Jeszcze przed urodzeniem maleństwa warto skompletować apteczkę, która będzie przeznaczona dla noworodka i później – dla niemowlaka. Taką apteczkę warto zabierać na dłuższe wyjazdy z maluchem. Dzięki niej będziesz mieć pewność, że w razie nagłego wypadku udzielisz niemowlęciu pierwszej pomocy.

Apteczka noworodka i niemowlaka

W apteczce niemowlaka powinny znaleźć się następujące leki dla niemowląt:
– Przynajmniej jeden preparat przeciwgorączkowy, którego substancją czynną jest paracetamol. Preparat ten w przypadku noworodków i niemowląt najczęściej podawany jest w formie czopków. Upewnijmy się, że kupiony lek zawiera dawkę substancji przeznaczoną dla niemowląt, a nie starszych dzieci i dorosłych.
– Czopki glicerynowe, które podamy maluchowi cierpiącemu na zaparcia.
– Płyn nawadniający zawierający glukozę i elektrolity w razie gdyby u niemowlęcia wystąpiła biegunka.
– Preparat w kroplach łagodzący kolki.
– Sól fizjologiczna w ampułkach, woda morska w sprayu ze specjalną końcówką do aplikacji niemowlętom, witamina C w kroplach i krople do nosa (kupione tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem), które ułatwią oddychanie niemowlęciu zmagającemu się z katarem.

Kolejnymi niezbędnymi medykamentami są maści lub kremy stosowane podczas problemów skórnych i przeziębienia. W apteczce niemowlaka powinny znaleźć się:
– Preparaty antyseptyczne stosowane do pielęgnacji skóry niemowlęcia i chroniące przed odparzeniami.
– Preparaty łagodzące odparzenia i wypryski.
– Preparaty łagodzące swędzenie po ukąszeniu owadów.
– Żel łagodzący do dziąseł, który przyda się, gdy maluch zacznie ząbkować.
– Maść rozgrzewająca i ułatwiająca oddychanie, stosowana podczas infekcji.
– Maść majerankowa, której można używać u maluchów od pierwszych dni życia. Smarujemy nią skórę pod noskiem niemowlaka, by ułatwić mu oddychanie podczas kataru.

W apteczce noworodka i niemowlaka powinny znaleźć się również środki higieniczne i opatrunkowe, takie jak:
– jałowe gaziki i opatrunki,
– gaziki spirytusowe do przemywania pępka,
– waciki,
– plastry opatrunkowe w różnych rozmiarach,
– bandaż i opaska elastyczna dostosowana do rozmiaru dziecka,
– woda utleniona lub octenisept (nie szczypie przy odkażaniu rany) i sól fizjologiczna.

Ostatnią grupą przedmiotów są akcesoria stosowane do pielęgnacji i podczas choroby, czyli:
– termometr dla niemowlęcia,
– aspirator do usuwania wydzieliny z nosa,
– zakraplacz,
– nożyczki lub obcinak do paznokci,
– pęseta,
– jałowa strzykawka i igła.

Nawet, gdy nasza apteczka jest świetnie wyposażona, to pamiętajmy, że decyzję o tym co i kiedy podać noworodkowi lub niemowlakowi zawsze powinien podejmować lekarz. Leczenie dziecka na własną rękę jest niedopuszczalne, a naturalne sposoby leczenia nigdy nie zastąpią wizyty u lekarza. Warto również wiedzieć, jakich leków nie podawać niemowlęciu, chociaż mogą one nasuwać się nam jako pierwsze na myśl, gdy dziecko gorączkuje.

Leki, których należy unikać

Leki dla niemowląt muszą być wybierane bardzo odpowiedzialnie i zawsze należy sprawdzać ulotkę danego preparatu zanim podamy go maluchowi. Czytajmy ją nawet wtedy, gdy lek zostanie polecony przez farmaceutę.

Do grupy leków, których nie należy podawać noworodkom i niemowlętom należą preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy, potocznie nazywany „aspiryną”. Można podawać je dzieciom dopiero po ukończeniu 12 roku życia! Inną substancją, która może zaszkodzić niemowlakowi jest paracetamol. Może być stosowany nawet u kilkumiesięcznych dzieci, ale niezwykle ważne jest, by odpowiednio go dawkować. Co więcej – niemowlętom, które nie ukończyły 3 miesiąca życia paracetamol można podawać tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Należy pamiętać, że popularny ibuprofen jest dopuszczony do stosowania u dzieci dopiero po skończeniu 3 miesiąca życia.

Leki, które są uznawane za bezpieczne dla niemowląt, mogą jednak wywoływać u nich reakcję uczuleniową. Maluch może być nadwrażliwy nawet na zioła. Dlatego, jeśli zauważymy jakąś niepożądaną reakcję po podaniu dziecku leku czy ziół, natychmiast odstawmy dany preparat i skonsultujmy się z lekarzem.

Komentarze

komentarzy