Dla noworodków zaaklimatyzowanie się w nowym otoczeniu może być trudne. Przebywając aż do porodu w łonie matki, przywykły do ciepła, bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Aby umożliwić im prawidłowy rozwój od pierwszych dni życia, w latach 70. XX wieku powstała Metoda Kangaroo Mother Care (KMC), powszechnie zwana kangurowaniem, której popularność rośnie.

 Trochę historii

Metoda kangurowania powstała w 1978 roku w Bogocie, stolicy Kolumbii. W tamtym czasie w szpitalach brakowało wykwalifikowanego personelu i sprzętu odpowiedniego do opieki nad wcześniakami oraz noworodkami o zbyt niskiej masie ciała. To spowodowało, że wzrosła śmiertelność oraz ilość zachorowań wśród dzieci. W tej sytuacji dwóch neonatologów – Edgar Ray i Hector Martinez – zaproponowało kobietom, aby jak najczęściej przebywały ze swoimi pociechami w kontakcie „skóra do skóry”, kładąc je na klatce piersiowej. Miało to umożliwić maluchom stały dostęp do naturalnego pokarmu matki oraz chronić je przed utratą ciepła. Zauważono wtedy, że śmiertelność noworodków na oddziale zmniejszyła się o 40% – spadła z 70 do 30%.

Natomiast od 1983 r., kiedy to dr Nils Bergman z RPA rozpoczął propagowanie kangurowania wśród rodziców na całym świecie, metoda ta przestała być środkiem zastępczym na oddziałach szpitalnych o gorszym wyposażeniu. Wykazano bowiem, że Kangaroo Mother Care ma ogromny wpływ na rozwój psychiczny i emocjonalny dziecka, a także na komfort i samopoczucie ich opiekunów. W związku z tym w wielu placówkach na terenie Europy Zachodniej, w państwach wysoko rozwiniętych takich jak np. Szwecja, praktykuje się tę metodę nawet 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu

 Dużo bliskości

Metoda ta jest adresowana nie tylko do matek, ale również do ojców, dziadków czy starszego rodzeństwa. Najważniejszy w KMC jest bezpośredni kontakt „skóra do skóry”, dlatego zaleca się, aby kłaść niemowlę w pozycji pionowej na odsłoniętej klatce piersiowej. Aby mogło cieszyć się bliskością ze swoim opiekunem, powinno mieć na sobie samą pieluszkę. Kangurowanie może odbywać się nawet przez kilka godzin dziennie, dlatego warto, aby rodzic siedział w pozycji półleżącej wygodnie oparty na łóżku czy fotelu. W przypadku wcześniaków ten czas jeszcze się wydłuża – w miarę możliwości warto przeznaczać na nie jak najwięcej czasu. Maluch może być podtrzymywany na klatce piersiowej za pomocą specjalnej opaski lub chusty, dzięki czemu będzie dodatkowo otulony, a jego opiekun zyska możliwość wykonywania rękoma także innych czynności.

Dr Bergman uważa, że nieuporządkowane pierwotne struktury mózgowe dziecka mogą zakłócać powstawanie i funkcjonowanie kolejnych. Oznacza to, że niedostateczny rozwój emocjonalny i psychiczny dziecka w pierwszym okresie życia, może skutkować zaburzeniami na dalszych etapach jego rozwoju. W związku z tym coraz więcej szpitali w krajach Europy Zachodniej przywiązuje uwagę do tego, aby niemowlęta, a szczególnie wcześniaki, przebywały w bliskości z matką. Jej zapach, rytmiczny oddech czy bicie serca powoduje, że między nią a jej pociechą rodzi się więź, którą w dalszym życiu mogłaby być ciężka do nadrobienia. (jak mówi prof. Uwe Ewald ze Szwecji matka która non-stop kanguruje dziecko jest w stanie wcześniej zauważyć zmianę w zachowaniu dziecka, co może być sygnałem pogorszenia jego stanu, niż aparatura monitorująca wykryć nieprawidłowości)

 Bezcenne korzyści

Wcześniaki, które są kangurowane przez swoich opiekunów, szybciej osiągają normę rozwojową – odpowiedni wzrost i wagę. Stabilizuje się również ich oddech, rytm serca i temperatura ciała, ponieważ w sytuacji, gdy niemowlę jest wychłodzone, kobieta ogrzewa je swoim ciałem. Natomiast jeśli jest ono zbyt rozpalone – matka ochładza je. Ponadto jego układ nerwowy lepiej się rozwija, dzięki czemu częściej zapada w spokojny sen. Korzyści z kangurowania czerpią nie tylko wcześniaki, ale również noworodki urodzone w terminie. Dzieci te szybciej przyzwyczajają się do nowego otoczenia i rzadziej płaczą. KMC zmniejsza również ryzyko wielu infekcji i obniża poziom śmiertelności noworodków. Metoda ta wpływa pozytywnie także na laktację – kangurowane dzieci szybciej uczą się ssać pierś matki.

Korzyści z kangurowania odczuwają również rodzice. Dzięki niemu ojcowie czują się potrzebni i szybciej odnajdują się w nowej roli, ponieważ nawiązują z maluchem bliską więź. W przypadku matek korzyści jest jeszcze więcej. Kangaroo Mother Care obniża ryzyko wystąpienia depresji poporodowej, ponieważ kobieta szybko uczy się rozpoznawać odruchy i sygnały wysyłane przez dziecko. To pozwala dowartościować się jej w roli matki. Ponadto kangurowanie wpływa pozytywnie na laktację, która jest naturalnie pobudzana w chwili częstego, bezpośredniego kontaktu z niemowlęciem.

Komentarze

komentarzy