Po pierwsze, pokarm odciągamy tylko dobrym laktatorem (odciągaczem). Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które zupełnie nie działają. Potwierdzają to dane przytaczane przez Susan Palmer w książce „Polityka karmienia piersią”. W USA, gdzie rodzi się milion dzieci rocznie, sprzedawane jest 3 miliony laktatorów. Amerykanka zanim się podda, kupuje inny laktator – aż do skutku, Polka kupuje zwykle jeden. Jeśli laktacja jest coraz mniejsza mówi „chciałam, ale miałam za mało pokarmu”. Winę za kiepski sprzęt bierze tym samym na siebie.

Po drugie, przy zakupie laktatora nie kierujemy się ceną. Droższy, ale działający sprzęt to ogromna oszczędność w budżecie domowym.

Po trzecie, stosujemy trzy różne sposoby odciągania pokarmu:

  • Jak odciągać pokarm podczas nawału pokarmowego?
    W nawale pokarmowym odciągamy krótko, na najniższym poziomie podciśnienia, przed przystawieniem do piersi dziecka i tylko do rozluźnienia piersi.
  • Jak odciągać pokarm podczas niedoborów?
    W niedoborach pokarmu odciągamy pokarm z opróżnionej właśnie przez dziecko piersi (pracujemy tylko na jednej piersi), ustawiając podciśnienie w strefie maksymalnego komfortu (maksymalne podciśnienie uznane za mamę jeszcze za komfortowe), liczbę i długość dodatkowych odciągań najlepiej ustalić z KL (konsultantką Laktacyjną), zupełnie nie przejmujemy się tym, że po kilku minutach nie udało się nic osiągnąć (w tej metodzie chodzi o zwiększenie bodźca).
  • Jak odciągać pokarm podczas pełnego rozdzielenia z dzieckiem?
    W pełnej separacji od dziecka stosujemy metodę 775533 (7 minut jedna pierś 7 druga, potem 5 minut pierwsza i 5 minut druga, a następnie 3 minuty pierwsza i 3 minuty druga), pracujemy oczywiście w maksymalnej strefie komfortu (wraz z kolejnymi odciąganiami poziom podciśnienia uznawany przez mamę za komfortowy znacznie może się zwiększyć).

Co to jest odciąganie 1-fazowe i 2-fazowe?

Odciąganie 1-fazowe określa pracę laktatorów Medela takich jak Lactina lub Mini Electric. Odwzorowują one właściwy rytm ssania dziecka. W laktatorach typu Hormony, Swing czy Symphony funkcjonuje odciąganie 2-fazowe, czyli idealne odwzorowanie natury. Najpierw szybko i płytko, a gdy zacznie wypływać pokarm wolno i głęboko. Istotne są również częstotliwości poszczególnych faz, 60 cykli na minutę i 120. Piszemy o tym, dlatego że pojawiły się na rynku laktatory wielofazowe, których skuteczność jest bardzo mizerna, ale za to jak agresywna promocja.


Komentarze

komentarzy