Czym kierować się przy wyborze laktatora? Dla kogo lepszy będzie laktator ręczny, a dla kogo elektryczny? Kiedy lepiej zainwestować więcej we własny sprzęt, a kiedy opłaca się laktator wypożyczyć? Na te wszystkie pytania odpowiemy Wam w tym tekście.

Laktator ręczny – dla kogo?

Jeśli nie planujesz szybkiego powrotu do pracy lub na studia po porodzie i wiesz, że większość czasu przez pierwsze 6 miesięcy spędzisz ze swoim maleństwem, to możesz wybrać laktator ręczny.

Takie modele jak Harmony lub Mini Lactaset Base są idealnym wyborem dla Pań, które rzadko i krótko będą korzystały z laktatora, czyli np. 3 razy w tygodniu. Laktator jest wtedy traktowany jako sprzęt kupiony „na wszelki wypadek” i wiemy, że będziemy korzystać z niego okazjonalnie.

W razie większych problemów i częstszej konieczności korzystania z laktatora, można zarówno model Harmony i Mini Lactaset rozbudować do wersji bateryjno-sieciowych lub wypożyczyć do nich moduły napędowe Symphony lub Lactina. Tym sposobem uzyskujemy laktator elektryczny.

Jeśli jeszcze w ciąży kupiłyśmy laktator ręczny, to zaraz po porodzie warto zorientować się, gdzie można wypożyczyć do niego moduł napędowy. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że pomiędzy drugą a szóstą dobą po porodzie, doświadczysz nawału pokarmu (co jest normalną reakcją organizmu) i będziesz musiała odciągać mleko nawet kilka razy dziennie. Zdecydowanie ułatwi Ci to laktator elektryczny. Warto zapoznać się również z tekstem o nawale pokarmu i pobudzaniu laktacji.

Laktator elektryczny

Laktator elektryczny będzie optymalnym rozwiązaniem dla mam, które zamierzają często i długo odciągać pokarm. Związane to jest z ich aktywnością, czyli np. powrotem do pracy, wyjazdami. W takim przypadku polecamy laktator Mini Electric lub Swing. Drugi z podanych modeli, czyli laktator Swing jest obecnie najpopularniejszym na świecie pojedynczym odciągaczem elektrycznym. Z kolei Mini Electric to rozwiązanie tańsze, ale głośniejsze w użyciu. Co prawda dzieci podobno uwielbiają odgłos laktatora, ponieważ ich uspokaja, ale wiele mam woli jednak zainwestować więcej, by odciągać pokarm w ciszy.

Laktatory elektryczne będą również bardzo pomocne, jeśli zmagamy się z problemem laktacyjnym, np. nawałem pokarmu lub gdy chcemy zwiększyć produkcję mleka. Przy regularnej separacji od dziecka dosyć trudno jest utrzymać laktację używając laktatora ręcznego, natomiast laktatory elektryczne pozwolą utrzymać odpowiednią produkcję mleka nawet podczas całkowitego oddzielenia od malucha.

Bardzo ważne jest, by laktator odwzorowywał ssanie dziecka. Mini Electric odwzorowuje ssanie wolne i głębokie oraz posiada regulację siły ssania, byś mogła czuć się komfortowo podczas odciągania pokarmu. Natomiast Swing jest laktatorem dwufazowym, więc naśladuje naturalny rytm ssania dziecka. Najpierw ssie szybko i płytko, by pobudzić wypływ mleka, a po 2 minutach lub po włączeniu odpowiedniego przycisku przechodzi w ssanie wolne i głębokie. Oczywiście również można regulować siłę ssania. O tym, czy wybrać laktator jedno- czy dwufazowy powinniśmy zdecydować przede wszystkim biorąc pod uwagę swój budżet.

Kiedy opłaca się wypożyczyć laktator?

Laktatory elektryczne dostępne w systemie wypożyczalni to przede wszystkim Symphony oraz Lactina. Wypożyczenie laktatora jest najlepszym rozwiązaniem dla mam, które odciągają pokarm często, ale będą robić to przez krótki czas (nie dłużej niż 1,5 miesiąca). Cena laktatora Mini Electric to ok. 300 zł, natomiast wypożyczenie modelu Lactina to ok. 7 zł za dobę. Wypożyczalnie mają przy tym różne systemy. Niektóre nie wypożyczają laktatora na dobę lub na krócej niż 7 dni. Często również za pierwszą dobę musimy zapłacić więcej, np. 20 zł. Koszt wypożyczenia modelu Lactina zamknie się w około 210 zł miesięcznie, ale musimy jeszcze dokupić do niego sterylne końcówki lub laktator ręczny Lactina. Dlatego też na krótko zdecydowanie warto wypożyczyć laktator elektryczny, ale jeśli zamierzamy korzystać z niego długo, to lepiej kupić osobisty odciągacz.

Podczas wyboru laktatora pamiętaj również o tym, że firma Medela posiada lejki o różnej wielkości. W zestawie z laktatorem znajduje się lejki przeznaczone do brodawek o standardowej wielkości, ale jeśli nie będą one odpowiednie, to możesz dokupić właściwą końcówkę. Kupując laktator lub samą końcówkę, jeśli wypożyczasz odciągacz, zapytaj o miarkę Medeli.

Komentarze

komentarzy