Zaburzony bądź nieprawidłowy odruch ssania u dzieci często uniemożliwia efektywne karmienie naturalne. Bywa także przyczyną podrażnienia brodawek sutkowych czy niedostatecznego przyrostu masy ciała niemowlęcia. Aby tego uniknąć – poza odpowiednimi pozycjami do karmienia – warto być świadomym tego, jak powinien wyglądać prawidłowy mechanizm ssania piersi przez dzieci.

Prawidłowy odruch ssania

Niezwykle ważny dla efektywnego karmienia jest odruch szukania piersi. Najczęściej dotknięcie policzka lub ust niemowlęcia powoduje, że odwraca się ono w stronę mamy w poszukiwaniu brodawki.

Następnie niemowlę otwiera usta i wysuwa język, aby chwycić pierś. Ważne jest, aby buzia była otwarta bardzo szeroko i objęła nie tylko brodawkę sutkową, ale również fragment piersi wraz z otoczką. Górna warga powinna być odchylona, a dolna wywinięta – przy prawidłowym ssaniu piersi dolna obejmuje większy fragment otoczki niż górna. Natomiast koniuszek nosa i broda niemowlęcia powinny być oparte na piersi, a policzki – zaokrąglone.

Aby wywołać wypływ mleka, potrzebne jest odpowiednie podciśnienie, które powstaje podczas ssania w momencie, gdy żuchwa dziecka się obniża, a język porusza w górę i w dół (wbrew pozorom nie ruchem robaczkowym!). Wtedy pokarm zaczyna wypływać z przewodów mlecznych. Na początku karmienia ssanie piersi jest szybkie i płytkie, aby pobudzić odruch oksytocynowy, czyli wywołać wypływ mleka, następnie ssanie staje się wolniejsze, głębokie i miarowe. Najczęściej niemowlę przełyka pokarm, gdy wypełni on tylną część jego jamy ustnej.

W trakcie karmienia cały ten cykl (tj. ssanie-przełknięcie-oddech) powinien pojawiać się regularnie – do kilkudziesięciu razy i trwać średnio sekundę.

Jak wygląda nieprawidłowy odruch ssania?

– przy ssaniu piersi brodawka jest spłaszczona
– kąt ust jest mały i zaciśnięty
– niemowlę płytko chwyta pierś, co powoduje, że w jego buzi znajduje się tylko brodawka
– nos i broda nie dotykają piersi
– dolna warga nie jest wywinięta i obejmuje mniejszy fragment otoczki niż górna
– policzki dziecka nie są zaokrąglone i wypełnione, a zapadają się przy karmieniu

Zaburzenia odruchu ssania

Najczęściej odruch szukania piersi, ssania czy połykania może być słabszy bądź zaburzony w przypadku nieprawidłowych technik karmienia (o prawidłowych pozycjach przystawiania do piersi możecie przeczytać w artykule: Przystawienie do piersi – pozycje do karmienia)

Kolejną, częstą przyczyną zaburzeń odruchu ssania, jest karmienie butelką, przystawianie do piersi z wykorzystaniem kapturków bądź używanie smoczka. Przyczyną kłopotów bywa też mechaniczne odśluzowanie noworodka, które wywołuje u dziecka pewną niechęć do wszelkich działań w obrębie jamy ustnej, co może powodować zbyt wąskie otwieranie buzi przed uchwyceniem piersi.

Problemy ze ssaniem piersi mogą występować także u wcześniaków bądź niemowląt, które przyszły na świat z wadami jamy ustnej m.in. ze zbyt krótkim wędzidełkiem czy z rozszczepem podniebienia. Podobnie jest w przypadku zaburzeń neurologicznych – wzmożonego napięcia mięśniowego, ssania nieskoordynowanego czy kąsania. Najczęściej stosuje się wtedy alternatywne metody karmienia mlekiem matki, które – jeśli jest to możliwe – mają na celu przygotowanie dziecka do ssania piersi (możecie przeczytać o nich w artykule: Karmienie noworodka – alternatywne metody karmienia mlekiem matki).

Komentarze

komentarzy