Kupując laktator, warto pamiętać o tym, że mamy do wyboru różne rozmiary lejka. Odpowiednie dobranie lejka zdecydowanie ułatwi nam odciąganie pokarmu. Natomiast lejek zbyt mały lub zbyt duży może podczas odciągania powodować ból, uszkodzenia brodawek i utrudniać ściąganie pokarmu.

Lejek standardowy w zestawie

Do latatorów Medela dołączane są lejki standardowe o średnicy 24 mm. Pasują one do większości brodawek, ale nie wszystkich. Dlatego też bardzo ważne jest, by przed zakupem laktatora sprawdzić, który lejek będzie dla nas odpowiedni. Specjalną miarkę znajdziecie w każdym sklepie sprzedającym laktatory Medela i można skorzystać z niej zanim kupimy laktator. W naszej ofercie znajdują się lejki PersonalFit o następujących wymiarach:

– S (21 mm)

– M (24 mm)

– L (27 mm)

– XL (30 mm)

– XXL (36 mm)

Możecie zatem wybierać spośród pięciu wielkości, dzięki czemu każda kobieta dopasuje rozmiar odpowiedni do swoich brodawek.

 

Kiedy lejek jest dobrze dobrany

Można dosyć łatwo sprawdzić, czy Twój lejek jest odpowiednio dobrany. Przede wszystkim odciąganie pokarmu powinno być bezbolesne.

Zwróć również uwagę na to, czy brodawka swobodnie porusza się w tunelu lejka. Jeśli brodawka nie mieści się w tunelu, to oznacza, że lejek jest za mały. Jeśli zbyt duża część brodawki jest zasysana do tunelu, to lejek jest za duży. O tym, że lejek jest za duży świadczy także fakt, że brzeg tunelu lejka nie przylega właściwie do otoczki brodawki.

Innym sygnałem udowadniającym, że lajek pasuje do Twojej piersi, jest to, iż podczas odciągania tylko niewielka część otoczki brodawki zostaje zasysana do tunelu.

Bardzo ważne są także Twoje odczucia towarzyszące odciąganiu pokarmu. Powinnaś czuć delikatne oraz rytmiczne ruchy piersi, a po odciągnięciu – opróżnienie piersi.

Jak korzystać z miarki?

Dostępna w sklepach i poradniach laktacyjnych miarka pomoże Ci wybrać najbardziej odpowiedni rozmiar lejka. W tym celu przełóż brodawkę przez otwór szablonu, delikatnie dociśnij do skóry i sprawdź, czy brodawka nie tylko swobodnie przez niego przechodzi, ale także, czy wokół jej podstawy zostało ok. 2 mm wolnej przestrzeni otoczki. Jeśli tak – wybierz właśnie ten rodzaj lejka.

Lejki w rozmiarach innych niż standardowe powinny być dostępne w sklepie, w którym masz zamiar kupić laktator. Taka personalna końcówka to wielokrotnego użytku kosztuje ok. 15 zł.

Pamiętaj, że źle dobrany lejek może skutkować małą efektywnością podczas odciągania pokarmu, a wynika to z powodu uciskania kanalików mlecznych. Mogą również zdarzyć się otarcia czy drobne urazy podczas odciągania, więc koniecznie skorzystaj z miarki, zanim zdecydujesz się na zakup laktatora.

Komentarze

komentarzy