Używanie laktatora z dwoma końcówkami pozwala skrócić czas odciągania pokarmu o połowę. Większość Pań korzysta jednak nadal z laktatorów, które umożliwiają odciąganie pokarmu z jednej piersi naraz. Spowodowane jest to prawdopodobnie tym, że laktatory z dwoma końcówkami są droższe niż elektryczne pojedyncze odciągacze.

Do tej pory Medela miała w swojej ofercie dwa modele laktatorów z dwoma końcówkami – przeznaczony do użytku szpitalnego Symphony oraz Freestyle, odciągacz do użytku prywatnego. W listopadzie odbyła się jednak premiera kolejnego odciągacza – lubianego modelu Swing, który wyposażony został w drugą końcówkę i występuje pod nazwą Swing Maxi. Cena nowego modelu jest na tyle atrakcyjna, że powinien zdobyć on sporo zwolenniczek. Zanim jednak zaczniecie zastanawiać się, czy zainwestować w Swing Maxi, warto poznać zalety odciągania pokarmu z obu piersi jednocześnie.

Krótszy czas odciągania i więcej pokarmu

Fakt, że podwójny laktator skraca czas odciągania pokarmu, jest oczywisty. Czy wiecie jednak, że dzięki odciąganiu z obu piersi jednocześnie można uzyskać więcej pokarmu? Z przeprowadzonych badań wynika, że poprzez odciąganie mleka z obu piersi naraz można otrzymać aż o 18% więcej mleka niż podczas odciągania z jednej piersi naraz. Co więcej – badania Danielle K. Prime udowodniły, że podwójne odciąganie skutkuje nie tylko większą ilością mleka, ale pokarm posiada wyższą wartość energetyczną, co jest szczególnie istotne w przypadku karmienia wcześniaków. Miedzy innymi dlatego tak ważne jest, by w szpitalach znajdowały się laktatory umożliwiające odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie.

Wyższe stężenie prolaktyny i oksytocyny

Karmiące mamy zapewne wiedzą, że za wytwarzanie i wypływ pokarmu odpowiadają dwa hormony – prolaktyna oraz oksytocyna. Oba te hormony wydzielane są w odpowiedzi na ssanie piersi i drażnienie bodźców czuciowych brodawki. Oczywiście najlepszym sposobem na pobudzenie wydzielania obu hormonów jest ssanie piersi przez dziecko. Jak się jednak okazało – w zależności od sposobu odciągania pokarmu, wytwarzany jest różny poziom prolaktyny. Badania M.J. Zinamana udowodniły, że najwyższy poziom prolaktyny produkowany jest podczas odciągania pokarmu z obu piersi jednocześnie. Jest to wiadomość szczególnie ważna dla pań, które chcą pobudzić laktację, np. w przypadku, gdy zostały odseparowane od dziecka. Korzystanie z podwójnego laktatora prowadzi bowiem do większej produkcji mleka niż wtedy, gdy stosujemy odciąganie ręczne lub używamy pojedynczego odciągacza.

Z kolei badania D.K. Prime przyniosły odkrycie jeszcze jednej zalety odciągania pokarmu z obu piersi równocześnie. Okazało się, że stosowanie podwójnego laktatora zwiększa wyrzut mleka (za który odpowiada oksytocyna), ponieważ zakończenia nerwowe brodawek są bardziej stymulowane. To z kolei pozwala na utrzymanie laktacji. Mitem jest więc stwierdzenie, z którym niejednokrotnie możemy spotkać się na formach internetowych, że stosowanie laktatorów prowadzi do zmniejszenia produkcji mleka.

Dla kogo podwójny laktator?

Inwestycja w laktator umożliwiający odciąganie mleka z obu piersi jednocześnie polecana jest szczególnie Paniom, które zamierzają korzystać z laktatora długo i często. Ze względu na swe zalety, podwójne laktatory trzeba polecić również tym mamom, które starają się pobudzić laktację, ponieważ np. zaraz po porodzie nie mogły karmić dziecka lub wystąpiła jakaś przerwa w karmieniu. Oczywiście laktator z dwoma końcówkami może być używany także do odciągania z jednej piersi naraz. Jeśli jednak wiemy, że odciągacz będziemy stosować sporadycznie: kilka razy w miesiącu lub jeszcze rzadziej, to lepiej wybrać tańsze rozwiązanie – laktator ręczny lub pojedynczy laktator elektryczny.

 

Źródła:

Auerbach KG. Sequential and simultaneous breast pumping Auerbach KG. Sequential and simultaneous breast pumping: a comparison. Int. J. Nurs Stud. 1990; Vol. 27(3): 257-265

Prime DK, Garbin CP, Hartmann PE and Kent JC. A comparison of simultaneous and sequential breast expression in women. Presented at the 15th International conference of the International society for research in human milk and lactation. Lima, Peru: Oct. 8-11, 2010 (Accepted for publication in Breastfeeding Medicine)

Zinaman MJ, Hughes V, Queenan JT, Labbok MH and Albertson B. Acute prolactin and Oxytocin responses and milk yield to infant suckling and artificial methods of expression in lactating women. Pediatrics 1992; Vol. 89(3): 437-440

Komentarze

komentarzy