Twoje dziecko krztusi się podczas karmienia piersią, płacze i nie może złapać oddechu? Krztuszenie się niemowlaka może oznaczać, że maluch nie nadąża z przełykaniem pokarmu lub jest zbyt rzadko przystawiany do piersi. Zdarza się również, że jest pierwszą oznaką ząbkowania lub infekcji dróg oddechowych.

Zbyt szybki wypływ pokarmu

Jednym z najczęstszych powodów krztuszenia się niemowlaka podczas ssania piersi jest zbyt szybki wypływ mleka z piersi. Dziecko nie nadąża z przełykaniem, dlatego denerwuje się i zaczyna płakać. Co zrobić w takiej sytuacji?
Młoda mama może:
• zmienić pozycję do karmienia. Powinna położyć się na plecach (lub usiąść w pozycji półleżącej) z dużą poduszką pod głową, a niemowlę ułożyć na brzuszku, przodem do siebie (kontakt „skóra do skóry”). Dzięki temu pokarm nie trafi bezpośrednio do gardła dziecka – maluch będzie „pobierał” tyle mleka, ile będzie w stanie przełknąć.
• wprowadzić krótkie przerwy podczas karmienia. W chwili, gdy niemowlę się krztusi, może odstawić dziecko od piersi, poczekać aż się uspokoi i przystawić je ponownie.
• przed karmieniem odciągnąć trochę mleka i dopiero po tym przystawić niemowlę do piersi.
• zastosować kapturki do karmienia, które spowolnią zbyt szybki wypływ pokarmu. Podczas ssania wewnątrz nakładki powstaje ujemne ciśnienie, które powoduje, kapturek staje się rodzajem zbiorniczka, w którym gromadzi się mleko. Dzięki temu niemowlę będzie mogło pobierać odpowiednie dla siebie porcje pokarmu. Zanim kobieta zdecyduje się na stosowanie kapturków, powinna zasięgnąć porady konsultanta laktacyjnego, ponieważ nieuzasadnione korzystanie z nakładek może niekorzystnie wpłynąć na laktację.

Zbyt długie przerwy w karmieniu

Krztuszenie się niemowlaka może być także spowodowane zbyt łapczywym ssaniem piersi. Jeśli mama karmi dziecko „na zegarek”, czyli robi to np. w równych odstępach 3-4 godzin, powinna to zmienić. Taka częstotliwość może być dla niemowlęcia zbyt mała i wtedy potrzeby żywieniowe dziecka nie zostają w pełni zaspokojone. Zaleca się, aby było karmione „na żądanie”, czyli wtedy, gdy tego potrzebuje. W pierwszych miesiącach życia maluch powinien jeść od 8 do 12 razy na dobę, czyli nawet co dwie godziny. Dobrze, aby każde karmienie trwało nie krócej niż 10 minut.

Ząbkowanie

Pierwszym objawem ząbkowania u dziecka jest obfite ślinienie się, co może powodować krztuszenie się niemowlęcia. W tym przypadku nie pojawia się na skutek zbyt szybkiego wypływu pokarmu lub łapczywego ssania, a dużej ilości śliny gromadzącej się w jamie ustnej malucha.

Choroby i infekcje

Kaszel przypominający krztuszenie się niemowlaka może być pierwszym objawem zapalenia oskrzeli lub oskrzelików, rzadziej – refluksu żołądkowo-przełykowego.

Jeśli krztuszenie się niemowlaka występuje od samego początku karmienia piersią i nie ustępuje mimo zmian pozycji oraz częstotliwości przystawiania, należy zgłosić do się pediatry. Może on skierować dziecko do laryngologa lub neurologopedy, którzy ocenią stan gardła, jamy ustnej i nosowej, a także odruch ssania u malucha.

Komentarze

komentarzy