By móc przejść z pozycji leżącej do siedzącej, niemowlę musi zdobyć wcześniej szereg umiejętności, jak np. unoszenie główki czy przewracanie się na plecy, gdy leży na brzuchu. To dzięki nim jego układ mięśniowy i kostny ulega wzmocnieniu i dziecko może wreszcie usiąść, a następnie nauczyć się chodzić. Kiedy niemowlę zaczyna siadać, możemy mu w tym pomóc, ale trzeba robić to umiejętnie.

Siadanie niemowlaka a siedzenie

Dziecko musi nauczyć się najpierw siedzieć, czyli utrzymywać plecy w pozycji pionowej, a dopiero później siadać. Ta druga czynność jest znacznie trudniejsza niż pierwsza i niejednokrotnie zdarza się, że maluch potrafi już stać, a umiejętność siadania jeszcze nie jest u niego najlepiej rozwinięta.

Istnieją pewne ogólne ustalenia na temat tego, kiedy niemowlę powinno siadać. Najczęściej pomiędzy 6 a 7 miesiącem życia maluchy potrafią już samodzielnie siedzieć, a około 9 miesiąca – siadać. Tę drugą umiejętność kształcą nawet do 12 miesiąca życia, ponieważ stopień trudności pomiędzy siadaniem z pozycji „na czworakach” a siadaniem z pozycji stojącej jest różny.

Należy jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Jeśli chcemy wiedzieć, czy nasz maluch jest gotowy do tego, by przyjąć pionową pozycję, należy go obserwować. Możemy zauważyć kilka sygnałów świadczących o tym, że niemowlę chce usiąść. Należą do nich:
• unoszenie główki i rozglądanie się, gdy dziecko leży na brzuszku, a następnie podciąganie nóżek i przewracanie się na plecki,
• próby podnoszenia tułowia z pozycji leżącej, które pojawiają się gdy np. wyciągasz w jego kierunku dłonie, a malec chwyta Cię za palce i podnosi tułów,
• opadanie na pupę podczas raczkowania, czyli „siadanie boczne”.
Niektóre dzieci już w 4 miesiącu życia podejmują próby siadania. Lekarze przekonują jednak, że ich układ mięśniowy i kostny nie jest jeszcze przystosowany do przyjęcia pozycji pionowej, dlatego takich maluchów nie należy sadzać. W przypadku trochę starszych niemowląt możemy w pewnym stopniu wspomóc trening siadania. Jak to zrobić?

Siadanie niemowlaka – czy pomagać mu w nauce?

Siedzenie dla każdego malucha jest bardziej atrakcyjne niż leżenie. W pozycji pionowej ma on większe pole widzenia oraz wolne rączki, dzięki czemu odkrywa nowe, pasjonujące zabawy. Nic więc dziwnego, że dziecko jak najszybciej próbuje usiąść. Czy rodzic powinien mu pomagać? Tak, ale musi robić to rozsądnie.

Trening siadania absolutnie nie powinien sprowadzać się do sadzania dziecka i okładania go poduszkami, by utrzymało tę pozycję. Jeśli maluch chwieje się do przodu lub na boki, gdy unosi tułów, to znaczy, że nie jest gotowy do siedzenia. Jego mięśnie muszą jeszcze ulec wzmocnieniu, więc nie sadzajmy dziecka „na siłę”. Takie działanie może przynieść wiele szkód, np. zaburzyć równowagę dojrzewania kręgosłupa i w efekcie doprowadzić do powstania wad rozwojowych.

Możemy natomiast zachęcać dziecko, by podejmowało działania, które wzmocnią jego układ kostny i mięśniowy. W tym celu:
• Kładź dziecko na brzuszku i mów do niego lub pokazuj mu zabawki, by Twoja pociecha unosiła główkę do góry. Wiele dzieci nie lubi dźwigać główki, ponieważ wymaga to włożenia dużego wysiłku, ale dopóki maluch nie opanuje tej czynności, to nie nauczy się siedzieć.
• Rozłóż wokół leżącego na brzuszku dziecka zabawki w takiej odległości, by musiało włożyć pewien trud, aby ich dosięgnąć. To zachęci malucha m.in. do przewracania się na plecy oraz turlania się, czyli wykształcenia kolejnych kluczowych umiejętności.
• Kiedy niemowlę zaczyna siadać, to nieznacznie mu w tym pomóż. Jeśli chwyta Twoje palce i unosi tułów w górę, to pozwól dziecku, by chwilę zostało w pozycji pionowej. To nie tylko świetny trening mięśni, ale też ogromna zachęta do podejmowania kolejnych prób siadania. Warto zaznaczyć, że niemowlęta zazwyczaj bardzo cieszą się, gdy uda im się usiąść i powrót do pozycji leżącej jest dla nich mniej atrakcyjny.
• Podczas spacerów kładź malucha w pozycji półleżącej. Będzie mógł obserwować otoczenie i zachęci go to do siadania.

Jeśli dziecko usiądzie samodzielnie, oznacza to, że jego mięśnie i kręgosłup są gotowe do tego, by przyjąć pozycję pionową. Jednak na początku, kiedy niemowlę zaczyna siadać, pozwólmy mu zostawać w tej pozycji przez 15-20 minut. Dłuższe siedzenie może jeszcze obciążać jego kręgosłup.

Komentarze

komentarzy