W poprzednim miesiącu pisaliśmy o pierwszych owocach i warzywach w diecie niemowlęcia. W tym artykule podpowiemy Wam, w jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia karmionego piersią o produkty zawierające białko – nabiał, pieczywo, ryby i mięso.

Rozszerzenie diety niemowlaka – jajka

Jajka w diecie dziecka:
*po 7 miesiącu:
pół żółtka jajka kurzego – należy podawać je niemowlęciu co drugi dzień jako dodatek do zup i przecierów jarzynowych.
*po 9 miesiącu:
całe żółtko jajka kurzego co drugi dzień lub codziennie po pół żółtka.
*po 11 miesiącu:
całe jajko kurze – ugotowane lub w postaci jajecznicy, podawane 3-4 razy w tygodniu.
*po 11 miesiącu:
całe jajko kurze – podawane 4-5 razy w tygodniu.
Białko jajka kurzego może silnie uczulać, dlatego w pierwszych miesiącach rozszerzania diety niemowlaka do posiłków dodaje się wyłącznie żółtko. Jeśli okaże się, że dziecko ma alergię na białko jaja kurzego, można sprawdzić czy dziecko podobnie zareaguje na jajka przepiórcze, które bardzo rzadko uczulają.

Rozszerzenie diety niemowlaka – mleko i przetwory mleczne

Mleko i przetwory mleczne w diecie dziecka:
*po 11 miesiącu:
ser biały – jest łatwiejszy do przełknięcia niż ser żółty.
ser żółty – posiada więcej białka niż ser biały.
masło – zawiera cholesterol, który wpływa korzystnie na rozwój układu nerwowego niemowlęcia i nie powinno być zastępowane margaryną.
jogurt – przyswaja się szybciej niż mleko. Zawiera żywe kultury bakterii, które wpływają korzystnie na układ pokarmowy i pomaga przy dolegliwościach takich jak zaparcia, niestrawność czy wzdęcia.
kefir – zwiększa apetyt, a także – podobnie jak jogurt – chroni układ pokarmowy dziecka.

Rozszerzanie diety niemowlaka – pieczywo i inne produkty zbożowe zawierające gluten

Produkty zbożowe do diety niemowlęcia wprowadza się po 6 miesiącu życia, rozpoczynając od dodania małej ilości kaszy manny do zupki warzywnej.

Większość produktów zbożowych, w tym chleb, zawiera gluten, który może powodować alergię i wywoływać celiakię. Jednak jak dowodzą najnowsze badania naukowe, wczesna podaż glutenu w osłonie mleka matki (czyli w czasie gdy dziecko jest jeszcze karmione piersią) znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia celiakii. Jeśli dziecko jest uczulone na gluten, można karmić go pieczywem bezglutenowym dostępnym w specjalistycznych sklepach.
Które zboża nie zawierają glutenu?
– kukurydza,
– ryż,
– kasza jaglana,
– kasza gryczana,
– szkarłat.

Rozszerzanie diety niemowlaka – mięso

Mięso w diecie dziecka:
*po 6 miesiącu:
drób – na początku najlepiej łączyć mięso z kurczaka z przecierem jarzynowym. Odpowiednia dla niemowlęcia jest również ugotowana pierś z kurczaka z warzywami.
królik – mięso królicze jest lekkostrawne i posiada mnóstwo witamin. Ponadto zawarte w nim białko jest wysoko przyswajalne.
indyk –pierś z indyka jest lekkostrawna i najmniej kaloryczna. Ugotowane mięso można podawać z przecierem jarzynowym.
*po 11 miesiącu:
cielęcina – najdelikatniejsze z mięs czerwonych. Zawiera dużo potasu i fosforu, a także witamin z grupy B.
W pierwszych miesiącach rozszerzania diety niemowlaka (6-7 miesiąc) wystarczy podawać dziecku ok. 10 g mięsa dziennie, najlepiej w zupkach lub przecierach jarzynowych. Około pierwszego roku życia porcja ta powinna zostać zwiększona do 20 g. Należy pamiętać, że dzieci z nietolerancją białka mleka krowiego nie powinny jeść cielęciny.

Rozszerzanie diety niemowlaka – ryby

Ryby w diecie dziecka:
*po 7 miesiącu:
ryby morskie – np. halibut, makrela, śledź, sola, mintaj i tuńczyk.
Można podawać je dziecku 1-2 razy w tygodniu zamiast mięsa. Ryby morskie zawierają duże ilości jodu, który jest potrzebny do właściwego funkcjonowania tarczycy. Ponadto obniżają poziom cholesterolu i wzmacniają pracę serca. Ryby dla niemowlęcia można ugotować na parze i podawać z dodatkiem warzyw.

Powyższe zestawienie to tylko proponowany schemat rozszerzania diety niemowlaka karmionego piersią. Najważniejsze, aby obserwować reakcję dziecka po spożyciu poszczególnych produktów, ponieważ niektóre z nich mogą uczulać np. białko jajka kurzego czy gluten zawarty w produktach zbożowych.

Komentarze

komentarzy