Opryszczka, najczęściej kojarzona ze zmianami w okolicy ust, to choroba niegroźna dla osób dorosłych. Warto jednak wiedzieć, że występuje ona w kilku postaciach i może być bardzo niebezpieczna dla płodu oraz noworodka. Jakie konsekwencje może spowodować opryszczka w ciąży? Czy choroba ta jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią? Jaką postać przyjmuje opryszczka u niemowląt?

Czym jest opryszczka?

Opryszczka (z jęz. łacińskiego Herpes simplex) to choroba zakaźna wywoływana przez wirusy HSV1 oraz HSV2. Opryszczka może pojawiać się na ustach, w jamie ustnej, na narządach płciowych, ale też w innych miejscach ciała, jak np. brodawki sutkowe. Może mieć charakter pierwotny, jeśli zarazimy się nią po raz pierwszy jako dziecko lub osoba dorosła, ale niestety często posiada również charakter nawrotowy, czyli co jakiś czas powraca w swej aktywnej formie. Dość często przebiega bezobjawowo, w swej utajonej postaci, dlatego zdiagnozowanie jej bywa trudne, a niezwykle ważne jest, by ochronić przed nią malucha rosnącego w brzuchu mamy. Szczególnie niebezpieczna dla niego jest opryszczka wrodzona, ponieważ może prowadzić nawet do śmierci dziecka. Tą postacią opryszczki może zostać zarażony płód lub noworodek podczas porodu. Dlatego przyszła mama nie powinna bagatelizować tej choroby. Na co trzeba zwrócić uwagę w okresie ciąży, a na co podczas karmienia piersią?

Opryszczka w ciąży

Szczególnie niebezpieczna dla nienarodzonego malucha jest sytuacja, gdy jego przyszła mama zarazi się opryszczką genitalną. Jeśli tylko zauważymy jakiekolwiek zmiany mogące świadczyć o opryszczce na narządach płciowych (swędzenie, zaczerwienienie, pęcherzyki), to koniecznie udajmy się do lekarza. Zaleci on leczenie farmakologiczne, ponieważ najnowsze leki przeciw wirusom HSV1 i HSV2 są bezpieczne dla nienarodzonego dziecka. Jeśli jednak nie zdążymy wyleczyć opryszczki genitalnej przed terminem porodu, to najprawdopodobniej lekarz zaleci wykonanie cesarskiego cięcia. Poród naturalny w sytuacji, gdy na narządach płciowych ciężarnej występuje opryszczka, to niemal pewna droga do zarażenia noworodka. Skutkiem takiego zakażenia mogą być zmiany pęcherzykowe na skórze, ale także poważne zakażenia organów wewnętrznych, które mogą prowadzić nawet do śmierci dziecka. Z tego powodu opryszczka w ciąży na narządach płciowych jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia.
To jednak nie jedyne niebezpieczeństwo, ponieważ komplikacje mogą pojawić się również w sytuacji, gdy przyszła mama zarazi się nią po raz pierwszy, będąc w ciąży. Do lekarza należy udać się zarówno w przypadku opryszczki występującej w obrębie twarzy, jak i narządów płciowych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy – opryszczka może przebiegać bezobjawowo, nawet w przypadku pierwotnego zarażenia. Dlatego już w pierwszym trymestrze warto wykonać badania serologiczne w kierunku wykrycia przeciwciał przeciwko HSV. Natomiast jeśli opryszczka narządów płciowych to problem, z którym zmagamy się już od jakiegoś czasu, to koniecznie wspomnijmy o tym lekarzowi. Być może zdecyduje on o profilaktycznym stosowaniu leków, by zapobiec uaktywnieniu się choroby przed terminem porodu.

Opryszczka a karmienie piersią

Opryszczka może być przeciwwskazaniem do karmienia piersią, ale tylko w jednym wypadku – jeśli zlokalizowana jest w okolicy brodawki sutkowej. Pamiętajmy jednak, że przeciwwskazanie to dotyczy wyłącznie chorej piersi – jeśli druga jest zdrowa, można bez obaw karmić swoje maleństwo.

Takie stanowisko przedstawia zarówno Amerykańska Akademia Pediatrii, jak i krajowe autorytety, m.in. Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, które opracowało nowe „Zasady żywienia zdrowych niemowląt”. Jeśli malucha karmimy jedną piersią, to z drugiej należy odciągać pokarm, ale niestety musimy je wylać. Pamiętajmy też o tym, by końcówki laktatora dezynfekować po każdym użyciu, a najlepiej – nie stosować tej samej końcówki do odciągania pokarmu ze zdrowej i chorej piersi.

Opryszczka wargowa, czyli występująca na ustach, i opryszczka narządów płciowych nie są przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Jednak w obu tych przypadkach mama powinna uważać, by nie zarazić nią malucha. Profilaktycznie najlepiej więc zakleić opatrunkiem miejsce na twarzy objęte opryszczką, z którym maluch może mieć styczność. Przed każdym przewijaniem i karmieniem trzeba dokładnie myć dłonie i powtarzać tę czynność za każdym razem, gdy dotkniemy chore miejsce. Jeśli opryszczka występuje na ustach, to musimy powstrzymać się też od całowania malucha.

Komentarze

komentarzy