Jak zorganizować karmienie piersią w podróży, unikając stresu i komplikacji? Dobrze jest, jeśli dziecko jest stopniowo przyzwyczajane do podróżowania na coraz dłuższych dystansach – wtedy już kilkumiesięczny maluch będzie czuł się w samochodowym foteliku jak ryba w wodzie.

Najwygodniejszym środkiem transportu jest oczywiście samochód. Kiedy nadchodzi standardowa pora karmienia, można zatrzymać się na przydrożnym parkingu lub na poboczu, gdzie matka w spokoju będzie mogła przystawić dziecko do piersi. Jeśli podróż jest dłuższa, warto wcześniej przygotować listę punktów, w których znajdują się wyznaczone miejsca zapewniające intymność karmiącej mamie. Tego typu miejsca znajdują się w restauracjach, na niektórych stacjach benzynowych, w galeriach handlowych, a także na lotniskach i dworcach. Jeśli podróż odbywa się latem, karmić można na przykład w parku na zacisznej ławce. Gdy kobieta krępuje się karmić dziecko publicznie, dobrze jest mieć pod ręką cienki szal lub chustę do przykrycia piersi.

Nie zawsze możliwe jest bezpośrednie podawanie pokarmu z piersi. Z tego powodu bezpiecznie jest spakować niezbędne akcesoria: laktator oraz szklane lub plastikowe pojemniczki do przechowywania mleka. Pokarm może być przechowywany w temperaturze pokojowej od 6 do 24 godzin. Lodówka podróżna z wkładami chłodzącymi pozwala na zachowanie jego świeżości przez jedną dobę.

Karmienie piersią w podróży – przydatne akcesoria

Bardzo ważnym elementem wyposażenia karmiącej i podróżującej mamy jest laktator elektryczny z alternatywnym źródłem zasilania. Odciągacz Mini Electric naśladujący rytm ssania dziecka to łatwe w transporcie, kompaktowe urządzenie, które można bez problemu zabrać ze sobą w krótszą lub dłuższą drogę. Zarówno Mini Electric, jak i Swing mogą  być zasilane za pomocą baterii, co pozwala korzystać z urządzenia wszędzie tam, gdzie zachodzi trudność w dostępie do elektryczności.

Jeśli przewidujemy, że z powodów od nas niezależnych karmienie piersią może być utrudnione, warto zabezpieczyć się i wyposażyć się także w specjalną torebkę chłodzącą, w której można bezpiecznie przechowywać i transportować odciągnięty pokarm. Niewielka i poręczna chłodziarka Medela pozwala na transport 600ml mleka (w 4 butelkach po 150 ml).

W sytuacji, gdy ważne jest zminimalizowanie bagażu podróżnego przy równoczesnej dbałości o komfort matki, Medela proponuje rozwiązanie w postaci jednorazowych torebek na pokarm. Zajmują one mniej miejsca niż tradycyjne butelki, a bezpośrednie odciąganie wprost do torebki zapobiega utracie mleka przy przelewaniu.

Aby uniknąć krępujących skutków aktywności kanałów mlecznych, warto zaopatrzyć się przed podróżą we wkładki laktacyjne, zabezpieczające ubranie przed zaplamieniem. Jednorazowe wkładki Medela posiadają, oprócz dobrych właściwości chłonnych, specjalną samoprzylepną taśmę, dzięki której pozostają stabilnie na miejscu.

Karmienie piersią należy do najwygodniejszych sposobów odżywiania dziecka w podróży: pokarm matki jest zawsze gotowy do spożycia, nie wymaga podgrzewania i stale pozostaje świeży.

Karmienie piersią w podróży – to naprawdę łatwe!

  • – Wybieracie się w dłuższą drogę? Laktator podróżny Medela, wyposażony w plecak z wkładem chłodzącym, w razie konieczności umożliwi ci bezproblemowe odciągnięcie mleka z obu piersi na raz i przechowywanie go do czasu kolejnego karmienia.
  • – Pamiętaj o bezpieczeństwie maluszka: podróżując samochodem karm dziecko wyłącznie podczas postojów. Planując, ile razy zatrzymasz się na trasie, uwzględniaj pory karmienia dziecka.
  • – W miarę możliwości, przyzwyczajaj dziecko do podróżowania jak najwcześniej. Dzięki temu będziesz mogła przewidzieć, jak pokonywanie kilometrów wpłynie na rytm dnia niemowlęcia.

Komentarze

komentarzy