Każdego roku na świecie ok. 15 milionów dzieci rodzi się przedwcześnie, przy czym w wielu krajach ich liczba stale rośnie – również z Polsce. Dwa lata temu w naszym kraju przyszło na świat ponad 28 tys. wcześniaków, co stanowiło 7% wszystkich urodzeń. W niektórych regionach Polski odsetek ten sięga nawet 16%. Przed mamami, konsultantami laktacyjnymi i lekarzami stoi ogromne wyzwanie – zapewnić wcześniakom prawidłowy rozwój, którego warunkiem jest niewątpliwie karmienie piersią.

Prawidłowe żywienie wcześniaków

Mleko kobiece jest najlepszym pokarmem dla wcześniaków, warunkuje ich prawidłowy rozwój, a nierzadko decyduje również o ich życiu. Pierwszym pokarmem, jaki powinno otrzymać dziecko przedwcześnie urodzone jest siara jego matki, ponieważ według najnowszych badań tylko taki pokarm zapewnia prawidłowe dojrzewanie układu pokarmowego niemowlęcia. Jeśli nie ma możliwości podania pokarmu matki, dziecko powinno otrzymać pokarm z banku mleka kobiecego. Podanie mleka modyfikowanego wcześniakowi powinno być zawsze ostatecznością, gdyż taka decyzja niesie wiele potencjalnych zagrożeń dla jego zdrowia.

Mleko matki znacznie ogranicza wystąpienie najczęstszych powikłań występujących u dzieci przedwcześnie urodzonych, przede wszystkim tych, które stanowią zagrożenie dla jego życia, takich jak martwicze zapalenie jelit (NEC) oraz sepsa.

Pokarm mamy wcześniaka ma inny skład niż mleko matki, która urodziła w terminie. Zawiera więcej białek, cholesterolu, kwasów tłuszczowych czy składników mineralnych takich jak magnez, żelazo czy potas. Dzięki temu zaspokaja specyficzne potrzeby żywieniowe tych dzieci.

Ponadto karmienie piersią niesie ze sobą wiele innych korzyści dla zdrowia dziecka i zaspokaja jego potrzeby immunologiczne:
– przyczynia się do prawidłowego rozwoju narządów wewnętrznych,
– zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii,
– przyśpiesza trawienie pokarmu,
– skraca czas karmienia pozajelitowego i terapii tlenowej,
– reguluje ilość płynów w organizmie dziecka,
– przyśpiesza rozwój poznawczy.

Suplementacja w karmieniu wcześniaka

Często zachodzi konieczność wzmacniana mleka matki poprzez uzupełniane składnikami mineralnymi (wapniem i fosforem), białkiem krowim i witaminami – ma to na celu przyspieszenie wzrostu dziecka. Jednak jak dowodzą badania naukowe, podawanie wcześniakom białka pochodzącego od krów jest dla nich niekorzystne. Istnieje możliwość zbadania w łatwy i szybki sposób składu mleka matki i wzmacniania go białkiem pochodzącym z mleka kobiecego, niestety ta metoda nie jest w Polsce szeroko rozpowszechniona.

Jeśli dziecko karmione jest pozajelitowo, mama powinna odciągać i gromadzić siarę w pojemniczkach numerowanych zgodnie z kolejnością odciągania (należy pamiętać, że przy kilku pierwszych odciąganiach uda się uzyskać bardzo małe ilości siary, zaledwie kilka mililitrów, jednak każda kropla jest na wagę złota). Jest to bardzo ważne by dziecko otrzymało pokarm właśnie w takiej kolejności w jakiej był produkowany przez organizm mamy.

Jeśli wcześniak nie potrafi jeszcze ssać piersi, a już jest karmiony dojelitowo, mama powinna odciągać mleko i dostarczać je dziecku regularnie. Mleko może być podawane za pomocą pipetki, łyżeczki lub kubeczka. Więcej o alternatywnych metodach karmienia możecie przeczytać w artykule: Karmienie noworodka – alternatywne metody karmienia mlekiem matki.

Jeśli ze strony matki występują czasowe lub stałe przeciwwskazania do karmienia piersią, wcześniak powinien otrzymywać pokarm kobiecy, który udostępniany jest w Bankach Mleka Kobiecego. W chwili obecnej w Polsce funkcjonują trzy takie placówki – w Warszawie, Rudzie Śląskiej i w Toruniu.

Gdy nie ma możliwości karmienia wcześniaka mlekiem kobiecym, konieczne może okazać się podawanie mu sztucznych mieszanek. Powinno się jednak podejmować taką decyzję tylko w ostateczności, po wyczerpaniu wszystkich możliwości podania dziecku pokarmu naturalnego.

Kangurowanie a żywienie wcześniaków

Kangurowanie warto rozpocząć jak najwcześniej – kiedy tylko pozwala na to stan zdrowia wcześniaka. Kontakt „skóra do skóry” uspokaja niemowlę, reguluje jego oddech i temperaturę ciała, dlatego może odbywać się nawet przez kilka godzin dziennie. Więcej o kangurowaniu przeczytacie w artykule: Opieka nad noworodkiem – kangurowanie.

Najlepsza do karmienia wcześniaka jest pozycja „spod pachy” i pozycja „skrzyżowanej kołyski”, ponieważ umożliwia przytrzymywanie główki niemowlęcia. Więcej o każdej z nich możecie przeczytać w artykule: Przystawienie do piersi – pozycje do karmienia.

Komentarze

komentarzy