Noworodek i niemowlę śpią po kilkanaście godzin dziennie, ale często sen ten bywa niespokojny. Dlaczego dziecko płacze przez sen? Z jakiego powodu porusza gwałtownie rękami i nogami? Czy niespokojny sen niemowlaka świadczy o jakichś problemach, czy jest normalnym zjawiskiem?

Śpi jak niemowlę, czyli jak?

Rodzice zatroskani niespokojnym snem swojego dziecka raczej nie zgodzą się z popularnym powiedzeniem o głębokim, niezmąconym śnie malucha. I w tej niezgodzie będą mieli bardzo dużo racji, ponieważ sen niemowlaka rzadko jest głęboki i tym samym znacznie różni się od snu osoby dorosłej.

U noworodków i niemowląt dominującą fazą snu jest faza REM, czyli sen płytki lub inaczej – paradoksalny. Podczas tej fazy występują szybkie ruchy gałek ocznych, aktywność mózgu jest wysoka, towarzyszą nam marzenia senne i znacznie łatwiej ulegamy wybudzeniu niż w fazie NREM. Osoby dorosłe w czasie fazy REM przewracają się z jednego boku na drugi, odkrywają się lub przykrywają i w tym „wierceniu się” nie widzimy niczego dziwnego. Natomiast noworodki i niemowlęta wydają różnego rodzaju dźwięki, popłakują , poruszają rękami i nogami. Jednak w ich przypadku trudno rozpoznać czy takie zachowanie wynika z płytkiego snu, czy może spowodowane jest inną przyczyną.

Niespokojny sen noworodka i niemowlaka – co może oznaczać?

Kiedy rodzice mówią, że niemowlę płacze przez sen, to trudno jest ustalić z jaką sytuacją mamy do czynienia: czy jest to cichutkie popłakiwanie jeszcze w czasie snu, czy też płacz już po przebudzeniu. Jeśli zauważymy, że maluch tylko pojękuje i za moment przestaje, to najlepiej go nie budzić. Jednak, gdy dziecko płacze tuż po rozbudzeniu, to zazwyczaj chce nam w ten sposób coś zakomunikować, na przykład że:
– jest głodne i przyszedł czas na nocne karmienie, które w przypadku noworodków odbywa się zazwyczaj co 2-3 godziny,
– jest mu zbyt gorąco lub zbyt zimno, co możemy sprawdzić poprzez dotknięcie jego karku, który nie powinien być spocony lub chłodny,
– nie czuje się komfortowo w pełnej pieluszce lub w ubranku, które go uciska,
– nie czuje się bezpiecznie, ponieważ odczuwa samotność i chce przywołać rodzica,
– jest chory. Nawet sam katar może wprowadzać dziecko w rozdrażnienie i powodować niespokojny sen.

Nigdy nie stosujmy się do starych rad o przeczekaniu płaczu rozbudzonego malucha. Wszystkie sprowadzają się do tego, by zostawić płaczące dziecko samo i ewentualnie od czasu do czasu pokołysać je, ale bez wyjmowania z łóżeczka. Noworodek i niemowlę nie potrafią się samodzielnie uspokajać, potrzebują do tego obecności innej osoby. Czasem wystarczy tylko przy nim być, głaskać i cicho mówić, a czasem trzeba malucha przytulić, by mógł zapaść w dalszy sen.

Fakt, że dziecko płacze przez sen lub po przebudzeniu, to jednak tylko jedna z reakcji, które niepokoją rodziców. Niespokojny sen niemowlaka i noworodka może objawiać się również wydawaniem przez niego takich odgłosów jak jęki, gaworzenie, pochrapywanie, kwilenie, a nawet śmiech i jeśli maluch śpi, to te dźwięki nie powinny nas martwić.

Bardzo często niemowlęta wykonują również gwałtowne ruchy rączkami i nóżkami. Mogą to być normalne reakcje systemu nerwowego albo odruchy pierwotne, zwłaszcza odruch Moro, który tak często wywołuje zaniepokojenie rodziców. Odruch ten pojawia się, gdy sen malucha zostanie przerwany przez nagły hałas, a charakteryzuje tym, że dziecko prostuje ręce i nogi, wygina plecy w łuk i odchyla głowę do tyłu, po czym zaciska pięści i przenosi ręce na klatkę piersiową. Na końcu pojawia się najczęściej płacz. Odruch ten jest całkowicie normalny i nie powinien niepokoić rodziców, ale trzeba uspokoić płaczącego malucha, który właśnie się przebudził.
W sytuacji, gdy nie wiemy z jakich przyczyn wynika niespokojny sen noworodka lub niemowlaka, należy skonsultować się z lekarzem. Jest to niezbędne szczególnie wtedy, gdy przebudzeniu towarzyszy płacz, a dziecko trudno jest uspokoić.

Komentarze

komentarzy