Obserwując statystyki z ostatnich kilku lat, widzimy jak bardzo przesunęła się granica wieku kobiet decydujących się na macierzyństwo. Na przestrzeni ostatnich 15 lat prawie dwukrotnie wzrosła liczba kobiet, które urodziły dziecko wieku 30-44 lat. Co więcej, dziś grupa ta stanowi ok. 46% wszystkich młodych mam.

Dane te wyraźnie wskazują, że na późne macierzyństwo decyduje się coraz więcej Polek. Jednak to nie tylko polski trend. W Europie i na świecie późne porody stały się normą. Wiele znanych aktorek, urodziło swoje dzieci około czterdziestki.

Dziś decyzja o przyjściu na świat naszego potomka jest decyzją społeczno-ekonomiczną, a nie biologiczną. Zanim ją podejmiemy chcemy skończyć studia, odpowiednio zbudować swoją pozycję zawodową, ustabilizować się, a dopiero w kolejnym kroku założyć rodzinę.

Część specjalistów alarmuje jednak, że nie jesteśmy biologicznie zaprogramowani na późne posiadanie potomstwa. Mówi się, że młodsze mamy lepiej znoszą zmiany psycho-fizyczne związane z urodzeniem dziecka. Natomiast starsze kobiety przechodzą ciążę nieco trudniej, ich organizm jest bardziej nadszarpnięty zmianami fizjologicznymi zachodzącymi w trakcie ciąży niż organizm młodych mam.

Z drugiej strony natomiast, kobiety są teraz dłużej aktywne biologicznie, bardziej dbają o siebie, żyją zdrowiej, a przez to czują się młodsze. Jednak ich aktywny i młody styl bycia nie przekłada się na zegar biologiczny, czyli płodność. Z upływem czasu płodność kobiet maleje. Wyniki badań brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS) wskazują, że :

– 95 proc. kobiet 35-letnich, które uprawiają seks bez zabezpieczenia, zajdzie w ciążę po trzech latach

– tylko 75 proc. kobiet w wieku 38 lat zajdzie w ciążę w tym samym czasie.

Największa płodność przypada na 20 – 25 rok życia, po czym zmniejsza się stopniowo do 35 roku życia. Drastyczny spadek odnotowuje się po 35 roku życia kobiety, natomiast wartości minimalne płodności następują po 45 roku życia.

Poza naturalnym spadkiem płodności oraz czynnikami psychologicznymi istnieje wiele powodów odpowiedzialnych za zaburzenia płodności u kobiet. Zanim zaczniemy planować ciążę, warto więc skonsultować się z ginekologiem i poddać się rutynowym badaniom. Zaburzenia płodności mogą wynikać z:

– Zaburzeń hormonalnych

– Wad anatomicznych

– Niedrożności jajowodów

– Endometriozy

– Niepłodności immunologicznej

– Męskich problemów

Badania prenatalne a późna ciąża

U dojrzałych kobiet zwiększa się również prawdopodobieństwo problemów zdrowotnych w ciąży (poronienia, nadciśnienia czy cukrzycy ciążowej), jak i powikłań podczas porodu. Przebieg porodu jest trudniejszy i cięższy, często przeprowadza się cesarskie cięcie. Wiek zwiększa również prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych: zespołu Downa czy innej niepełnosprawności.

W Polsce ciężarne kobiety powyżej 35 r.ż. mogą bezpłatnie skorzystać z badań prenatalnych, które mają na celu wykluczenie wad rozwojowych u nienarodzonego dziecka lub ich stwierdzenie (wówczas dzięki badaniom prenatalnym możliwe jest szybkie podjęcie leczenia, co w rezultacie przekłada się na lepsze wyniki terapii). Badania prenatalne może wykonać każda kobieta. Szczególnie zaleca się je mamom, które skończyły 35 lat oraz tym, które mają w rodzinach osoby dotknięte wadami rozwojowymi.

Do przesiewowych badań prenatalnych zaliczamy:

– Standardowe badanie USG

– USG genetyczne

– USG 4D

– Test NIFTY

– Test PAPP-A (test podwójny)

– Test potrójny

– Test zintegrowany

– Badanie przepływu w przewodzie żylnym

– Przepływ przez zastawkę trójdzielną

Natomiast do diagnostycznych badań prenatalnych zaliczamy:

– Amniopunkcja

– Biopsja trofoblastu

– Kordocenteza

– Fetoskopia

– Biopsja tkanek płodu

– Diagnostyka przedimplantacyjna

Choć zdaniem specjalistów ginekologów idealny wiek na poczęcie pierwszego dziecko upływa przed 26 r. ż., współczesne trendy późnego macierzyństwa wywierają wpływ na specjalistów, by ci opracowywali nowe rozwiązania wpływające na poprawę bezpiecznego macierzyństwa u coraz starszych kobiet. Dzięki ogromnemu postępowi medycyny, dokładniejszej diagnostyce, dostępnym skutecznym metodom, nowoczesnym lekom czy technikom wspomagającym rozrodczość, coraz większa grupa dojrzałych kobiet może spełnić swoje marzenia o posiadaniu potomstwa.

Są jednak i argumenty, które przemawiają za późnym macierzyństwem. Decyzja o dziecku w okolicach 30 r. ż jest już najczęściej świadomym wyborem. Kobieta jest wówczas ustabilizowana finansowo i zawodowo, nie obawia się już utraty pracy. Świadomie decydując się na ciążę, kobieta przygotowuje swój organizm na ten stan. Co istotne sam wiek nie przesądza o ryzyku czy zagrożeniu ciąży, wiele zależy od trybu życia przyszłej mamy, jej stanu zdrowia czy indywidualnych predyspozycji.

Jeśli kobieta należycie dba o siebie, jest pod stałą kontrolą lekarza, pozostaje tylko oczekiwanie na przyjście na świat upragnionego potomka!

 

 

Komentarze

komentarzy