Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB jest ważna w każdym wieku, ale szczególnie w okresie niemowlęcym. Nic więc dziwnego, że na rynku istnieje ogromny wybór kremów z filtrem dla noworodków i niemowląt. Na jaki filtr najlepiej się zdecydować i co wziąć pod uwagę podczas zakupu?

Czym kierować się przy wyborze kremu z filtrem?

Wybierając krem z filtrem dla noworodka, niemowlęcia lub małego dziecka na pewno nie należy kierować się reklamą oraz ceną. Niestety, dobre kremy chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB są drogie albo nawet bardzo drogie. Oczywiście, nie zawsze oznacza to, że im droższy kosmetyk tym lepszy, więc swoją uwagę musimy skierować przede wszystkim na informacje znajdujące się na etykietach. Sprawdźmy:
wysokość filtra, o którym informuje wskaźnik SPF (z ang. sun protection factor, czyli współczynnik ochrony przeciwsłonecznej). Kremy przeznaczone dla noworodków i niemowląt powinny mieć filtr o faktorze 50+. Jeśli nasz maluch ukończył 6 miesiąc życia i posiada ciemną karnację, to ewentualnie możemy rozważyć zakup kremu z filtrem o faktorze 30.
zakres ochrony, czyli poszukajmy informacji, że krem chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.
dostosowanie do wieku – w aptekach możemy znaleźć kremy z filtrem przeznaczone dla noworodków, czyli od pierwszych dni życia, dla niemowląt od 6 miesięcy i dla dzieci powyżej 1 roku. Pamiętajmy jednak, że niemowlęcia nie wolno opalać, a noworodków bezpośrednio wystawiać na promieniowanie słoneczne, ponieważ nawet najlepszy krem nie zapewni maluchom odpowiedniej ochrony w mocnym słońcu.
zapach i kolor – kremy przeznaczone dla najmłodszych dzieci powinny posiadać jak najmniej substancji zapachowych i barwników. Idealnie byłoby, gdy w ogóle ich nie zawierały, ponieważ mogą one podrażniać skórę malucha.
rodzaj zastosowanych filtrów, czyli czy krem zawiera filtry chemiczne, czy mineralne. O tym, który z nich wybrać, informujemy poniżej.

Krem dla dzieci – filtr chemiczny czy mineralny?

Kremy chroniące przed promieniowaniem UVA lub UVB mogą posiadać dwa rodzaje filtrów. Filtr chemiczny składa się ze związków organicznych i wnika w skórę. Jego ochronne działanie polega na pochłanianiu promieni słonecznych. Natomiast filtr mineralny, inaczej nazywany fizycznym, składa się ze związków nieorganicznych, które nie wnikają w skórę. Filtr mineralny nie pochłania promieni słonecznych, ale odbija je lub rozprasza.

Każdy z tych filtrów posiada swoje wady i zalety, ale specjaliści są zgodni, że krem dla niemowląt i małych dzieci powinien zawierać wyłącznie filtry mineralne. Filtry chemiczne, wnikające w skórę, mogą ją podrażniać i uszkadzać. Szczególnie uważać należy na tzw. filtry chemiczne przenikające, które dostają się do krwiobiegu. Do grupy tej zaliczamy następujące substancje:
• Etylhexyl Methoxycinnamate, występujący również pod nazwą Octyl methoxycinnamate,
• Benzophenone-3, inaczej: benzofenon-3,
• 4- Methylbenzylidene Camphor, inaczej: 4-metylobenzylidenokamfora,
• 4-Aminobenzoic acid, inaczej: kwas 4-aminobenzoesowy PABA.

Ostatnia z podanych substancji została wycofana z „Listy substancji promieniochronnych dozwolonych do stosowania w kosmetykach” w Polsce, ponieważ wywoływała podrażnienia oraz uczulenia. Pozostałe substancje mogą działać podobnie, choć nie istnieją jeszcze badania umożliwiające takie stwierdzenie. Jednak niektóre z nich nie są już dopuszczane do stosowania w kosmetykach w USA. Jeśli krem z filtrem zawiera poniżej wymienione substancje, to nie powinien być stosowany zarówno w przypadku niemowląt, dzieci, jak i kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią.

Filtry mineralne stosowane w kremach to dwa związki:
• dwutlenek tytanu (Titanium dioxide)
• tlenek cynku (Zinc oxide)

Wybierając krem z filtrem dla niemowląt i małych dzieci, zwróćmy uwagę, czy występują w nim obie te substancje, ponieważ chronią one przed różnymi długościami fal i wzajemnie się uzupełniają.

Na rynku znajdziemy również kremy „mieszane”, czyli zawierające zarówno filtry chemiczne, jak i mineralne. Te produkty nie są polecane dla niemowląt i małych dzieci. Samodzielne zorientowanie się w tym, jakie filtry posiada dany produkt, jest bardzo trudne, dlatego najlepiej poprosić farmaceutę o wskazanie produktów zawierających wyłącznie filtry mineralne.

Jak stosować kremy z filtrami mineralnymi?

Największa zaleta kremów dla niemowląt z filtrami mineralnymi jest jednocześnie ich wadą. Ponieważ filtry te chronią fizycznie i nie wnikają w skórę, ale tworzą na niej warstwę ochronną, to mogą ulegać ścieraniu lub zmywaniu. Dlatego należy aplikować je co około 2 godziny. Ponadto kosmetyki z filtrami mineralnymi posiadają gęstszą konsystencję, więc trudniej je rozprowadzić.

Malucha możemy posmarować kremem z filtrem mineralnym zaraz przed wyjściem z domu, ponieważ chroni on od razu. Kremy z filtrami chemicznymi muszą wniknąć w skórę, by zapewnić jej ochronę, więc taki kosmetyk należy aplikować min. 30 minut przed wyjściem z domu.

Stosowanie kremów z filtrem u noworodków i niemowląt jest tylko jednym z rodzajów ochrony. Ponadto pamiętać musimy o tym, by dziecko przebywało w zaciemnionym miejscu, a nie było wystawione bezpośrednio na światło słoneczne, szczególnie w godzinach pomiędzy 11 a 16. Ważny jest też wybór odpowiedniego ubranka oraz zamontowanie parasolki przeciwsłonecznej na wózku.

Komentarze

komentarzy