Już wiemy, dlaczego warto karmić piersią, ale co zrobić jeśli nie możemy lub nie będziemy mogły karmić z powodu „braku” mleka? Przyczyną mogą być problemy z laktacją czyli wydzielaniem mleka przez gruczoły sutkowe. Jak utrzymać laktację, aby nasze dziecko otrzymywało zdrowy i naturalny pokarm swojej Mamy?

Laktacja to proces, podczas którego w organizmie kobiety jest produkowane mleko. Po porodzie następuje wzrost hormonu – prolaktyny, który m.in. aktywuje gruczoł piersiowy do wytwarzania mleka.

Powinnyśmy wiedzieć, że w pierwszych dniach po porodzie organizm produkuje tzw. siarę, czyli gęsty i żółtawy pokarm bogaty w ciała odpornościowe. Jest go niewiele, dlatego w tym czasie nie powinnyśmy martwić się jego małą ilością. Dopiero 4 – 5 dni po porodzie powstaje mleko, które staje się coraz bardziej kaloryczne, a dziecko potrzebuje jego większej ilości.

Uważasz, że masz za mało mleka lub chcesz jak najdłużej utrzymać laktację?

Przede wszystkim zaobserwuj czy Twoje problemy z laktacją nie są przejściowe, spowodowane spadkiem prolaktyny. To tzw. pozorny niedobór pokarmu. Częste ssanie piersi przez niemowlę, co przywraca prawidłowy poziom hormonu, powinno rozwiązać ten problem. Jeśli jednak występuje u Ciebie rzeczywiste obniżenie wytwarzania pokarmu zidentyfikuj przyczyny tego stanu, żebyś mogła utrzymać laktację jak długo Ty i Twoje dziecko będziecie tego potrzebowali.

Przyczyny obniżonej laktacji.

Do głównych przyczyn obniżonej laktacji należą:

  • nieprawidłowa technika karmienia,

  • mała częstotliwość lub zbyt krótkie karmienie

  • zaprzestanie karmienia w nocy

  • dokarmianie i dopajanie

  • podawanie dziecku smoczka

Poważniejszymi przyczynami problemów z utrzymaniem laktacji mogą być: niedorozwój tkanki gruczołowej, problemy hormonalne matki lub choroba dziecka. Na obniżenie laktacji wpływa również przewlekły stres, niepokój i przemęczenie.
Szczególnie uważaj na leki, nie pal papierosów (czynnie i biernie!), nie pij alkoholu, ponieważ substancje w nich zawarte nie tylko zaburzają laktację, ale również dostają się do mleka. Przyczyną ograniczonej produkcji mleka może być także niedożywienie lub kolejna ciąża.

Jak utrzymać lub odbudować laktację?

Nie jest to łatwa sprawa i wymaga trochę poświecenia, ale postaraj się wyeliminować wyżej wymienione przyczyny. Musisz zwiększyć symulacje gruczołów piersiowych poprzez częstsze karmienie z obydwu piersi – co 1,5 godziny w dzień i co 3 godziny w nocy. Zwróć uwagę, że karmienie nocne silniej stymuluje laktację. Staraj się dużo odpoczywać i ograniczyć sytuacje stresowe. Możesz stosować też środki uznawane za mlekopędne, takie jak: koper, anyżek czy czarnuszka. Są one w składzie herbatek przeznaczonych dla karmiących Matek.

Karmienie piersią to ważny czas dla Ciebie i Twojego maluszka. Ma znaczenie emocjonalne jak i zdrowotne, więc utrzymaj laktację jak najdłużej. Skład mleka, które wytwarzają Twoje piersi zmienia się. W początkowym okresie karmienia jest bardziej kaloryczne, zawiera więcej tłuszczu, a mniej białka, po około 3 tygodniach karmienia zawiera więcej laktozy i tłuszczu. Wartość Twojego mleka zależy również od produktów jakie spożywasz, dlatego sprawdzaj ich skład skrupulatnie, tak aby szkodliwe substancje nie wpłynęły negatywnie na rozwój dziecka. Do mleka przedostaje się również alkohol i leki, dlatego przyjmowanie każdego medykamentu konsultuj z lekarzem pediatrą.

Komentarze

komentarzy