Przepuklina pępkowa u dzieci to schorzenie wrodzone. W związku z tym popularne przekonanie, że pojawia się ona pod wpływem częstego płaczu niemowlęcia, jest całkowicie błędne. Co więcej – nie możemy zapobiec pojawieniu się przepukliny. Możemy ją za to szybko rozpoznać i skonsultować się z lekarzem.

Jak wygląda przepuklina pępkowa u niemowląt?

W pierwszych tygodniach ciąży jelita dziecka bardzo szybko rosną, dlatego wydostają się poza jamę brzuszną płodu. Około 10 tygodnia cofają się do brzuszka malucha, a następnie zostają tam zamknięte poprzez domknięcie się pierścienia pępkowego, czyli struktury okalającej od wewnątrz późniejszy pępek. Jeśli pierścień nie ulegnie całkowitemu zamknięciu lub nie będzie odpowiednio zbudowany, to maluch prawdopodobnie urodzi się z przepukliną pępkową. Zauważymy ją dopiero wtedy, gdy noworodkowi odpadnie kikut pępowiny lub jeszcze później.

Przepuklina pępkowa u dzieci jest bardzo charakterystyczna. To małe wybrzuszenie w miejscu pępka, które może powiększać się podczas płaczu lub wypróżniania. Wybrzuszenie jest miękkie i świadczy o tym, że fragment jelita wypychany jest ku górze przez pierścień pępkowy.

Leczenie przepukliny pępkowej u noworodka i niemowlaka

Przepuklina pępkowa nie powoduje bólu u dzieci. Jest to drobna wada wrodzona, która najczęściej nie zagraża ich zdrowiu lub życiu. Jeśli jednak zauważymy, że nasz maluch w miejscu pępka ma okrągłe wybrzuszenie, to warto udać się na konsultację z pediatrą. Podczas badania lekarz obejrzy brzuch dziecka, określi rozmiar przepukliny i sprawdzi, czy wybrzuszenie można wcisnąć do środka.
Pediatra prawdopodobnie zaleci nam częste układanie niemowlaka na brzuchu, bo ta pozycja sprzyja wzmocnieniu mięśni brzucha. Ponadto poproszeni zostaniemy o obserwowanie przepukliny i o cierpliwość, ponieważ najczęściej znika samoistnie przed ukończeniem pierwszego roku życia.

Kiedyś w leczeniu przepukliny stosowano przyklejanie plastrów, które ciasno ściskały pępek i nie pozwalały na to, by fragment jelita wydostawał się przez pierścień pępkowy, ale dzisiaj nie jest to już częstą praktyką. Obserwacje pokazały bowiem, że takie postępowanie nie przynosi pożądanych efektów, a często prowadzi do reakcji alergicznych skóry.

W niektórych przypadkach, gdy przepuklina jest duża, czyli jej średnica przekracza 2,5 cm, istnieje prawdopodobieństwo, że nie zrośnie się ona samoistnie i niezbędna będzie operacja. Decyzję o konieczności zabiegu podejmuje lekarz dopiero wtedy, gdy dziecko ukończy drugi rok życia.

Bez względu na to, jak duża jest przepuklina pępkowa u niemowlaka, musimy uważnie się jej przyglądać. Może dojść bowiem do tego, że fragment jelita uwięźnie w pierścieniu pępkowym. Towarzyszą temu wymioty, ból, gorączka oraz powiększenie się obwodu brzuszka i wtedy natychmiast musimy skontaktować się z lekarzem. Co prawda pediatrzy podkreślają, że uwięźnięcie fragmentu jelita zdarza się niezwykle rzadko, ale powinniśmy wiedzieć o takim ryzyku.

Przepuklina pępkowa u niemowląt a płacz

Często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że przepuklina pępkowa powstaje na skutek płaczu, krzyku lub problemów z wypróżnianiem się malucha. Wtedy to, na skutek zwiększonego ciśnienia, ma dojść do „powstania luk” w powłokach brzusznych i wypchnięcia jelit. Jako naturalna metoda zapobiegania przepuklinie podawane jest więc zalecenie, by nie dopuszczać do płaczu u dziecka, kolek i wzdęć. Oczywiście, ta teoria nie jest prawdziwa. Istnieje prawdopodobieństwo, że przepuklina ujawni się podczas płaczu, kaszlu czy wypróżniania, czyli większego wysiłku fizycznego niemowlaka, ale jeszcze raz trzeba podkreślić, że jest to wada wrodzona. Maluch się z nią rodzi, ale może minąć kilka tygodni zanim przepuklina stanie się widoczna. Nieprawidłowe podwiązanie pępowiny po porodzie również nie jest przyczyną jej pojawiania się.

Dzieci najbardziej narażone na przepuklinę pępkową

Według szacunków lekarzy, przepuklina pępkowa występuje u około 10% noworodków. Bardziej narażone na wystąpienie tej wady są wcześniaki i noworodki o małej masie urodzeniowej. Ponadto przepuklina pępkowa częściej występuje u dziewczynek.

Komentarze

komentarzy