W czasie karmienia piersią zdarzają się podrażnienia sutków, pęknięcia skóry brodawek, które mogą sprawiać ból podczas ssania. Co prawda już w ciąży piersi przygotowują się do karmienia, co skutkuje np. powiększeniem się gruczołów Montgomery’ego i zwiększeniem wydzielania naturalnego olejku, ale czasem potrzebna będzie dodatkowa pielęgnacja sutków.

Czy konieczne jest nawilżanie sutków?

Brodawki sutkowe powinny nawilżać się naturalnie, ale możesz im w tym pomóc, albo chociaż – nie przeszkadzać. Dlatego też lepiej zrezygnować ze wszystkich preparatów,

które mogą wysuszać skórę, jak np. tradycyjne mydło zasadowe. Lepiej przemyć piersi wodą niż preparatami, które wysuszają. Możesz też korzystać z preparatów do mycia, które mają niski odczyn pH (np. 5,5)  potwierdzony atestem.

Bardzo dobrym naturalnym kosmetykiem będzie również Twoje mleko. Po karmieniu warto wmasować kilka jego kropel w brodawki sutkowe i pozostawić do wyschnięcia. Do pielęgnacji sutków możesz również stosować preparaty składające się w 100% z lanoliny, która wspaniale zmiękcza skórę i przynosi ulgę bolącym brodawkom. Do tej grupy preparatów należy PureLan Medeli, który jest jednym z ulubionych produktów młodych mam, nazywanym często „niezbędnikiem”. PureLan nie tylko nawilża brodawki, ale i przyspiesza gojenie popękanej i zmacerowanej skóry. Ponadto, ponieważ PureLan składa się w 100% z czystej lanoliny, nie musisz zmywać go przed karmieniem. Wiele Pań wykorzystuje także PureLan do pielęgnacji innych obszarów ciała, a także – skóry swojego maleństwa.

Należy pamiętać, że mimo świetnych właściwości gojących, PureLan nie wystarczy przy zakażonej ranie . Jeśli pęknięcie skóry nie goi się przez dłuższy czas, zauważysz wokół niego zaczerwienienie, obrzęk, a w ranie zbierającą się ropę, rana prawdopodobnie uległa nadkażeniu bakteryjnemu i konieczne będzie zastosowanie maści z antybiotykiem.

Ochrona brodawek

Podrażnione lub popękane brodawki potrzebują odpowiedniej ochrony. Z myślą o tym, stworzyliśmy specjalne osłony, które zapobiegają otarciom przed oraz po karmieniu i dzięki temu – ułatwiają gojenie się skóry. Membrana osłon wykonana jest z silikonu, a zatem jest bezpieczna dla skóry,

świetnie dopasowuje się do kształtu piersi i nie powoduje żadnego dyskomfortu. Osłony oddzielają podrażnioną brodawkę od bielizny i jednocześnie zbierają wyciekający pokarm, więc niepotrzebne jest stosowanie wkładek.

Ulgę mogą przynieść również wkładki hydrożelowe Medela, które można kupić w niektórych sklepach. W zestawie znajdują się 4 sterylne wkładki chłodzące. Mają one kilka zastanowań – przede wszystkim przynoszą ulgę popękanej skórze, nawilżają ją i chronią, dzięki czemu możliwe jest zagojenie się brodawek.

Karmienie piersią powinno być bezbolesne

Podrażnienia brodawek, pęknięcia delikatnej skóry zdarzają się przede wszystkim na początku karmienia, kiedy dopiero wraz z maleństwem uczycie się tej sztuki. Pamiętaj jednak, że karmienie czy odciąganie pokarmu nie powinno wywoływać bólu. Jeśli tak się dzieje, to znaczy, że coś jest nie w porządku. Problem może wynikać z nieprawidłowej techniki ssania Twojego malucha, z niewłaściwego przystawienia i wielu innych powodów. Wtedy najlepiej skonsultować się z doświadczonym i certyfikowanym konsultantem laktacyjnym.

Prawdopodobnie nie unikniesz drobnych niedogodności związanych np. z podrażnieniem brodawek, ponieważ zdarzają się one nawet doświadczonym mamom, ale mamy nadzieję, że nasze produkty ułatwią Ci dalsze karmienie malucha.

Komentarze

komentarzy