Czym jest relaktacja? Pod tym terminem najczęściej rozumiemy pobudzanie produkcji pokarmu, która została zahamowania na skutek przerwy lub zbyt późnego rozpoczęcia karmienia naturalnego. Bardzo ważne jest to, że szansa na powrót na laktacji istnieje zawsze, bez względu na to, kiedy po raz ostatni niemowlę było przystawiane do piersi. Laktacja indukowana dotyczy kobiet, które nigdy nie były w ciąży, ale decydują się na adopcję dziecka i chcą karmić naturalnie.

Relaktacja

Przerwy w karmieniu piersią są najczęściej przymusowe – spowodowane dłuższą rozłąką, chorobą matki lub dziecka. Wiele kobiet bardzo przeżywa zbyt wczesne odstawienie niemowlęcia od piersi, jednak z pomocą konsultanta laktacyjnego szanse na powrót do udanej laktacji są bardzo duże.

Pierwszym krokiem w procesie relaktacji jest odpowiednia motywacja mamy. Kobieta powinna być przekonana o tym, że chce podjąć wysiłek, który ma na celu ponowne pobudzenie laktacji. Relaktacja nie jest łatwa, jednak jeśli mamie naprawdę zależy na powrocie do karmienia naturalnego, wzrastają szanse na jej powodzenie. Następnie – wraz z konsultantem laktacyjnym – należy znaleźć przyczyny zahamowania laktacji i podjąć działania zmierzające do ich wyeliminowania. Relaktacja wymaga długotrwałej stymulacji piersi, która powoduje wydzielanie się oksytocyny i prolaktyny, dzięki czemu możliwa jest ponowna produkcja pokarmu.

Najważniejsze w procesie relaktacji jest to, aby dziecko jak najczęściej ssało pierś. Powinno się to odbywać co najmniej 8-12 razy na dobę – nawet co 1,5 godziny w ciągu dnia, natomiast co 3 godziny w nocy. Ważne jest również, aby podczas każdego karmienia maluch był przystawiany do obu piersi i ssał każdą z nich co najmniej 15 minut, co w sumie daje 30 minut ssania. Jeśli jednak dziecko nie chce ssać tak często, lub nie ma możliwości przystawiania go do piersi, można wspomagać się odciągaczem elektrycznym – pojedynczym lub podwójnym. Stymulacja obu piersi jednocześnie ma dwie zalety. Pierwsza to oszczędność czasu, druga to udowodniona większa skuteczność stymulacji laktacji.

Najbardziej skutecznym systemem stymulacji laktacji jest metoda 7/5/3 minuty. Najpierw przykładamy laktator do jednej piersi przez 7 minut, później 7 do drugiej. Następnie powtarzamy to samo, z tą różnicą że po 5 minut, a na końcu po 3. Stosując laktator o dwóch końcówkach do jednoczesnego odciągania z obu piersi, również możemy stosować metodę 7/5/3 minuty. Najpierw odciągamy równocześnie przez 7 minut, następnie robimy 2-3 minuty przerwy, następnie 5 minut i znów przerwa i na koniec 3 minuty. Należy przywiązywać ogromną uwagę do nocnego karmienia piersią lub odciągania pokarmu, ponieważ o tej porze pobudzanie wydzielania się prolaktyny jest najbardziej efektywne.

W trakcie relaktacji, maluch powinien być w ciągłym, bardzo bliskim kontakcie z mamą. Bezcenny w tym przypadku jest kontakt „skóra do skóry” („skin to skin”, STS), wspólne spanie czy stosowanie metody kangurowania. (O kontakcie „skóra do skóry” możecie przeczytać w artykule Rozpoczęcie karmienia. Jak postępować po porodzie?natomiast o kangurowaniu – Opieka nad noworodkiem – kangurowanie. Bliski kontakt mamy z dzieckiem nie tylko wpływa pozytywnie na sferę emocjonalną, ale również wspomaga wydzielanie oksytocyny w organizmie kobiety.

Na pierwszym etapie relaktacji ilość produktowego mleka jest niewielka, dlatego niezbędne jest dokarmianie dziecka mieszanką zastępczą. W przypadku 25% maluchów jest ono konieczne przez cały okres relaktacji. To, czym i w jaki sposób powinno być dokarmiane dziecko, należy uzgodnić z konsultantem laktacyjnym, który wskaże także częstotliwość podawania mieszanki. W tej sytuacji najczęściej zaleca się stosowanie alternatywnych metod karmienia, o których możecie przeczytać w artykule Karmienie noworodka – alternatywne metody karmienia mlekiem matki. Należy unikać butelek ze smoczkiem, które zaburzają odruch ssania u niemowląt.

Niektóre mamy stosują także dodatkowo leki mlekopędne, które zwiększają stężenie prolaktyny i pobudzają produkcję pokarmu.

Laktacja indukowana

Laktacja indukowana dotyczy kobiet, które nigdy nie były w ciąży, ale zdecydowały się na adopcję dziecka. Szczególnie w przypadku kobiet cierpiących na bezpłodność karmienie naturalne – nawet jeśli jest tylko częściowe – zwiększa poczucie własnej wartości i pozwala realizować się w roli matki. Stymulowanie piersi do produkcji pokarmu odbywa się w podobny sposób jak w przypadku kobiet, które urodziły dziecko – poprzez stosowanie laktatora oraz w razie potrzeby leków mlekopędnych.

Pobudzanie produkcji pokarmu zarówno w procesie relaktacji czy laktacji indukowanej, musi odbywać się pod kontrolą konsultanta laktacyjnego, który pomoże wybrać odpowiednie metody stymulacji, a także ich częstotliwość.

Komentarze

komentarzy