Karmienie piersią to czas, w którym między mamą a dzieckiem wytwarza się szczególny rodzaj więzi. Często mówi się o trudnościach związanych z karmieniem piersią, lecz nie wolno zapominać, że dla wielu młodych matek jest to czynność kojąca, sprzyjająca relaksowi i kontemplacji. Dlatego warto wygospodarować w domu specjalne miejsce do karmienia – wygodne i sprzyjające wyciszeniu, w którym będziesz mogła w 100% skupić się na dziecku.

W ciągu kilku pierwszych tygodni życia układ nerwowy noworodka musi przyzwyczaić się do ogromu bodźców wzrokowych i dźwiękowych docierających ze świata zewnętrznego. Wyobraź sobie jak chaotyczne muszą być jego doznania! Matka i dziecko czerpią z siebie wzajemnie energię, dlatego oboje powinni być maksymalnie spokojni i zrelaksowani.

Stworzenie zacisznego kąta do karmienia nie musi być trudne ani kosztowne. Możesz po prostu zamknąć za sobą drzwi sypialni i przyciemnić światło. Lub jeśli wolisz przebywać w towarzystwie, znajdź sobie specjalne miejsce w salonie, w którym Ty i niemowlę będziecie czuć się swobodnie. W lecie możesz nawet przenieść się do ogrodu, gdzie w cichym zakątku ustawisz ulubiony fotel bujany.

Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci stworzyć idealne miejsce do karmienia i sprawią, że karmienie będzie dla Ciebie i Twojego dziecka pozytywnym doznaniem, na które oboje zasługujecie.

Urządź przestrzeń po swojemu

Zastanów się jaki charakter powinno posiadać wybrane przez Ciebie miejsce do karmienia. Czy preferujesz konkretne wzornictwo lub elementy wystroju? Chciałabyś otoczyć się kojącymi barwami i fakturami, plakatami, sztuką lub motywującymi hasłami? Czy może wolisz coś prostszego? Przede wszystkim postaw na kolory i przedmioty, które wprowadzają Cię w pozytywny nastrój.

Pamiętaj jednak, że jeśli sama tego nie chcesz, miejsce do karmienia nie musi wyłącznie sprzyjać cichej refleksji. Jedną z zalet karmienia piersią jest to, że gdy dziecko ssie, Ty możesz zająć się czymś, co lubisz.

Niektóre kobiety karmiąc piersią chętnie medytują, inne prowadzą dziennik, chcąc zarejestrować wszystkie fascynujące i zabawne nowe doznania związane z macierzyństwem. Jeśli jesteś pasjonatką Facebooka, możesz w tym czasie publikować zdjęcia, dzielić się doświadczeniami związanymi z karmieniem piersią z przyjaciółkami lub użytkowniczkami grup wsparcia. Przede wszystkim pamiętaj, że powinna to być Twoja własna przestrzeń.

Co warto mieć w kąciku do karmienia

Zaciszny kąt do karmienia nie wymaga specjalnego wystroju ani wyposażenia. Na początek znajdź wygodny fotel. Wiele matek twierdzi, że szczególnie dobrze sprawdza się fotel bujany, którego kojący, jednostajny ruch może działać uspokajająco na niemowlęta cierpiące na kolkę.

Obok postaw niewielki stolik, na którym możesz stawiać herbatę, sok, wodę i przekąski. Jeśli lubisz gorące napoje, zachowaj szczególną ostrożność. Najlepiej używaj słomki lub kubka termicznego ze szczelnie dopasowanym wieczkiem. Możesz również stworzyć podręczną biblioteczkę, gromadząc w niej ulubione książki, czasopisma i łamigłówki. Tuląc do siebie zadowolonego malucha możesz zająć umysł ambitną krzyżówką lub grą Sudoku. Wiele mam lubi też w trakcie karmienia piersią słuchać muzyki lub audiobooków. Może to być doskonały sposób na nadrobienie zaległości w lekturze bez konieczności angażowania rąk, które są Ci potrzebne do zapewnienia dziecku odpowiedniego podparcia.

Cokolwiek wybierzesz, pamiętaj, że rzeczy najważniejsze powinny zawsze być na wyciągnięcie ręki. Nie ma nic bardziej frustrującego niż zdać sobie sprawę, że zostawiłaś potrzebną Ci rzecz na drugim końcu pokoju kilka chwil po tym, jak maluch zapadnie w sen. Dlatego zawsze kładź w bliskiej odległości pilota do telewizora, słuchawki, chusteczki i inne przydatne drobiazgi. Dzięki dobrej organizacji, czas spędzony z dzieckiem będzie dla Was obojga przyjemnością

Feng Shui w pokoju dziecięcym

Jeśli zależy Ci, żeby kącik do karmienia był oazą ciszy i spokoju, możesz skorzystać z zasad feng shui. Zwolennicy tradycyjnej chińskiej sztuki feng shui wierzą, że odpowiednia aranżacja pomieszczeń oraz dobór kolorów, dźwięków i innych elementów pozwala tworzyć wnętrza pełne harmonii.

Zgodnie ze wskazówkami feng shui należy wybrać pokój z oknem wychodzącym na wschód, ponieważ jest to kierunek nowych początków. Poleca się również malowanie delikatnymi, pastelowymi odcieni.

Inna prosta reguła feng shui to ład i minimalizm. W miarę możliwości wybierz pomieszczenie posiadające drzwi, co pozwoli Ci odgrodzić się od hałasu dochodzącego z innych części mieszkania. Stwórz przestrzeń, która pomoże Ci skupić się wyłącznie na dziecku, a nie brudnych naczyniach lub innych czekających Cię domowych obowiązkach. Bycie niemowlęciem jest trudniejsze niż nam się wydaje. Dlatego stworzenie maluchowi spokojnego, kojącego otoczenia ma ogromne znaczenie dla jego samopoczucia.

Rośliny jako filtry powietrza

Rośliny doniczkowe nie tylko zdobią wnętrza – ich rola polega także na odświeżaniu i oczyszczaniu powietrza! Dzięki potędze natury niektóre gatunki roślin doniczkowych potrafią w ciągu 24 godzin usunąć nawet 87% obecnych w powietrzu zanieczyszczeń. To dopiero wiosenne porządki! Według  przeprowadzonych przez NASA badań nad czystością powietrza do roślin najskuteczniej filtrujących powietrze należą między innymi skrzydłokwiat, bluszcz pospolity i chryzantema.

Niezależnie od roślin doniczkowych możesz w kąciku do karmienia umieścić przyjemnie pachnącą kompozycję z zimozielonych gałązek, lasek cynamonu lub ciętych kwiatów. Innym sposobem na stworzenie idealnej atmosfery jest użycie olejków eterycznych lub świec aromaterapeutycznych.

Odpowiednie tło dźwiękowe

Czy odgłosy tła, takie jak szum urządzeń czy inne ciche dźwięki mają na Ciebie uspokajające działanie? Z pewnością działają kojąco na niemowlęta! Dlatego warto rozważyć wykorzystanie starannie dobranego tła dźwiękowego w kąciku do karmienia piersią. Jeśli lubisz odgłosy natury, możesz zainstalować małą fontannę do wnętrz lub wybrać płytę z nagraniami odgłosów przyrody. Ty sama decydujesz o tym jakie będzie Twoje własne miejsce do karmienia. Nie ma znaczenia czy będzie to niewielki, zaciszny kącik czy całe, specjalnie wydzielone pomieszczenie. Najważniejsze, to stworzyć otoczenie, w którym Ty i Twoje dziecko będziecie czuć się bezpieczni, spokojni i szczęśliwi. Dlatego przede wszystkim zadbaj o pozytywną atmosferę sprzyjającą zacieśnianiu więzi. Pamiętaj, że budujesz specjalne miejsce, w którym Ty i niemowlę będziecie się wzajemnie od siebie uczyć i przygotowywać na wiele wspólnych, radosnych chwil.

Czy urządziłaś własny kącik do karmienia piersią? Co doradziłabyś innym mamom, które chciałyby stworzyć dla siebie podobne miejsce?

Komentarze

komentarzy