Powikłania w ciąży zdarzają się nawet wśród mam, które bardzo troszczą się o zdrowie swoje i nienarodzonego maleństwa. Niestety, na część tych komplikacji nie mamy wpływu, ale na pewno możemy uniknąć niektórych czynników ryzyka. Z drugiej strony, powikłania przy porodzie mogą wystąpić nawet wtedy, gdy cała ciąża przebiegała perfekcyjnie. Co powinno nas zaniepokoić?

Czego absolutnie unikać? Czynniki ryzyka

Na szczęście większość pań jest świadoma tego, jakie produkty w ciąży są całkowicie zakazane i sumiennie stosuje się do tych zasad. Jednak warto przypomnieć, że ciąża to czas, w którym całkowicie musimy wykluczyć alkohol pod jakąkolwiek postacią oraz papierosy i inne wyroby tytoniowe. Środki farmakologiczne należy stosować z najwyższą ostrożnością, najlepiej wcześniej pytając lekarza, czy dana substancja nie zaszkodzi dziecku.

By uniknąć powikłań ciąży, warto również wykluczyć z menu surowe i półsurowe mięso, które może zawierać bakterie listerii lub pierwotniaka wywołującego toksoplazmozę. Jeśli posiadasz kota, to idealnie byłoby, gdyby opróżnianiem jego kuwety zajął się Twój partner, również ze względu na wcześniej wspomnianego pierwotniaka.

Jeszcze przed ciążą, jeśli nigdy nie chorowałaś na różyczkę, warto wykonać test na obecność przeciwciał, a jeśli ich nie ma – zaszczepić się. Od początku ciąży powinnaś kontrolować stężenie glukozy we krwi oraz ciśnienie tętnicze. Jeśli wystąpią jakieś nieprawidłowości, to lekarz będzie miał możliwość przeciwdziałania tym problemom. Nie wolno więc rezygnować z regularnych wizyt kontrolnych, nawet jeśli czujesz się świetnie.

Najczęstsze powikłania w ciąży

Do najczęściej występujących komplikacji w ciąży można zaliczyć:
Anemię spowodowaną niedoborem żelaza, ponieważ w czasie ciąży znacznie wzrasta zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Jeśli badanie krwi potwierdzi, że stężenie hemoglobiny w krwi jest zbyt niskie, to lekarz zaleci Ci stosowanie odpowiednich preparatów.
Choroby zakaźne, takie jak: różyczka, ospa wietrzna, toksoplazmoza, cytomegalia, listerioza. Powikłania ciąży w wyniku tych chorób mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecka, więc koniecznie należy stosować się do wszystkich profilaktycznych zaleceń lekarza. Jeśli nie przebyłaś różyczki lub nie zdążyłaś się zaszczepić przeciwko niej na początku ciąży, to należy unikać skupisk ludzkich, przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym. Ze względu na ryzyko zarażeniem się ospą wietrzną również warto unikać dużych skupisk ludzkich. Jeśli nie posiadasz przeciwciał IgG, to powinnaś dokładnie myć warzywa i owoce, unikać surowego mięsa oraz mleka, a także – gdy posiadasz kota – zlecić sprzątanie kociej kuwety komuś innemu, by ograniczyć możliwość zarażenia się toksoplazmozą. Wskazania, co do spożywania mięsa, nabiału oraz mycia owoców, pozwolą ograniczyć również zarażenie bakteriami wywołującymi listeriozę. W uniknięciu cytomegalii pomoże nam między innymi dbałość o higienę i unikanie kontaktu z ludzkimi wydzielinami.
Cukrzycę ciężarnych, która może doprowadzić do takich powikłań, jak przedwczesny poród, poronienie, nadciśnienie tętnicze, wielowodzie, a także do licznych powikłań płodu. Dlatego tak niezmiernie ważne jest, by regularnie kontrolować stężenie glukozy we krwi. Wcześnie rozpoznana cukrzyca ciążowa i podjęcie jej leczenia sprawi, że choroba ta przestanie być zagrożeniem dla mamy i dziecka.
Nadciśnienie tętnicze, które może prowadzić do stanu przedrzucawkowego. W tym przypadku również najważniejsza jest kontrola stanu zdrowia, a jeśli lekarz stwierdzi nadciśnienie ciężkie, to zaleci nam odpowiednie środki farmakologiczne.
Przedwczesne skurcze i krwawienie, które wcale nie muszą oznaczać, że dzieje się coś złego. Jednak w każdej takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem, by uniknąć ewentualnych zagrożeń.

Najczęstsze komplikacje przy porodzie

Powikłania podczas porodu w krajach rozwiniętych, do których zaliczyć możemy również Polskę, zazwyczaj nie stanowią dużo zagrożenia dla życia dziecka oraz mamy. Mając do dyspozycji szereg sprzętów szpitalnych, jak choćby USG czy KTG, które umożliwiają kontrolę stanu dziecka, można zapobiec wielu niebezpieczeństwom. Do najczęstszych komplikacji okołoporodowych możemy zaliczyć:

Niewłaściwe ułożenie płodu. Jeśli maleństwo do 36 tygodnia nie przyjmie odpowiedniej pozycji, to lekarz zastosuje metody, które umożliwią obrócenie dziecka. Jeśli one nie poskutkują, to poród może odbyć się naturalnie lub poprzez cesarskie cięcie.
Problemy z pępowiną, takie jak: owinięcie pępowiny wokół szyi dziecka i wypadnięcie pępowiny. W obu tych przypadkach stan dziecka jest na bieżąco monitorowany podczas porodu i jeśli zajdzie taka potrzeba, to lekarz zaleci przeprowadzenie cesarskiego cięcia.
Niedotlenie dziecka (hipoksja okołoporodowa), które jest jednym z najbardziej groźnych powikłań dla maleństwa. Lekarze, dysponując odpowiednią aparaturą podczas porodu, mogą zareagować na ten problem, ale statystycznie na tysiąc porodów występuje jeden ciężki, długotrwały przypadek niedotlenienia, który może prowadzić nawet do śmierci dziecka.
Wycieńczenie porodowe dziecka spowodowane długotrwałym porodem. By zapobiec powikłaniom spowodowanym przez zbyt długi poród, podaje się oksytocynę, która wzmaga skurcze lub stosuje poród kleszczowy albo cesarskie cięcie.

Zarówno podczas wstępowania komplikacji w ciąży, jak i podczas porodu, należy starać się zachować spokój i postępować zgodnie z wytycznymi lekarza. Każdy z powyżej wspomnianych problemów jest możliwy do rozwiązania i nie musi stanowić niebezpieczeństwa dla życia dziecka. Dlatego jeszcze raz podkreślamy, że regularne wizyty kontrolne u lekarza są najważniejsze i to one umożliwiają wczesne dostrzeżenie problemu, a następnie – podjęcie postępowania, które zminimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań.

Komentarze

komentarzy