Mamy karmiące piersią z wielu różnych względów decydują się na korzystanie z laktatora, wśród najczęstszych są:

 • Potrzeba zwiększenia poziomu laktacji
 • Konieczność wznowienia produkcji mleka po  przerwie w karmieniu piersią lub wywołania   laktacji w przypadku adopcji dziecka
 • Odciąganie mleka dla wcześniaka lub noworodka przebywającego w szpitalu
 • Obrzęk piersi lub podrażnienia brodawek
 • Powrót do pracy lub na uczelnię
 • Chęć włączenia partnera w przyjemności i obowiązki związane z karmieniem
 • Chęć zapewnienia sobie odrobiny wolnego czasu

Choć noworodek może wydawać się bezbronny i sprawiać wrażenie, że wymaga Twojej nieustannej uwagi, pamiętaj, że świeżo upieczeni rodzice również potrzebują chwili czasu dla siebie.

Dlaczego warto kupić laktator?

Laktator umożliwia odciąganie pokarmu, dzięki czemu niemowlę może być karmione mlekiem mamy zawsze, gdy tego potrzebuje. Badania wskazują również, że większość mam karmiących piersią decyduje się na zakup laktatora.

Przed wyborem konkretnego modelu laktatora warto rozważyć kilka istotnych kwestii:

 • Jak często dziecko będzie karmione z butelki – przez Ciebie, partnera lub inną osobę?
 • Czy masz lub w przyszłości planujesz mieć więcej dzieci?
 • Jak długo zamierzasz karmić piersią?
 • Jak zmieni się Twoje życie w ciągu kolejnych 6 do 12 miesięcy?

Jak wybrać odpowiedni dla siebie laktator

To, który model laktatora będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, zależy od różnych względów, dla których decydujesz się na jego zakup. Skorzystaj z naszej praktycznej tabeli, żeby wybrać laktator dostosowany do konkretnych potrzeb związanych z Twoim trybem życia.

Oczekiwania związane z odciąganiem pokarmu

Podobnie jak karmienia piersią, odciągania pokarmu trzeba się nauczyć. Pamiętaj, że przy pierwszych próbach użycia laktatora ilość mleka, jaką uda Ci się odciągnąć może okazać się mniejsza niż oczekiwałaś. Pomyśl o  ilości odciągniętego mleka w kontekście pojemności żołądka Twojego dziecka.

W miarę możliwości odciągaj pokarm o ustalonych porach dnia. W ten sposób umożliwisz organizmowi dostosowanie poziomu laktacji do zwiększonego zapotrzebowania. Na przykład jeśli zawsze będziesz odciągać pokarm bezpośrednio po porannym karmieniu, organizm szybko przystosuje się do nowego rytmu i zacznie wytwarzać większą ilość mleka właśnie w godzinach porannych.

Odciąganie pokarmu w pracy lub na uczelni

Powrót do pracy lub na uczelnię nie musi oznaczać końca karmienia piersią. Jeśli zdecydujesz się odciągać pokarm poza domem, będziesz potrzebować dobrej jakości podwójnego laktatora, który maksymalnie usprawni cały proces.

Karmienie dziecka odciągniętym pokarmem

Wybór odpowiedniego smoczka do karmienia może być kłopotliwy zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Być może słyszałaś, że przed ukończeniem 4-6 tygodni nie należy niemowlęciu podawać butelki, ponieważ może to zaburzyć odruch ssania i doprowadzić do odrzucenia przez dziecko piersi. Mogłaś też słyszeć, że jeśli nie wprowadzisz butelki na bardzo wczesnym etapie, dziecko może jej nigdy nie zaakceptować.

Pojęcie „zaburzenia odruchu ssania” odnosi się do wielu różnych scenariuszy, które zawsze kończą się odrzuceniem piersi przez niemowlę początkowo karmione piersią, a następnie dokarmiane butelką. Funkcjonuje natomiast szereg teorii i praktycznych porad jak uniknąć zaburzenia odruchu ssania.

Firma Medela zainicjowała niedawno badania dotyczące mechanizmu ssania u niemowląt i dokonała przełomowych odkryć, które pozwoliły rozwiać część wątpliwości. Wyniki naszych badań pomogą mamom podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące karmienia odciąganym pokarmem.

Aby zrozumieć potencjalne przyczyny zaburzenia odruchu ssania, przyjrzyjmy się w jaki sposób niemowlę stymuluje wypływ mleka z piersi. W pierwszej kolejności dziecko musi prawidłowo uchwycić pierś, żeby wytworzyć w jamie ustnej podciśnienie. Gdy język znajduje się w położeniu spoczynkowym, wartość podciśnienia w jamie ustnej jest niska i mleko nie wypływa. W miarę obniżania języka podciśnienie rośnie i następuje wypływ mleka. Mechanizm ten przypomina ssanie napoju przez słomkę. Niemowlę przez cały czas kontroluje wpływ i ilość wypijanego mleka.

U części niemowląt karmionych piersią może dojść do zaburzenia odruchu ssania na skutek podania butelki z tradycyjnym smoczkiem, który pozwala na swobodny wypływ mleka. Tradycyjne smoczki zmieniają sposób, w jaki dziecko pobiera pokarm, co oznacza, że musi ono opanować nową metodę ssania. Zazwyczaj wymaga ona od dziecka mniejszego wysiłku, więc z czasem jest uznawana za „łatwiejszą” (mleko płynie samo) i zdarza się, że niemowlęta nie chcą wrócić do „trudniejszej” techniki aktywnego ssania piersi. Aktywne, wymagające większego wysiłku ssanie ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego rozwoju uzębienia niemowlęcia oraz zmniejsza ryzyko występowania infekcji uszu i wad zgryzu.

Firma Medela wykorzystała wyniki przeprowadzonych badań do opracowania systemu do karmienia niemowląt Calma, który pozwala na utrzymanie nawyków wykształconych podczas ssania piersi.

Czy masz pytania dotyczące korzyści z karmienia piersią?

Komentarze

komentarzy