należy wybierać te, które są specjalnie przeznaczone dla niemowląt lub przygotowywać soki samodzielnie w domu.

W upalne dni do ugaszenia pragnienia najlepiej sprawdzi się jednak woda. I tutaj pojawiają się kolejne pytania – jaka woda dla niemowląt będzie najbardziej odpowiednia i jak długo ją gotować? Jeśli chodzi o wybór wody, to najbezpieczniejsza będzie butelkowana woda źródlana lub nisko zmineralizowana. Idealnie, jeśli taka woda dla niemowląt, posiada pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka. Nie należy natomiast podawać niemowlętom wody z kranu.

Jak długo gotować wodę? Młode mamy na pewno niejednokrotnie spotkały się z twierdzeniami, że jedni polecają gotowanie wody 3 razy, inni 10 razy, a jeszcze inni – 10 minut. Jak się jednak okazuje – butelkowanej wody źródlanej lub nisko zmineralizowanej nie trzeba w ogóle gotować. Jeśli jednak chcemy ugotować wodę, by mieć całkowitą pewność, że nie zaszkodzi ona dziecku, to wystarczy ją raz doprowadzić do wrzenia.

W związku z wodą dla niemowląt zadawane jest jeszcze jedno pytanie – od kiedy można ją podawać? Butelkowaną wodę przeznaczoną dla niemowląt możemy podawać już od pierwszego miesiąca życia, chociaż do szóstego miesiąca mleko matki powinno świetnie poradzić sobie z zaspokajaniem pragnienia malucha. Pamiętajmy, by dziecku karmionemu piersią jakiekolwiek inne płyny podawać za pomocą łyżeczki, w kubeczku lub w butelce wyposażonej w smoczek Calma, który nie zaburza odruchu ssania.

Komentarze

komentarzy