Spanie z noworodkiem lub niemowlakiem w jednym łóżku to jeden z tych tematów, które wywołują spore kontrowersje. Co-sleeping posiada zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Dlaczego warto spać z dzieckiem? W jakich przypadkach należy jednak umieścić malucha w osobnym łóżeczku?

Spanie z dzieckiem – dlaczego warto?

Wspólne spanie to jeden z filarów rodzicielstwa bliskości. Autorzy tej filozofii podkreślają, że zwiększa ono poczucie bezpieczeństwa odczuwane przez dziecko i zmniejsza jego lęk separacyjny. Niektórzy badacze powołują się również na fakt, że poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, jest niższy u niemowląt śpiących razem z mamą. Na pewno możliwość przytulenia się do niej i świadomość bliskości korzystnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa malucha.

Jeśli mama karmi piersią, wspólne spanie z dzieckiem ułatwia również nocne karmienia. Kobieta nie musi wstawać z łóżka, wystarczy tylko, że przysunie malucha do siebie.

Z badań prof. Jamesa J. McKenna, dyrektora Mother-Baby Behavioral Sleep Laboratory na Uniwersytecie Notre Dame, wynika, że dzieci śpiące wspólnie z matkami budzą się częściej przez co częstotliwość nocnych kamień się zwiększa, mniej płaczą i szybciej ponownie zapadają w sen. Ponieważ fazy przebudzenia są łagodniejsze, to – zdaniem prof. McKenna – można uznać, że co-sleeping zapewnia niemowlęciu spokojniejszy sen.

Co ciekawe – kiedyś lekarze odradzali wspólne spanie z dzieckiem ze względu na większą ilość drobnoustrojów chorobotwórczych, z którymi ma kontakt we wspólnym łóżku. Dzisiaj jest wręcz przeciwnie – pediatrzy podkreślają, że co-sleeping wzmacnia odporność dzieci właśnie dlatego, że organizm malucha poznaje nowe drobnoustroje.

Jeszcze inną zaletą spania z niemowlakiem jest lepsza stabilizacja jego stanów fizjologicznych. Okazuje się bowiem, że rytm bicia serca i oddech są regularniejszy u dzieci śpiących wspólnie z rodzicami.

A co z obawami o to, że maluch zbyt przywiąże się do rodziców i nie będzie chciał samodzielnie zasypiać? W pewnym wieku naturalną reakcją dziecka jest chęć do spania oddzielnie i można go do tego przyzwyczaić. Może nie będzie to najłatwiejsze, ale nie powinno też stanowić ogromnego wyzwania.

Obiektywnie o wadach co-sleepingu

Wspólne spanie z niemowlakiem na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich rodziców. Jeśli boicie się, że możecie zrobić maluchowi krzywdę, na przykład poprzez przyciśnięcie i ta obawa zakłóca Wasz sen, to lepiej położyć dziecko w osobnym łóżeczku. Ryzyko jego „przygniecenia” jest bardzo niewielkie, ale u niektórych rodziców wywołuje ono zbyt duży lęk.

Dla niektórych wspólne spanie może być również niewygodne. Idealnie byłoby więc, gdyby rodzice posiadali duże łóżko, które bez problemu pomieści trzy osoby.

Oczywiste jest również to, że obecność niemowlaka w łóżku ma bardzo duży wpływ na intymną bliskość rodziców, więc decyzja o wspólnym spaniu powinna zostać podjęta wtedy, gdy odpowiada to obu stronom.

Rozwiązanie alternatywne, czyli dostawka

Istnieje jeszcze trzecia możliwość, czyli ustawienie łóżeczka malucha obok Waszego łóżka. Mowa o łóżeczku dostawnym, które nie posiada jednego boku, więc można przysunąć je do łóżka rodziców tak, by tworzyły jedną całość.

Korzystania z łóżeczka dostawnego nie można nazwać wspólnym spaniem, ale dziecko jest tak blisko rodziców, że mogą oni szybciej zareagować na jego płacz, a mama może go łatwiej nakarmić. Warto więc rozważyć tę alternatywę, jeśli z jakiegoś powodu nie chcecie spać razem z maluchem lub macie trudności ze zmieszczeniem się w jednym łóżku.

Kiedy nie należy spać z dzieckiem?

Istnieją takie sytuacje, gdy wspólne spanie może zagrażać zdrowiu i życiu malucha. Jeśli któreś z rodziców jest pod wpływem alkoholu lub leków nasennych, jest to całkowicie zabronione. Spanie z maluchem nie jest również rekomendowane, gdy rodzice są otyli lub palą papierosy. Badania pokazują, że nikotyna w organizmie wpływa na obniżenie czujności podczas snu.

Komentarze

komentarzy