Najlepsze, najzdrowsze i najbardziej komfortowe zarówno dla mamy jak i dziecka jest karmienie malucha piersią. Wiele kobiet odciąga pokarm, aby w czasie ich nieobecności, mleko mógł podawać tata czy inny członek rodziny. Kobiety, które od porodu karmiły wyłącznie piersią bez potrzeby odciągania mleka, w pewnym momencie mogą podjąć decyzję o powrocie do pracy. Bardzo ważne jest wówczas prawidłowe przechowywanie pokarmu, aby nie stracił swoich cennych wartości odżywczych.

Zacznijmy od tego, że gdy temperatura na zewnątrz nie przekracza 24°C można przechowywać pokarm mamy w temperaturze pokojowej do 12 godzin. Jest to o tyle ważna informacja, że pokazuje jak proste i bezproblemowe jest naturalne karmienie malucha nawet podczas kilkugodzinnej nieobecności mamy –pokarm odciągnięty rano może być podawany tego samego dnia przez osoby trzecie bez potrzeby jego chłodzenia czy zamrażania, a niemowlak otrzymuje na bieżąco świeże pożywienie. Jeśli planujemy karmienie dziecka po upływie 12 godzin od odciągania, powinno się przechowywać pokarm w chłodnym miejscu. W torbie chłodzącej Medela pokarm może pozostawać do 24 godzin, co jest również bardzo przydatne w przypadku podróży, natomiast lodówka będzie idealnym miejscem, aby mieć możliwość podania dziecku mleka odciągniętego maksymalnie 4 dni wcześniej.

Każdorazowo należy dokładnie zastanowić się, kiedy potrzebne będzie mleko, ponieważ jeśli nie jesteśmy zupełnie pewni, czy wykorzystamy je w ciągu kilku godzin, należy je od razu schłodzić lub zamrozić. Mrożenie jest sposobem bezpiecznym, bardzo wygodnym, dającym duże możliwości rozporządzania czasem każdej mamie. Zamrożone mleko można przechowywać do 2 tygodni w temperaturze – 10 stopni C, natomiast w przypadku głębokiego mrożenia – 3 miesiące w temperaturze – 14 i 6 miesięcy w – 18 C. Mrożony pokarm nie traci nic ze swoich cennych właściwości pod warunkiem, że rozmrożony pokarm zużyjemy jak najszybciej, przechowując maksymalnie 24 godziny w lodówce. UWAGA: Rozmrożonego mleka nie wolno mrozić ponownie!

Niebagatelne znaczenie ma to, w czym przechowujemy pokarm. Medela stworzyła kilka produktów, które w tym pomagają. W pierwszych dniach po porodzie przyda się jednorazowy zbiorniczek na siarę. Zbiorniczek posiada wklęsłe dno, dzięki któremu łatwiej pobrać z niego pokarm, oprócz tego niewielka pojemność (35ml) pozytywnie oddziałuje na psychikę mamy, która może czuć się sfrustrowana efektami pierwszego kilkunastominutowego odciągania w postaci zaledwie kilku mililitrów siary – w małym zbiorniczku taka ilość wygląda zupełnie inaczej niż w dużo większej butelce.

Wygodnym rozwiązaniem na przechowywanie pokarmu są jednorazowe torebki o pojemności 150 ml. Do ich głównych zalet należy łatwe i higieniczne nakładanie na odciągacz i równie proste przelewanie do innych pojemników, gdy chcemy mleko podać dziecku. Zalecane są do przechowywania pokarmu dla wcześniaków lub chorych dzieci. Torebki nadają się do schładzania mleka w lodówce i do zamrażania.

Idealne do przechowywania pokarmu dla zdrowych dzieci są butelki Medela. Powinny się w nie zaopatrzyć mamy, które mają zamiar regularnie i z dużą częstotliwością odciągać mleko i je zamrażać. W takiej sytuacji najlepiej jest mieć kilka, a nawet kilkanaście takich butelek. Taka ilość jest jak najbardziej uzasadniona nie tylko ze względu na większa ilość mrożonego mleka, ale również dlatego, że w przypadku kolekcjonowania pokarmu z kilku odciągnięć, każdorazowo odciągnięte mleko powinno być schłodzone przed dodawaniem go do wcześniejszej przechowywanej w lodówce porcji. Na potrzeby przechowywania pokarmu polecamy szczególnie jednorazowe butelki szpitalne bez nadruków.

Bardzo ważna informacja dla rodziców na temat wymienionych produktów Medela to fakt, że nie zawierają one Bisfenolu A. Jest to substancja stosowana w produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Bisfenol A ma udowodnione szkodliwe działanie na zdrowie człowieka, dlatego w USA nie stosuje się go już do wyrobu produktów mających kontakt z żywnością. Dbając o zdrowie maluchów, Medela od dawna do wytwarzania wszystkich swoich produktów mających kontakt z mlekiem matki używa materiałów wolnych od Bisfenolu A.

Komentarze

komentarzy