Dawniej do rodzicielstwa – w tym do karmienia piersią – przygotowywał przykład, uczestnictwo w życiu rodzinnym i jego obserwacja. Dzieci były karmione piersią z zasady i założenia. Czasem zdarzało się z różnych powodów, że nie robiła tego biologiczna matka, ale w niemowlęcej przestrzeni określonej możliwościami spostrzegania znajdował się nadal człowiek. Jak przygotować się do karmienia piersią i dlaczego jest ono takie ważne dla dziecka?

Ciepło, zapach, rytm bicia serca oraz poczucie sytości, które pojawiało się zaraz potem, gdy głód zmuszał małego człowieka do płaczu, budowały poczucie, że otaczający świat zaprasza do przeżycia przygody życia. Dzieci, które nie otrzymały takiego zaproszenia, były zdane na okrutną łaskę losu. W swojej wielkiej trosce o możliwość przeżycia dla tych, którym zabrakło mleka matek, człowiek rozpoczął poszukiwania i modyfikacje. Kiedy po kilku próbach zobaczył, że mleko łaciatej rogacizny daje szansę na przeżycie, wpadł mu do głowy pomysł: „zróbmy z tego biznes”. Jeśli drogi czytelniku chcesz wiedzieć, co było dalej, odwiedź Polskę.

Ciąża to pod wieloma względami wyjątkowy czas – reorganizacja, zakupy, przemeblowania, poszukiwanie imion, zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany. Warto wykorzystać ten okres również na to, by odpowiedzieć sobie na pytanie, jak karmić będziemy nasze maleństwo, a jeśli naturalnie, to jak się przygotować do karmienia piersią?

Sprawa nie dotyczy tylko przyszłej mamy. Odpowiedź na powyższe pytanie leży również w żywotnym interesie przyszłego taty. Można zasięgnąć języka u znajomych, przyjaciół, można wskoczyć do nieograniczonej granicami krajów biblioteki internetowej, można przeczytać kilka książek. Ważne jest, żeby decyzję podjąć w sposób świadomy. Niektórzy mówią, że dzieci odpowiednio długo karmione piersią rzadziej chorują, lepiej się uczą, częściej się uśmiechają. Inni, że karmienie naturalne jest mocno przereklamowane. Warto jest w powyższej materii wyrobić sobie swoje własne zdanie. Decyzja, którą podejmą rodzice określi w dość istotny sposób posag, z jakim maleństwo wejdzie w życie. Warto zastanowić się nad tą kwestią jeszcze w czasie ciąży. O opinię możemy również zapytać konsultantki laktacyjne czy naszego lekarza lub położnika. Niewątpliwe dobrym źródłem informacji, na temat tego, jak przygotować się do karmienia piersią będą nasze przyjaciółki, które mają już własne dzieci i doświadczenia w tej sprawie. Jednak niech żadna z nich nie będzie naszą wyrocznią. Sami musimy podjąć decyzję w tej kwestii.

W trakcie wykładu o opiece nad nowonarodzonym dzieckiem pewna mądra położna powiedziała, że karmienie piersią jest wyrazem najgłębszej matczynej miłości i ojcowskiego rozsądku. Jeśli przyszli rodzice nie zrozumieją wartości karmienia naturalnego, jeśli głęboko nie przemyślą sprawy, jeśli się do tego odpowiednio nie przygotują, to przy najmniejszej trudności skapitulują, usprawiedliwiając się, że takich jak oni w końcu jest większość. Dobrze byłoby, gdyby zdawali sobie sprawę, co wiąże się z przedwczesnym wprowadzeniem „rogatego pokarmu”? Ile będzie to kosztować ich samych, a ile zapłaci ich dziecko?

Ciąża to idealny czas, by przyszli rodzice dali sobie szansę na podjęcie świadomej decyzji dotyczącej karmienia naturalnego. Świadoma decyzja wynika z poznania potrzeb dziecka, zalet, zysków, trudności, kosztów, skutków, możliwości i praw.

Komentarze

komentarzy