Zmiany zachodzące w piersiach to jeden z pierwszych i łatwych do zaobserwowania objawów ciąży. Z każdym miesiącem Twoje piersi będą się przygotowywać do swej podstawowej roli, czyli karmienia. Pobudza je do tego zadania głównie progesteron. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zmieniają się piersi w czasie ciąży, to zapraszamy do lektury.

Zmiany w wyglądzie piersi

Już od pierwszych dni po zapłodnieniu możesz zaobserwować, że Twoje piersi nabierają kształtów. Skutkuje to napięciem i obrzmieniem (zazwyczaj od 4-6 tygodnia), bardzo

 podobnym do tego, odczuwanego przed miesiączką, ale niestety o większym nasileniu oraz swędzeniem skóry, która się rozciąga. Niezwykle istotne jest, by już od pierwszych dni zadbać o dobre nawilżenie skóry piersi.

W drugim miesiącu ciąży zaobserwujesz zapewne niebieskie żyłki na piersiach. To oznaka, że krew zaczęła szybciej krążyć w żyłach, a dzięki estrogenowi poszerzyły się naczynia krwionośne. Piersi nadal będą obrzmiałe i napięte i dalej będą rosnąć. Na szczęście już od 4 miesiąca powinna zmniejszyć się bolesność piersi.

Zmiany będą zachodzić również w brodawkach sutkowych, które staną się większe oraz otoczkach, które ściemnieją, aby dziecko mogło łatwiej je znaleźć zaraz po urodzeniu. Powiększają się także gruczoły Montgomery’ego – podobne do małych grudek gruczoły łojowe wokół sutków. Gruczoły Montgomery’ego zapewniają brodawkom odpowiednie nawilżenie.

Już od 7 miesiąca możesz zauważyć niewielkie ilości wypływającego pokarmu z Twoich piersi. Jest to siara, czyli początkowe mleko o delikatnie żółtym zabarwieniu. Jeśli siara nie będzie wypływać z piersi, to nie jest to powód do zmartwień. Na pewno pojawi się tuż po porodzie.

Jak zmieniają się piersi w czasie ciąży, czyli kilka słów o hormonach

Za wzrost gruczołów sutkowych oraz wywołanie laktacji odpowiedzialna jest prolaktyna – hormon produkowany głównie w przysadce mózgowej. Z kolei to, że otoczki sutkowe stają się ciemniejsze jest spowodowane faktem, że estrogeny produkują więcej melaniny. Estrogeny wpływają również na naczynia krwionośne, które się poszerzają, by możliwy był szybszy i większy przepływ krwi. Największe znaczenie w tym, jak zmieniają się piersi w ciąży, ma jednak inny hormon – progesteron. To on jest pośrednio odpowiedzialny za powiększanie się piersi i bezpośrednio – za obrzęki, ponieważ zatrzymuje wodę w organizmie. Również dzięki progesteronowi odczuwamy nieprzyjemne oznaki ciąży – począwszy od tkliwości piersi aż po nudności. Zmiany zachodzące w piersiach mogą mieć również spowodowane przez jeszcze jeden hormon, a mianowicie – kortyzol, zwany również hormonem stresowym. W ciąży poziom kortyzolu jest podwyższony, a właśnie ten hormon w dużej mierze odpowiada za pojawianie się rozstępów, ponieważ hamuje on pracę fibroblastów, a co za tym idzie – zmniejsza produkcję kolagenu. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów, należy dbać o odpowiednie nawilżenie skóry, starać się kontrolować swoją wagę i dostarczać organizmowi odpowiednią ilość cynku. Oczywiście pojawienie się rozstępów w dużej mierze jest uwarunkowane genetycznie, ale i tak można choćby spróbować ograniczyć ich ilość.

Zmiany w piersiach w ciąży – co powinno Cię niepokoić?

Obrzęki, napięcie i tkliwość piersi w ciąży jest normalne, choć można próbować je zmniejszyć. Na pewno pomogą nam odpowiednio dobrane biustonosze, które właściwie podtrzymają piersi, ale pamiętaj, by nie kupować ich „na zapas”. Piersi w ciąży mogą powiększyć się nawet o 2-3 rozmiary, więc lepiej dobierać biustonosze wraz z rozwojem ciąży. Biustonosz możesz nosić również w nocy.

 

Komentarze

komentarzy