Metoda BLW (Bobas Lubi Wybór) polega na rozszerzaniu diety dziecka w taki sposób, aby samo mogło decydować, co i kiedy je. Kontynuuje niejako filozofię leżącą u podstaw karmienia piersią na żądanie, w którym również najważniejsze jest zaspokajanie aktualnych potrzeb niemowlęcia. Taki sposób żywienia jest bardzo korzystny dla dziecka – dla jego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i społecznego.

Na czym polega metoda BLW?

W metodzie Bobas Lubi Wybór niemowlę je posiłki razem z całą rodziną – siada na specjalnym krzesełku do karmienia, przystawionym do stołu. Mama kładzie przed nim talerzyk, na którym znajdują się owoce, pieczywo lub ugotowane warzywa. W metodzie BLW maluch nie je posiłków ze słoiczka, kleików czy przecierów. Spożywa produkty stałe, które według schematu żywienia niemowląt powinny pojawić się jako pierwsze w diecie dziecka – jabłko, dynię, ziemniaka, marchew, kalafior czy cukinię.

Maluch sam decyduje o tym, co je – bierze do rączki wybrany owoc lub warzywo i wkłada go do ust. Oczywiście, wszystkie produkty muszą być miękkie i pokrojone w mniejsze części.

Kiedy można rozpocząć stosowanie metody BLW?

Karmienie dziecka tą metodą możemy rozpocząć, gdy maluch ma co najmniej 6 miesięcy i potrafi samodzielnie usiąść. Musi mieć również wykształcony odruch chwytania.

Jakie są korzyści stosowania metody BLW? 

Żywienie niemowląt metodą Bobas Lubi Wybór rozwija zdolności motoryczne dziecka. Ćwiczy koordynację oko – ręka i umiejętność chwytania. Taka wprawa przyda się w późniejszej nauce czytania i pisania, a także w rozwijaniu talentów artystycznych. Wpłynie też na samodzielność dziecka.

BLW rozwija także wyobraźnię – maluch uczy się rozpoznawać kolory, konsystencję, smak i dźwięki upadających przedmiotów. Dziecko może eksperymentować z produktami – zgniatać je i skrobać, a także rozrywać na mniejsze części. Aby uniknąć zabrudzenia podłogi, warto podłożyć dużą matę pod krzesełko niemowlęcia.

Dodatkowo gryzienie i żucie pokarmów stałych zmniejsza ryzyko wystąpienia wad zgryzu i przyśpiesza rozwój mowy.

Metoda BLW wykorzystuje naturalny dla dzieci odruch naśladowania dorosłych. Maluch zasiada do posiłku razem z całą rodziną, dzięki czemu jedzenie staje się dla niego przyjemnością, a nie przymusem.

Czy metoda BLW jest bezpieczna dla dziecka?

Mimo wielu korzyści, metoda Bobas Lubi Wybór budzi kontrowersje wśród części rodziców, pediatrów i dietetyków. Obawiają się, że 6-miesięczne dziecko, które zaczyna samodzielnie jeść produkty stałe, może się nimi zadławić. W związku z tym podczas posiłku niemowlę nigdy nie powinno zostać samo, bez opieki osoby dorosłej. Należy jednak odróżnić dławienie się od krztuszenia – to drugie jest zupełnie naturalne u dzieci i zdarza się bardzo często, także podczas karmienia piersią.

Częstą obawą jest również to, że niemowlę, które wybiera, co i w jakich ilościach spożywa, może jeść zbyt mało, a w konsekwencji – nieprawidłowo przybierać na wadze. Z tego powodu wprowadzanie produktów stałych metodą BLW nie może być podstawą diety dziecka. Tym bardziej, że na początku dopiero uczy się gryźć i przeżuwać. Powinno być wprowadzane równolegle do karmienia piersią.  W związku z tym dziecko nadal karmimy na żądanie, co najmniej do ukończenia pierwszego roku życia.

Aby rozszerzanie diety metodą BLW było w pełni bezpieczne, rodzice powinni skonsultować się z pediatrą na wypadek, gdyby dziecko miało alergię na niektóre produkty żywnościowe.

Komentarze

komentarzy