Młode matki należą do najbardziej zajętych ludzi na świecie – dla nich doba zawsze wydaje się za krótka. Warto wziąć pod uwagę każde rozwiązanie, które pozwoli mamie karmiącej piersią zaoszczędzić nieco czasu. Jeśli zdecydowałaś się karmić piersią, ale po pewnym czasie chcesz wrócić do pracy, bądź jeśli karmisz dziecko wyłącznie odciąganym pokarmem lub zależy Ci na chwili tylko dla siebie, zastanów się nad wyborem laktatora odpowiedniego dla Twojego aktualnego stylu życia.

Być może nie zamierzasz odciągać pokarmu zbyt często – chcesz tylko od czasu do czasu spędzić wieczór poza domem, zostawiając dla dziecka zapas mleka. W takim przypadku doskonale sprawdzi się laktator ręczny lub elektryczny laktator pojedynczy. A jeśli jesteś pracującą mamą lub z jakiegoś względu karmisz dziecko wyłącznie odciągniętym pokarmem? Lub nie możesz karmić piersią z przyczyn medycznych? Być może Twoje dziecko jest wcześniakiem lub karmisz bliźnięta? A może po prostu zależy Ci na dodatkowych korzyściach, jakie zapewnia jednoczesne odciąganie pokarmu z obydwu piersi. W dalszej części artykułu skupimy się właśnie na wspomnianych korzyściach.

Odciąganie pokarmu z obydwu piersi jednocześnie jest możliwe dzięki specjalnej technologii zastosowanej w elektrycznych modelach laktatorów. Firma Medela ma w swojej ofercie kilka tego rodzaju urządzeń. Jednym z nich jest laktator Symphony, używany w wielu szpitalach przez matki, które po porodzie muszą odciągać pokarm, zwłaszcza dla dzieci przebywających na oddziałach intensywnej opieki neonatologicznej. Laktator Symphony jest dostępny w wielu wypożyczalniach na terenie Polski. Pozostałe modele podwójnych elektrycznych laktatorów Medela to Swing maxi oraz Freestyle. Obydwa zapewniają dużą wydajność i niezawodność.

Faktem jest, że odciąganie z obu piersi równocześnie (podwójne) jest bardziej efektywne i szybsze w porównaniu z odciąganiem z każdej piersi po kolei (pojedyncze). Przeprowadzone ostatnio badania naukowe ujawniły dodatkowe zalety tej metody. Poznaj korzyści z odciągania z obu piersi jednocześnie:

Oszczędność czasu

Korzystając z podwójnego laktatora znacznie przyspieszasz proces odciągania pokarmu. Na przykład jeśli odciągasz pokarm 8 razy dziennie z każdej piersi po kolei po 15 minut, korzystając z podwójnego laktatora możesz zaoszczędzić aż 2 godziny dziennie. 

Zwiększenie ilości pokarmu

Odciąganie pokarmu z obydwu piersi jednocześnie jest nie tylko szybsze, ale również przyczynia się do zwiększenia ilości odciągniętego mleka. W porównaniu z odciąganiem wyłącznie z jednej piersi, podczas 15-minutowej sesji podwójnego odciągania można uzyskać o 18 procent więcej mleka. Ponieważ odciąganie pokarmu z obu piersi równocześnie jest bardziej efektywne, pozwala skuteczniej opróżnić piersi. Ma to zasadnicze znaczenie dla utrzymania i stymulowania laktacji – zgodnie z zasadą popytu i podaży, ilość wytworzonego mleka zależy od tego, jak dużo pokarmu zostanie odciągnięte.

Wyższa wartość energetyczna pokarmu

Wraz z czasem trwania sesji karmienia piersią lub odciągania pokarmu wzrasta zawartość tłuszczu w mleku matki. Wyższa zawartość tłuszczu oznacza także, że pierś została opróżniona skuteczniej.

Ponieważ tak właśnie dzieje się w przypadku odciągania z obydwu piersi równocześnie, metoda ta pozwala uzyskać większą ilość pokarmu o wyższej zawartości tłuszczu. Można zatem założyć, że mleko odciągnięte tą metodą posiada wyższą wartość kaloryczną. Wyższa zawartość tłuszczu może mieć duże znaczenie w przypadku wcześniaków lub niemowląt, które nie rozwijają się prawidłowo. W małych żołądkach wcześniaków mieści się bardzo niewielka ilość mleka, dlatego ważne jest, żeby miało ono wysoką wartość energetyczną. W badaniu przeprowadzonym przez firmę Medela, po 15 minutach odciągania z obydwu piersi jednocześnie zawartość tłuszczu w całości odciągniętego mleka wynosiła 8,3 procent, czyli była wyższa niż 7,3 procent uzyskane w przypadku odciągania z każdej piersi po kolei.

Dodatkowy wypływ mleka

Podczas każdej sesji karmienia piersią następuje zazwyczaj 4 do 5 pojedynczych wypływów mleka. Jak pokazują wyniki badań  obejmujących pomiar cykli wydzielania mleka podczas odciągania z jednej i obydwu piersi, ta druga metoda pozwala uzyskać dodatkowy wypływ mleka. Oznacza to, że podczas każdej sesji odciągania można otrzymać średnio o 18% więcej pokarmu.

Jak działa odciąganie z obydwu piersi jednocześnie?

Film „Odciąganie z obu piersi równocześnie” demonstruje korzyści z podwójnego odciągania pokarmu i wyjaśnia ich przyczyny. Aby uzyskać więcej informacji na temat podwójnych laktatorów Medela, skorzystaj z podanych linków:

Co sądzisz o odciąganiu z każdej piersi po kolei lub obydwu równocześnie? Czy korzystałaś kiedyś  z podwójnego laktatora firmy Medela?

Komentarze

komentarzy