Słoneczny, wakacyjny czas to doskonała okazja, by oderwać się od codzienności i spędzić trochę czasu z najbliższymi w miły otoczeniu przyrody. I choć pierwsza myśl o podróży z rodziną okazuje się świetnym sposobem na mile spędzony czas, po chwili pojawia się szereg wątpliwości i pytań związanych z wyprawą w podróż z Maluszkiem. Mimo jednak wielu obaw nie warto rezygnować z wakacyjnych wypadów, oczywiście jeśli Maluszek jest w pełni zdrowy. Sukces wyprawy bardzo mocno zależy od planu wycieczki, dlatego dziś podpowiadamy jak się do niej przygotować.

Lekarze są zgodni, że pierwszy wyjazd jest już możliwy od 3-4 miesiąca życia, oczywiście jeżeli nie ma jakichkolwiek przeciwskazań zdrowotnych. Jest to moment, kiedy maleństwa nie męczą już kolki, nie łapie infekcji, a jednak nadal dużo czasu śpi (szum – przykładowo – jazdy samochodem dodatkowo uspokaja dziecko), a karmienie odbywa się głównie mlekiem mamy, co niewątpliwie ułatwia podróżowanie.

Wakacje z małym dzieckiem mają to do siebie, że nie ma tu zbyt dużo miejsca na spontaniczność, a trzeba świadomie i odpowiednio wcześnie zaplanować wyjazd, będąc jednocześnie przygotowanym na wszelkie możliwe ewentualności. Miejsce pobytu powinno być dobrze zaplanowane i przemyślane. Zaleca się unikanie wielkich, zatłoczonych przez turystów kurortów na rzecz spokojnych miejsc z dala od zgiełku – lecz bliżej natury. Taki klimat będzie zdecydowanie bardziej odpowiadał maluszkowi w jego pierwszej wakacyjnej podróży. Należy również mieć na uwadze, że każde dziecko jest inne i nie ma jednego, prawidłowego schematu planowania wakacji z dzieckiem.

Jeżeli planujecie swój pierwszy wyjazd z maleństwem, należy spokojnie przemyśleć wszystkie aspekty Waszej podróży. Wybierając hotel należy dobrze upewnić się, że standardy pokoju są całkowicie dostosowane do potrzeb. Wybierając się w podróż – zwłaszcza samochodem czy pociągiem, należy pamiętać o możliwie częstych postojach. Pora również nie jest bez znaczenia. Najlepszą opcją będą wczesne godziny, należy możliwie unikać upałów, ale i mocnej klimatyzacji.

Warto przy okazji planowania podróży wspomnieć o pierwszym locie samolotem z maleństwem. Ten również może odbywać się po trzecim miesiącu życia maluszka, a najsprawniej przebiega do 7 miesiąca. Jest to spowodowane faktem, iż dziecko najczęściej przesypia cały lot. Lot dla każdego może być dyskomfortem ze względu na zmianę ciśnienia. Z tego względu dorosłym poleca się na przykład żyć gumę. Jest to doskonała okazja, by tuż przed startem nakarmić maluszka na przykład przykładając go do piersi (kontakt z mamą dodatkowo uspokoi dziecko, a połykając pokarm nie odczuje zmiany ciśnienia).

Wybierając się w podróż nie można zapomnieć o zabraniu najważniejszych dokumentów: książeczki zdrowia, wszelkich dokumentów. Odpowiednio wcześnie należy wyrobić paszport, jeżeli wybieramy się poza kraje UE – konieczna będzie karta NFZ.

Kolejną kwestią, która w myśli rodziców stanowi barierę przed podróżowaniem to konieczność zabrania wielu niezbędnych przedmiotów. Tutaj ponownie – pomocny jest racjonalny plan. Warto pamiętać, by wszystkie najważniejsze rzeczy mieć przy sobie. W przypadku lotu najlepiej spakować je do bagażu podręcznego, który będzie z nami przez cały czas.

To, co koniecznie musi się znaleźć w naszej wakacyjnej torbie podróżnej, to na pewno: pieluszki, chusteczki nawilżone, krem przeciw odparzeniom, śpioszki i ubranka (kilka par), kocyk, laktator oraz butelki na odciągnięty pokarm, jeśli nadal karmisz piersią. Warto również wyposażyć się w apteczkę Nie zapominajmy o gryzakach i ulubionej przytulance.

Powyższe wskazówki to tylko kilka niezbędnych rad, które może Wam się przydać w planowaniu pierwszej podróży. Bycie mamą wcale nie oznacza rezygnacji z aktywnego spędzania czasu. Odpowiednio wcześnie przygotowana wycieczka może okazać się najlepiej spędzonym czasem.

Komentarze

komentarzy