W czasie karmienia piersią, szczególnie na samym początku, dochodzi do podrażnienia sutków, pęknięcia skóry brodawek, które mogą sprawiać ból podczas ssania. Co prawda już w ciąży piersi przygotowują się do karmienia, co skutkuje np. powiększeniem się gruczołów Montgomery’ego i zwiększeniem wydzielania naturalnego olejku, czasem jednak potrzebne jest dodatkowe wsparcie w postaci pielęgnacji piersi. Szczególnie należy chronić brodawki, które podczas karmienia są najbardziej narażone na wysuszenia i pęknięcia.

Pęknięcia brodawek podczas karmienia

W pierwszych dobach po porodzie, kiedy mama wraz z maleństwem uczą się tej sztuki, mogą pojawić się podrażnienia brodawek. Problem może wynikać z nieprawidłowej techniki ssania malucha, czy niewłaściwego przystawienia do piersi. Wówczas najlepiej skonsultować się z doświadczonym i certyfikowanym konsultantem laktacyjnym, który może pomóc w zdiagnozowaniu problemu.

Jak można radzić sobie z uszkodzeniami brodawek?

Aby załagodzić podrażnienia, popękane brodawki warto, po każdym karmieniu, pryskać wodą termalną w spray’u lub posmarować je własnym pokarmem, który ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Ważne jest, żeby nie rezygnować z karmienia, wręcz karmić jak najczęściej, zaczynając od mniej bolesnej piersi.

Bardzo pomocne w pielęgnacji i profilaktyce jest również stosowanie po każdym karmieniu kremu PureLan 100, który składa się w 100% z lanoliny. Preparat ten przyśpiesza gojenie się brodawek oraz chroni je przed wysuszeniem. Dzięki naturalnym składnikom, nie trzeba zmywać go przed kolejnym karmieniem.

Aby chronić podrażnione lub popękane brodawki przed otarciem przed i po karmieniu, można również wyposażyć się w ochronne osłony piersi, które pomogą w gojeniu się podrażnionych brodawek. Miękka, elastyczna membrana silikonowa jest wygodna dla skóry i przystosowuje się do kształtu piersi. Separuje brodawkę od bielizny, a dodatkowo zbiera wyciekający pokarm, dzięki czemu nie potrzebne jest stosowanie wkładek.  

Ulgę podrażnionym brodawką mogą przynieść również wkładki hydrożelowe, które można zakupić w niektórych sklepach. Mają one kilka zastosowań – przede wszystkim przynoszą ulgę popękanej skórze, nawilżają ją i chronią, dzięki czemu możliwe jest zagojenie się brodawek.

Istotnym jest, aby w przypadku uszkodzeń brodawek nie zrażać się do karmienia. Wsparcie specjalistów oraz odpowiednia pielęgnacja piersi podczas i po karmieniu pomoże uporać się z problemem, a także uchronić się przed nimi w przyszłości.

 

Komentarze

komentarzy