Niektóre młode mamy obawiają się, że karmienie naturalne może zniekształcić piersi i pozbawić je jędrności. W pierwszych dobach po porodzie karmienie piersią bywa trudne, co nie oznacza jednak, że wpływa niekorzystnie na wygląd biustu. Ponadto, jeśli pozycja przystawiania do piersi i odruch ssania u niemowlęcia jest prawidłowy, piersi podczas karmienia nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Warto jednak wiedzieć, jak chronić brodawki przed wysuszeniem i pęknięciami oraz jak radzić sobie w przypadku ich wystąpienia.

Przekonanie o negatywnym wpływie karmienia naturalnego na wygląd piersi bywa jednym z powodów przedwczesnej rezygnacji z karmienia. Tymczasem to właśnie długie karmienie, a następnie stopniowe odstawienie dziecka od piersi, powoduje, że biust powraca do formy sprzed ciąży.

Pęknięcia brodawek podczas karmienia

W pierwszych dobach po porodzie mogą, ale nie muszą, pojawić się drobne pęknięcia na brodawkach, co zazwyczaj wynika z tego, że mama nie ma jeszcze wprawy w przystawianiu do piersi, w przyjmowaniu wygodnej pozycji do karmienia, a dziecko w ssaniu. Pęknięte brodawki są zaczerwienione i bolesne, pojawiają się na nich małe rany i strupki.

Jak można radzić sobie z uszkodzeniami brodawek?

• Na początku należy znaleźć źródło problemu, a więc sprawdzić, czy pozycja do karmienia oraz sposób, w jaki dziecko ssie pierś, jest prawidłowy. Najlepiej zasięgnąć porady położnej lub konsultanta laktacyjnego.
• Należy karmić jak najczęściej i zaczynać od mniej bolesnej piersi.
• Po karmieniu popękane brodawki warto pryskać wodą termalną w spray’u, a najlepiej smarować własnym pokarmem, który ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne.
• Do pielęgnacji piersi po każdym karmieniu można stosować również krem PureLan 100, który składa się w 100% z lanoliny. Preparat ten przyśpiesza gojenie się brodawek oraz chroni je przed wysuszeniem. Dzięki temu, że krem powstał na bazie naturalnych składników, nie trzeba zmywać go przed kolejnym karmieniem.
• Bardzo ważne jest, aby nosić nieuciskający stanik i przewiewne ubrania – popękane brodawki szybciej się goją i nie są narażone na kolejne infekcje, jeśli mają dostęp do powietrza.
• Jeśli to konieczne, po konsultacji z lekarzem można przyjmować również leki przeciwbólowe.
• Jeśli mimo poprawy w technice karmienia rany nie goją się, ich brzegi robią się zaczerwienione, pojawia się ropna wydzielina, to znak, że prawdopodobnie doszło do bakteryjnego zakażenia rany. Jest to niegroźne dla dziecka, ale bardzo bolesne dla mamy. Wymaga konsultacji z doradcą laktacyjnym lub lekarzem, który zaleci odpowiednia maść z antybiotykiem, oczywiście bezpieczna w czasie laktacji.

Jak NIE należy radzić sobie z uszkodzeniami brodawek?

• Niektórzy sądzą, że hartowanie piersi już w czasie ciąży pozwala uniknąć podrażnień brodawek po porodzie, czyli w momencie gdy młoda mama rozpoczyna karmienie. Nic bardziej mylnego! Pocieranie ich szorstką rękawicą czy intensywne masowanie nie tylko nie uchroni brodawek przed pęknięciami, ale również może prowadzić do uszkodzeń.
• Do pielęgnacji biustu nie należy używać zwykłego mydła, które może dodatkowo wysuszać skórę. Wskazane jest natomiast stosowanie nawilżających balsamów czy delikatnych mydełek dla dzieci.
• Nie należy myć brodawek przed każdym karmieniem, ponieważ może to wysuszyć skórę. Poza tym flora bakteryjna znajdująca się na skórze mamy nie jest w stanie zaszkodzić dziecku.

Jak dbać o wygląd piersi podczas i po karmieniu?

• Można stosować balsamy ujędrniające czy zapobiegające rozstępom.
• Na elastyczność skóry piersi korzystnie wpływają również prysznice wykonywane na przemian ciepłą i zimną wodą.
• Bardzo ważna jest również aktywność fizyczna – gimnastyka wzmacniająca mięśnie biustu czy pływanie na basenie.
• Ogromny wpływ na wygląd piersi ma również odpowiednio dobrany biustonosz. Nie może być zbyt ciasny, ponieważ zwiększa to ryzyko urazów, zapaleń lub zastoju pokarmu. Nie powinien być jednak zbyt duży, ponieważ nie będzie wtedy dobrze podtrzymywał piersi, które podczas laktacji są cięższe niż przed ciążą.

W przypadku uszkodzeń brodawek nie należy zrażać się do karmienia i rezygnować z przystawiania do piersi. Wsparcie specjalistów oraz odpowiednia pielęgnacja piersi podczas i po karmieniu pomoże uporać się z problemem, a także uchronić się przed nimi w przyszłości.

Komentarze

komentarzy