Ulewanie, czyli cofanie się zawartości żołądka do jamy ustnej dziecka, a następnie na zewnątrz, jest odruchem fizjologicznym, który dotyczy większości zdrowych niemowląt. Nie wymaga leczenia i nie powinien wzbudzać niepokoju dopóki nie towarzyszą mu inne objawy, które mogą świadczyć o chorobie refluksowej przełyku.

Czym jest refluks u niemowląt?
Refluks u najmłodszych dzieci występuje najczęściej w trakcie pierwszego roku życia. Jego przyczyną może być m.in. niedojrzałość przewodu pokarmowego, przyjmowanie pokarmów płynnych, zbyt duże porcje posiłków, ułożenie niemowlęcia w pozycji poziomej czy nieprawidłowa budowa anatomiczna.

Cofająca się zawartość żołądka zawiera duże ilości kwasu solnego, dlatego nieleczony refluks u dzieci może niszczyć szkliwo zębów i powodować próchnicę. Wpływa również niekorzystnie na układ oddechowy dziecka – przyczynia się do zwiększenia częstotliwości, a także intensywności chorób takich jak zapalenie płuc czy astma. Nawet zwykłe ulewanie, niezdiagnozowane jako refluks, niesie ze sobą ryzyko zalewania ucha wewnętrznego, a co za tym idzie infekcji, która niekoniecznie będzie dawała objawy bólowe u dziecka. Należy o tym pamiętać i co jakiś czas kontrolować stan dziecka u laryngologa.

Refluks u niemowląt – objawy
Objawy, które mogą świadczyć o chorobie refluksowej przełyku to:
– chrypka
– kaszel
– częste wymioty
– świszczący oddech
– gorączka
– biegunka
– bóle brzucha
– spadek masy ciała
– zapalenie przełyku i jamy ustnej, a w konsekwencji – trudności z przełykaniem posiłków,
– wymioty z zawartością krwi
– krew w stolcu
– rozdrażnienie
– bezdechy.

Refluks u niemowląt a karmienie naturalne
Choroba refluksowa nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią, wręcz przeciwnie – w tym przypadku jest to najlepsza metoda żywienia. Jednym ze sposobów na walkę z objawami refluksu jest zagęszczanie odciągniętego mleka matki, co zwiększa jego kaloryczność i zapobiega cofaniu treści żołądka. Warto również częściej podawać dziecku pokarm, ale w mniejszych porcjach i co najmniej godzinę przed snem. Ponadto niemowlę przez kilkanaście minut po każdym karmieniu powinno przebywać w pozycji pionowej.

Natomiast mamy dzieci, które cierpią na refluks, w okresie karmienia naturalnego nie powinny palić tytoniu, a także pić alkoholu i napojów, które zawierają kofeinę np. kawa.

Refluks nasila się, gdy niemowlę leży na plecach, dlatego – aby temu zapobiec – można kłaść go na brzuchu. Należy jednak pamiętać o tym, że przy tej pozycji ciała rośnie ryzyko wystąpienia SIDS – zespołu nagłego zgonu niemowląt. W związku z tym dziecko powinno leżeć na brzuchu tylko wtedy, gdy jest pod stałą obserwacją osoby dorosłej.

W przypadku dzieci karmionych lub dokarmianych sztucznymi mieszankami zaleca się stosowanie mleka modyfikowanego oznaczonego symbolem AR, który zmniejsza nasilenie objawów refluksu. Mleko AR (antyrefluksowe) zagęszcza zawartość żołądka, ponieważ produkowane jest m.in. z mleka krowiego, skrobi ziemniaczanej, gumy skrobiowej z nasion fasoli czy mączki chleba świętojańskiego. Można również dodawać do zwykłego mleka modyfikowanego płatki ryżowe czy skrobię.

Choroba refluksowa może być leczona również metodami farmakologicznymi, które polegają przede wszystkim na podawaniu dziecku środków, które obniżają pH żołądka. W skrajnych przypadkach, gdy powodem refluksu jest nieprawidłowa budowa anatomiczna przewodu pokarmowego, przeprowadza się zabiegi chirurgiczne, które mają na celu usunięcie wady, która jest bezpośrednią przyczyną choroby.

Komentarze

komentarzy