Mimo, że karmienie piersią jest czynnością naturalną i w dużym stopniu intuicyjną, warto przygotować się do niego już w czasie ciąży. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które nie mają w nim doświadczenia. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu łatwiej im będzie rozpocząć przystawianie do piersi oraz przezwyciężyć trudności, które mogą pojawić się na początku karmienia.

Czy nauka karmienia piersią jest konieczna? A może młoda mama instynktownie wie, jak to robić? Owszem, karmienie piersią jest wpisane w kobiecą naturę, ale często, szczególnie na początku, występują trudności wynikające między innymi z nieprawidłowej techniki czy pozycji przystawiania do piersi. Młode mamy borykają się z problemami takimi jak popękane brodawki sutkowe, zbyt mały lub duży wypływ mleka czy nieefektywne ssanie piersi przez dziecko. To powoduje, że kobiety, które nie mają odpowiedniego wsparcia i nie zostały przygotowane do karmienia, rezygnują z niego niedługo po porodzie, najczęściej po 2-3 miesiącach.

Jak karmić piersią? Wybierz pozycję do karmienia

Powodzenie w karmieniu naturalnym zależy w dużej mierze od odpowiedniej pozycji przystawiania do piersi.

Przykładowe pozycje:

Pozycja kołyski                                       Pozycja skrzyżowanej kołyski

           Karmienie podczas leżenia na boku                              Pozycja spod pachy

Więcej o pozycjach przystawiania do piersi dowiecie się z naszego artykułu Przystawianie do piersi – pozycje do karmienia i i filmu instruktażowego:

Jak karmić piersią? Poznaj prawidłową technikę karmienia

Pamiętajmy, że podczas karmienia dziecko powinno złapać brodawkę wraz z otoczką. W przeciwnym wypadku nie będzie efektywnie ssało piersi.

Podtrzymując pierś w trakcie karmienia, najlepiej ująć ją od spodu dłonią ułożoną na kształt litery C. Należy pamiętać, aby jej nie naciskać i nie trzymać zbyt mocno, ponieważ mogłoby to utrudniać wypływ pokarmu. Nie zaleca się więc wykorzystywania tak zwanego chwytu nożycowego, czyli obejmowania brodawki dwoma palcami. Stosując go, mama naciska pierś w okolicach otoczki, co może nie tylko hamować wypływ mleka, ale również utrudniać dziecku efektywne ssanie.

Warto zadbać także o to, aby podczas karmienia nic nie rozpraszało niemowlęcia. Niektóre dzieci, słysząc czyjeś kroki, dźwięk telefonu lub muzykę, przestają ssać i odwracają się od mamy.

Przystawiając malucha do piersi, zwróćmy uwagę na pozycję jego ciała. Ucho, ramię i biodro dziecka powinny być ułożone w linii prostej, a jego usta znajdować się na wprost brodawki. Ciało dziecka powinno być stabilnie podparte, dlatego podczas karmienia warto korzystać ze specjalnej poduszki w kształcie rogala.  Pamiętajmy również, że to niemowlę ma być przystawione do piersi, a nie na odwrót.  Oczywiście, nie należy przyciskać do niej główki dziecka. Aby ciało niemowlęcia było stabilne podczas karmienia, wystarczy, że przyciągniemy do siebie jego pupę. Główkę należy jedynie przytrzymywać dłonią lub oprzeć na przedramieniu.

Jak karmić piersią? Kup odpowiedni biustonosz

Podczas karmienia piersią należy nosić biustonosz, który nie uciska piersi. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować ze stanika z fiszbinami. Jeśli jego rozmiar został prawidłowo dobrany, nie będą uciskać piersi. Biustonosz z fiszbinami jest stabilny i będzie dobrze podtrzymywał biust, który podczas karmienia piersią jest cięższy niż przed ciążą.

Poza tym, że stanik nie może być zbyt mały, nie powinien posiadać elementów, które ocierałyby piersi, w szczególności otoczki i brodawki. Ważny jest nie tylko rozmiar biustonosza, ale również to, z jakiego materiału został wykonany. Tkanina powinna być naturalna i przewiewna, aby piersi mogły „oddychać”. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy kobieta ma popękane lub poranione brodawki.

Pamiętajmy, że położna opiekująca się przyszłą mamą powinna już od 26. tygodnia ciąży przygotowywać ją do opieki nad niemowlęciem, również do karmienia piersią. Kobieta, która zdobędzie podstawową wiedzę z zakresu laktacji, szybciej poradzi sobie z ewentualnymi problemami. Nie zrezygnuje także z karmienia piersią, co niestety często zdarza się bez odpowiedniego przygotowania i wsparcia specjalistów.

Komentarze

komentarzy