Wypadanie włosów w okresie karmienia piersią nie powinno wzbudzać niepokoju – jest to proces zupełnie naturalny, który po kilku miesiącach po porodzie samoistnie ustaje. Warto jednak wiedzieć, czym jest spowodowany i w jaki sposób dbać o włosy, aby wzmocnić ich strukturę.

Włosy a ciąża

Wypadanie włosów w okresie karmienia piersią związane jest ze zmianami hormonalnymi. Podczas trwania ciąży obserwujemy wzrost poziomu estrogenu. Hormon ten powoduje, że na kilka miesięcy przed porodem włosy stają się grubsze i bardziej lśniące niż dotychczas. Dzieje się tak na skutek zahamowania jednego z etapów cyklu życia włosa – telogenu. U kobiet nie będących w ciąży, w fazie tej starsze włosy wypadają, ponieważ zostają „wypchnięte” przez nowe, które pojawiają się na ich miejscu. U ciężarnych etap ten zostaje zahamowany, co powoduje, że wypadają one w dużo mniejszej ilości niż normalnie lub proces ten zupełnie ustaje. Zdarza się też, że pojawiają się nowe włosy, ale w miejscach, w których dotychczas ich nie było, czyli między innymi na brzuchu, rękach czy twarzy.

Włosy a karmienie piersią

Po porodzie zachodzą kolejne gwałtowne zmiany hormonalne, a poziom estrogenu ulega znacznemu spadkowi. Włosy ponownie zaczynają wypadać, „nadrabiając” zaległości z okresu ciąży – trwa to zazwyczaj do 6 – 9 miesiąca po porodzie. U kobiety karmiącej naturalnie może to zakończyć się nieco później, ponieważ w jej organizmie utrzymuje się wysoki poziom prolaktyny, który także przyczynia się do ich wypadania. To wzbudza niepokój wielu młodych mam, które – w skrajnych przypadkach – decydują się na przerwanie karmienia. Nie jest to konieczne, ponieważ wypadanie włosów ustaje samoistnie, gdy poziom hormonów ulega stabilizacji. Poza tym kobieta w tym okresie traci jedynie ok. 20-30% z ogólnej liczby 100-150 tys. włosów. W nielicznych przypadkach zdarza się, że wypada ich zbyt dużo – pojawienie się widocznych ubytków jest sygnałem do tego, aby zasięgnąć opinii lekarza. Najczęściej jednak wystarczy właściwie się odżywiać i odpowiednio pielęgnować włosy, aby wzmocnić ich strukturę.

Jak wzmocnić włosy?

Po porodzie włosy mogą być osłabione nie tylko na skutek ich nadmiernego wypadania, ale również z powodu braku witamin, które organizm w czasie ciąży dzielił między dwie osoby – mamę i dziecko. Z tego powodu bardzo istotne jest stosowanie odpowiedniej diety bogatej w mikro- i makroelementy. Ważne są produkty zawierające cynk, miedź i żelazo – między innymi owoce morza, jaja, ryby, drób, które pozytywnie wpływają na kondycję włosów. W dostarczaniu im niezbędnych składników odżywczych udział bierze także witamina B. Odpowiedzialna jest ona również za funkcjonowanie gruczołów łojowych, zapobiegając przetłuszczeniu się włosów. Występuje w takich produktach jak ciemne pieczywo, drożdże, makaron, kasza, ryż, wieprzowina czy w rośliny strączkowe takie jak fasola i groch.

Poza odpowiednią dietą młoda mama powinna stosować także specjalne preparaty do włosów wypadających i osłabionych – szampony, balsamy, odżywki i maski –  w sposób podany przez producenta. Zazwyczaj należy masować głowę szamponem przez ok. 2-3 minuty, spłukać go wodą, a następnie nałożyć odżywkę. Jeśli nie ma ku temu przeciwskazań, można przyjmować również środki doustne takie jak ampułki czy preparaty witaminowo-mineralne, które zawierają krzem, aminokwasy czy wyciągi z ziół.

Komentarze

komentarzy