Wydawać by się mogło, że przystawianie dziecka do piersi jest działaniem bardzo intuicyjnym i naturalnym dla kobiety. Jednak niemal każda z mam potrzebuje pomocy przy przystawianiu dziecka i powinna otrzymać ją w szpitalu. To bowiem od właściwego przystawienia do piersi zależy czy maleństwo będzie poprawnie ssało, czy się naje i nie porani Twych piersi. Dlatego też chcemy przedstawić Wam kilka podstawowych rad dotyczących przystawiania dziecka oraz omówić pozycje do karmienia.

Odpowiednio przygotowane miejsce do karmienia
Karmienie piersią – szczególnie na początku – będzie stanowić niemałą część Twego dnia. Dlatego konieczne jest przygotowanie odpowiedniego miejsca, w którym będziesz karmić swe maleństwo. Dobrze byłoby gdyby karmienie stało się dla Was swego rodzaju rytuałem, w czasie którego relaksujecie się i tworzycie niezwykłą więź. Najlepiej do karmienia nadaje się niezbyt miękka sofa. Odradzić natomiast należy wygodne fotele, w których się zapadamy, ponieważ trudno zachować w nich właściwą pozycję do karmienia. Bardzo ważne jest, by obok miejsca, w którym karmisz znajdowały się najbardziej potrzebne rzeczy, czyli byś wszystko miała „pod ręką”. Dzięki temu będziesz mogła w trakcie karmienia poczytać, oglądnąć telewizję, posłuchać muzyki czy rozmawiać przez telefon. Koniecznie obok sofy powinien znaleźć się podnóżek, a na samej sofie kilka stabilnych poduszek.

Przystawienie do piersi
Podczas karmienia zawsze musisz pamiętać o tym, by przystawiać dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka. By ułatwić maleństwu chwycenie brodawki, można uformować ją w „kanapkę”. Dziecko powinno chwycić sporą część otoczki, ponieważ w ten sposób uciśnięte zostaną przewody mleczne i wypłynie pokarm. Dlatego bardzo ważne jest, by przystawić dziecko wtedy, gdy ma szeroko otwartą buzię, a możemy to osiągnąć poprzez przesuwanie brodawką w górę i w dół po ustach maleństwa. Podczas ssania wargi dziecka powinny być wywinięte jak u „ryby”. Powinnaś tak trzymać dziecko, by ucho, ramię i jego biodro tworzyły linię prostą, brzuszek był przyciśnięty do Twego ciała, a nosek znajdował się na wprost brodawki. Taka pozycja maleństwa zapewni, że nie będzie ono skręcało główki podczas ssania. Prawidłowe przystawienie sprawi, że Twoje dziecko będzie odpowiednio ssało i nie porani piersi.

Twoja wygoda
Niezmiernie ważne jest by Twoje ciało podczas karmienia było rozluźnione i by było Ci wygodnie. Warto spróbować wielu pozycji do karmienia, by odkryć tę najbardziej właściwą. Jednak bez względu na rodzaj pozycji powinnaś pamiętać o tym, by podczas siedzenia plecy były podparte i wyprostowane, ramiona luźne a ręce dobrze podparte, by nie musieć utrzymywać ciężaru dziecka. Pod nogi należy natomiast podstawić taboret czy podnóżek, aby unieść kolana. Podczas tworzenia wygodnej pozycji do karmienia używaj dosyć twardych i stabilnych poduszek. Te z pierza na pewno nie będą odpowiednie. Możesz również skorzystać ze specjalnych rogali.

Pozycje do karmienia leżące

Karmienie podczas leżenia na boku
Pozycje leżące lubią mamy, które niedawno urodziły i są one świetna do karmienia nocą. Kiedy położysz się na boku niech Twoja ręka pozostanie spokojnie ułożona. Nie opieraj się na niej, zamiast tego lepiej podłóż poduszkę. Rękę spoczywającą na dole możesz wsunąć pod główkę dziecka. Malucha ułóż tak, by jego nos znajdował się na wysokości brodawki. Jeśli dziecko będzie miało problem z jej znalezieniem to musisz mu pomóc poprzez podniesienie piersi. Co ciekawe – wcale nie musisz zmieniać boku, by podać dziecku drugą pierś. Wystarczy, że położysz maleństwo na dużej twardej poduszce tak, aby dosięgało ono do Twojej górnej piersi.

 

Karmienie podczas leżenia na wznak
Trudno wyobrazić sobie osobie dorosłej, że można leżeć na brzuchu i pić. Dziecku nie sprawia to jednak problemów. Pozycja do karmienia, gdy mama leży na plecach, a maluch ułożony jest na jej brzuchu jest szczególnie polecana mamom po porodzie przez cesarskie cięcie. Zanim przystąpisz do karmienia ułóż pod głową poduszki, by dobrze widzieć swoje maleństwo. Kiedy położysz go na swoim boku wzdłuż lub na skos, możesz podtrzymywać jego pupę ręką. Ta pozycja jest sprawdza się także podczas karmienia niemowląt i dzieci, u których często występuje kolka. W pozycji leżącej na wznak mleko wypływa bowiem powoli i maluch nie może się nim zachłysnąć. Ponadto w takiej pozycji mama oddychając wykonuje naturalny masaż przeciwkolkowy.

 

Pozycje do karmienia siedzące

Pozycja kołyski
W tej pozycji oraz następnej to właśnie Twoje ramię jest kołyską. Usiądź wygodnie, na nogach połóż poduszkę lub rogala abyś nie musiała utrzymywać dziecka, a malucha podeprzyj ręką i przysuń blisko ciała. Dziecko ułóż tak, aby noskiem dotknęło sutka. Drugą ręką możesz podtrzymać pierś, aby ułatwić dziecku jej złapanie. Podczas przysuwania maleństwa nie popychaj jego główki, ale przybliż go trzymając za kark, ramiona i biodra. Dzięki temu jego nosek przesunie się dalej, a Ty będziesz mogła widzieć twarz maleństwa.

 

Pozycja skrzyżowanej kołyski
Pozycja ta jest bardzo podobna do poprzedniej, ale dziecko podtrzymujemy rękami skrzyżowanymi. Jeśli przystawiasz malucha do prawej piersi, to podtrzymaj go lewą i przysuń do ciała, natomiast prawą dłonią ułóż swą pierś. Kciukiem możesz regulować wysokość brodawki czy przesuwać nią po ustach dziecka, by zachęcić do jedzenia, natomiast ręką przysuń za ramiona i biodra bliżej swego ciała. Gdy maleństwo złapie brodawkę, jego podbródek będzie dotykał piersi, a Ty możesz patrzeć mu w oczy.

 

Pozycja spod pachy
Lubianą przez mamy pozycją do karmienia jest tzw. pozycja futbolowa inaczej nazywana pozycją spod pachy. W trakcie karmienia masz bowiem jedną rękę zupełnie wolną. Malucha musisz ułożyć najlepiej na dosyć twardej poduszce i obrócić w swoim kierunku tak, aby jego główka znalazła się pod piersią. Wolną dłonią podnieś pierś i zachęć dziecko do ssania. Przyciągnij maleństwo tak, aby jego podbródek dotknął piersi, a nosek był odchylony.
Jeśli będziesz miała problemy z przystawieniem dziecka do piersi lub przystawianie będzie sprawiało Ci ból, to koniecznie poszukaj osoby, która może pomóc. Niech będzie to położna lub doświadczona konsultantka laktacyjna. Musisz również wiedzieć o tym, że często problemy z karmieniem są po stronie dziecka, wynikają np. z jego anatomii i co ważniejsze – bardzo szybko można owe problemy rozwiązać.

Komentarze

komentarzy