Bolesne ząbkowanie jest trudnym czasem zarówno dla niemowląt, jak i rodziców. Jego charakterystyczne objawy możemy zaobserwować już na kilka tygodni przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Jak przygotować się do ząbkowania, aby móc złagodzić jego bolesny przebieg?

Ząbkowanie – objawy

Ząbkowanie rozpoczyna się około 6 miesiąca życia dziecka. Czasem zdarza się, że zęby mleczne wyrzynają się trochę wcześniej lub trochę później i bywa to uwarunkowane genetycznie. Można więc zapytać własnych rodziców o to, kiedy u Ciebie i Twojego partnera rozpoczęło się ząbkowanie, by w przybliżeniu określić czas, w którym u Waszego malucha zaczną wyrzynać się zęby.

Objawy ząbkowania są dosyć charakterystyczne i nie da się ich przegapić. Należą do nich:
– nadmierne wydzielanie śliny,
– swędzenie dziąseł, co jest przyczyną częstego wkładania rączek (i dostępnych przedmiotów) do buzi,
– zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł,
– rozdrażnienie, marudzenie, płaczliwość,
– zmniejszenie apetytu i chęci ssania piersi,
– niespokojny sen,
– gorączka dochodząca do 38 stopni C, ale krótkotrwała.

To objawy ząbkowania, które występują najczęściej, ale u naszego dziecka nie muszą wystąpić wszystkie z nich. Co więcej – czasem objawy towarzyszące wyrzynaniu się zębów są bardziej lub mniej intensywne, ale niemal u wszystkich maluchów ząbkowanie jest bolesne. Każdy rodzic musi się więc przygotować na to, że pomiędzy 6 a 30 miesiącem życia dziecka wystąpi kilka takich epizodów. W jaki sposób można pomóc maluchowi, który przechodzi ząbkowanie?

Bolesne ząbkowanie – jak złagodzić ból?

Metody łagodzenia bólu towarzyszącego wyrzynaniu się mlecznych zębów trochę zmieniły się na przestrzeni ostatnich dekad. Kiedyś popularnym gryzakiem była skórka od chleba, której dzisiaj nie poleci raczej żaden stomatolog, ponieważ może ona ranić dziąsła malucha. Jakie metody warto więc rozważyć? Spośród których produktów wybierać?

Najbardziej popularną metodą łagodzenia bolesnego ząbkowania jest podawanie dziecku gryzaka. Możemy wybrać gryzaki twarde lub miękkie, które chłodzi się w lodówce. Z jednej strony uśmierzają swędzenie dziąseł, a z drugiej – jeśli są chłodne – zmniejszają odczucia bólowe. Najlepiej kupić dla dziecka zarówno twardy, jak i miękki gryzak, ponieważ maluchy mają różne preferencje. Pamiętajmy jednak o tym, by wybierać te, które posiadają atest instytucji budzącej zaufanie, a gryzaki miękkie ochładzajmy zawsze w lodówce, nigdy w zamrażalniku.

Innym ciekawym sposobem łagodzenia bólu podczas ząbkowania jest przygotowanie dla malucha mlecznego loda. Wykonujemy go z pokarmu mamy, który ma działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne, a jednocześnie jest podstawową żywienia niemowlęcia. W ten sposób możemy więc uśmierzyć ból oraz trochę nakarmić dziecko, które w okresie ząbkowania prawdopodobnie będzie miało mniejszy apetyt. By przyrządzić taki smakołyk, wystarczy odciągnąć trochę mleka i wlać je do małego pojemniczka, a następnie przykryć smoczkiem uspokajaczem i włożyć do zamrażalnika. Można skorzystać również ze specjalnych małych foremek do lodów. Pamiętajmy o tym, by pojemnik był sterylnie czysty i koniecznie odczekajmy kilka minut po wyciągnięciu loda z zamrażalnika zanim podamy go dziecku.

Dolegliwości bólowe towarzyszące ząbkowaniu u maluchów można również łagodzić poprzez masaż dziąseł. W tym celu korzystamy ze specjalnej nakładki lub po prostu z własnego palca. Masaż trzeba wykonywać delikatnie i oczywiście dopiero co umytymi dłońmi.

Eko mamy mają jeszcze inny pomysł na uśmierzanie bólu ząbkującego malucha. Swojemu dziecku podają suszony korzeń irysa syberyjskiego. Jest to taka ekologiczna odmiana gryzaka, którą kupić można w niektórych aptekach. Ponieważ korzeń ten leżakuje kilka lat, to traci zawartość olejków eterycznych i jest bezpieczny dla malucha. Dzieci podobno lubią ten eko produkt przede wszystkim z powodu jego konsystencji, która zmienia się podczas gryzienia.

Kiedy ból towarzyszący ząbkowaniu jest bardzo silny, można rozważyć zastosowanie preparatów przeciwbólowych. Wcześniej należy skonsultować się z lekarzem i to najlepiej nawet wtedy, gdy chcemy aplikować maluchowi żel dla ząbkujących dzieci. Typowe substancje przeciwbólowe, jak paracetamol czy ibupforen, powinny być stosowane u niemowląt tylko w ostateczności.

Higiena na pierwszym miejscu

Nie mniej ważne niż łagodzenie dolegliwości bólowych jest zachowanie odpowiedniej higieny podczas ząbkowania. Ponieważ w tym czasie maluch będzie chciał wkładać do buzi wiele różnych przedmiotów, to zadbajmy o to, by były one czyste i bezpieczne, czyli np. aby nie posiadały ostrych krawędzi. Częściej niż zwykle należy też myć rączki dziecka. Jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy w buzi malucha, jak np. obecność tzw. ropy, to niezwłocznie skonsultujmy się z lekarzem. Konsultacji wymaga też wysoka gorączka.

Komentarze

komentarzy