Jak odciągać mleko za pomocą laktatora? Najpierw przede wszystkim powinnaś wybrać dobry laktator (o wyborze piszemy tutaj) oraz odpowiedni rodzaj lejka. Jeśli posiadasz już właściwie dobrany sprzęt, to zapraszamy do naszych porad o tym, jak prawidłowo odciągać mleko.

Pierwsze odciąganie mleka

Prawidłowego odciągania mleka, podobnie jak karmienia piersią, trzeba się nauczyć. Na początku nie licz, że za pierwszym razem uda Ci się odciągnąć całą butelkę mleka.

Prawdopodobnie odciągniesz tylko kilka kropel i trzeba założyć, że pierwsze próby będą niejako ćwiczeniem przed nabyciem wprawy.

Oczywiście przed skorzystaniem z laktatora trzeba przeczytać dołączoną do niego instrukcję, dzięki czemu dowiesz się jak złożyć urządzenie i jak z niego korzystać. Zanim użyjesz laktatora, dokładnie umyj ręce. Przed odciąganiem, tak samo jak przed karmieniem malucha, nie musisz specjalnie myć piersi. Wystarczy, że robisz to raz dziennie. Teraz musisz znaleźć sobie komfortowe miejsce, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał i przede wszystkim – będziesz mogła się zrelaksować. Stres, zdenerwowanie czy obawy mają wpływ na to, że mleko nie będzie wypływać tak, jak powinno. Przed ociąganiem oraz w trakcie może pomóc Ci masaż piersi, który przyspieszy odruch wypływania mleka. Zanim przyłożysz lejek do piersi, warto go trochę zwilżyć, aby lepiej przylegał.

Pamiętaj, że odciąganie nie może sprawiać Ci bólu! Jeśli tak jest, to oznacza, że lejek jest źle dobrany lub ustawiona jest zbyt duża siła odciągania. Sprawdź, czy lejek dokładnie otacza brodawkę, ale może ona poruszać się w nim do przodu i do tyłu. Jeśli uważasz, że lejek jest dobrze dobrany, a jednak odczuwasz ból podczas odciągania, to najlepiej skonsultować to z certyfikowanym doradcą laktacyjnym. Ból może być również spowodowany podrażnieniami brodawek lub popekaną skórą.

Wybór podciśnienia w laktatorze

Zaczynając odciąganie mleka, powinnaś skorzystać z podciśnienia Maximum Comfort. Jest to najwyższe podciśnienie, które matka może tolerować bez odczuwania bólu. Kiedy uczucie odciągania stanie się lekko nieprzyjemne, ale w żadnym razie – bolesne, należy zmniejszyć podciśnienie. Poziom podciśnienia w początkowej fazie powinien być wyższy, aby pobudzić wypływ mleka.

Odciąganie 2-fazowe

By w pełni odwzorować rytm ssania dziecka i ułatwić odciąganie pokarmu, Medela stworzyła laktatory, które pracują w dwóch fazach. Faza pierwsza polega na szybkim

rytmie odciągania tak, by pobudzić wypływ pokarmu. Dziecko, gdy rozpoczyna ssanie, najpierw ssie płytko oraz szybko, a następnie wolniej, ale głęboko. Zgodnie z tą wiedzą działają nasze laktory, które po 2 minutach przełączają się w drugą fazę odciągania. Technologia dwufazowa zastosowana jest w elektrycznych laktatorach Swing i Freestyle oraz ręcznym laktatorze Harmony.

 

Odciąganie mleka – z jednej czy dwóch piersi naraz?

Odciąganie mleka z dwóch piersi na raz zdecydowanie skraca czas odciągania, bo jest ono o połowę krótsze. Większość Pań korzysta jednak z laktatorów, które pozwalają na odciąganie z jednej piersi naraz.  Podczas odciągania z jednej piersi, pamiętaj o tym, by kilka razy zmienić stronę z jednej na drugą.

Czyszczenie laktatora

Natychmiast po użyciu, musisz wyczyścić te części laktatora, które miały styczność z Twoim pokarmem lub piersiami. W przeciwnym razie mogą zgromadzić się w nich bakterie. Rozmontowane części laktatora myj w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, a następnie dokładnie je wypłucz pod bieżącą wodą. Wszystkie części osusz ręczniczkiem. Przed każdym kolejnym użyciem laktatora, polecane jest wygotowanie części, które stykają się z Twoim pokarmem lub piersiami.

 

Komentarze

komentarzy