Przygotowując się do narodzin dziecka – zwłaszcza pierwszego – musisz pamiętać o bardzo wielu rzeczach. Planując przebieg dnia porodu musisz uwzględnić wiele różnych osób: nie tylko siebie, ale także męża lub partnera, mające się urodzić dziecko, a jeśli jesteś już mamą – także jego starsze rodzeństwo. Jednym z najważniejszych etapów przygotowania się do porodu – niezależnie od tego czy jesteś debiutantką, czy nie – jest opracowanie oficjalnego „Planu porodu”.

Plan porodu jest spisanym przez Ciebie dokumentem, który zawiera Twoje ogólne oczekiwania dotyczące przebiegu porodu. Obejmuje on między innymi Twoje życzenia w kwestiach związanych z interwencjami medycznymi lub metodami łagodzenia bólu, obecnością osób towarzyszących oraz metod postępowania w określonych sytuacjach, jakie mogą mieć miejsce w trakcie porodu.

Plan porodu ma tak duże znaczenie, ponieważ pozwala Ci jasno wyrazić swoje oczekiwania z odpowiednim wyprzedzeniem, a nie w samym środku akcji porodowej! Daje Ci również poczucie kontroli nad sytuacją i stwarza możliwość wcześniejszego przemyślenia sposobu postępowania w przypadku wystąpienia ewentualnych komplikacji. Możesz też na przykład określić życzenia dotyczące personelu obecnego przy porodzie w sytuacji, gdy Twój lekarz prowadzący nie może w wyniku nieprzewidzianych okoliczności odebrać porodu. Kto powinien go zastąpić? Czy chciałabyś otrzymać środki przeciwbólowe? Czy chcesz skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego? Co jeśli konieczne będzie cesarskie cięcie?

Przygotowanie planu porodu nie ma wzbudzić w Tobie obaw. Nikt też oczywiście nie może oczekiwać, że będzie mieć pod kontrolą wszystko, co dzieje się na sali porodowej. Jednak opracowując plan porodu masz okazję zastanowić się nad potencjalnymi sytuacjami kryzysowymi i lepiej wyobrazić sobie idealny przebieg porodu.

Aby każdy był odpowiednio poinformowany

Plan porodu powinnaś koniecznie omówić z partnerem, żeby upewnić się, że akceptuje i rozumie Twoje oczekiwania. Nie zapomnij także przedstawić go pozostałym osobom, które chcesz zaangażować w poród. Może to być przyjaciółka lub krewna, która będzie towarzyszyć Ci w szpitalu. Bądź otwarta na zmiany – szpital może nie mieć możliwości spełnienia wszystkich Twoich życzeń – i traktuj swój plan porodu jako zbiór wskazówek oraz listę preferencji.

Opracowując plan porodu, weź pod uwagę etap przygotowań do porodu, pobyt w szpitalu, akcję porodową, okres poporodowy oraz kwestie związane z karmieniem piersią.

W domu – przed wyjazdem do szpitala

Tworząc plan porodu, odpowiednio się przygotuj. Dowiedz się czego możesz się spodziewać w trakcie porodu. Odwiedź szpital lub dom narodzin i zapisz się do szkoły rodzenia, żeby zapoznać się z przebiegiem kolejnych etapów porodu. Poznaj dostępne opcje. Zastanów się nad preferowanym przez Ciebie sposobem postępowania w konkretnych sytuacjach. Co jeśli konieczne okaże się cesarskie cięcie? Czy chcesz skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego? Czy akceptujesz farmakologiczne wywoływanie porodu? Może warto przeprowadzić „próbę generalną” porodu? Spakuj torbę do szpitala z odpowiednim wyprzedzeniem, przećwicz drogę do samochodu, zaplanuj kilka potencjalnych tras przejazdu do szpitala i postaraj się przewidzieć ewentualne problemy, jakie mogą się pojawić.

W szpitalu – poznaj zasady i procedury

Zastanów się czego oczekujesz po przyjeździe do szpitala. Czy chcesz, żeby podczas porodu towarzyszył Ci mąż? A może przyjaciółka? Dowiedz się czy obowiązują ograniczenia dotyczące liczby osób odwiedzających lub szpital wymaga wcześniejszego podania tożsamości osoby towarzyszącej przy porodzie. W szpitalu prawdopodobnie spędzisz łącznie kilka dni, dlatego zastanów się co chcesz spakować (i sprawdź co wolno Ci przynieść z domu). Mogą to być specjalne przekąski, ulubiona muzyka, książki lub inne rzeczy, które poprawią Ci samopoczucie.

Jeśli zależy Ci na robieniu zdjęć w trakcie porodu i bezpośrednio po nim, nie zakładaj z góry, że będziesz miała taką możliwość. Zapytaj o zasady obowiązujące w szpitalu i upewnij się, że fotograf zostanie wpuszczony na salę porodową.

Zastanów się jakie jest Twoje nastawienie do zabiegów przygotowujących do porodu. Większość szpitali nie wykonuje już automatycznie lewatywy ani golenia krocza przy przyjęciu do porodu. Jeśli zdecydowanie nie życzysz sobie znieczulenia zewnątrzoponowego, nacięcia krocza lub jakiejkolwiek innej interwencji medycznej, wyraź swoje oczekiwania na piśmie. Bądź jednak elastyczna – być może pewnego dnia zmienisz zdanie. Zapytaj również personel szpitala o zasady dotyczące monitorowania akcji serca dziecka oraz jedzenia i picia podczas porodu. Niektóre urządzenia do monitorowania stanu zdrowia dziecka mogą utrudniać Ci poruszanie się po sali, ale wiele kobiet ceni sobie poczucie bezpieczeństwa, jakie zapewniają.

W trakcie porodu – komfort i łagodzenie bólu

Poród jest niezwykle intensywnym doświadczeniem fizycznym i emocjonalnym, dlatego warto zawczasu przemyśleć swoje oczekiwania dotyczące metod łagodzenia bólu. Porozmawiaj z lekarzem i personelem szpitala na temat dostępnych sprzętów umożliwiających łagodzenie bólu i ułatwiających poród, takich jak stołek porodowy, wanna i inne rozwiązania podnoszące komfort rodzącej. Zdecyduj jakie środki przeciwbólowe chciałabyś otrzymać i czy życzysz sobie pomocy personelu medycznego w fazie parcia.

Karmienie piersią – nie daj się zaskoczyć

Karmienie piersią jest na tyle istotnym aspektem macierzyństwa, że również wymaga uwzględnienia podczas przygotowań do porodu. Optymalnie, bezpośrednio po urodzeniu noworodek powinien zostać położony na piersiach matki, żeby umożliwić odbycie pierwszego karmienia oraz stworzenie więzi między dzieckiem i matką. Porozmawiaj z partnerem o karmieniu piersią. Zastanów się, czy chciałabyś skorzystać z porady konsultanta laktacyjnego. Warto już przed przyjściem dziecka na świat znać dostępne opcje wsparcia dla mam karmiących piersią.

Podobnie jak w przypadku planu samego porodu, również karmienie piersią wymaga elastycznego podejścia. Przygotuj się na to, że Twoje plany mogą ulec zmianie – wielu młodych rodziców nie do końca wie czego oczekiwać dopóki dziecko nie pojawi się na świecie. Masz jeszcze 9 miesięcy, żeby wszystko dokładnie przemyśleć. Przede wszystkim powinnaś znać dostępne możliwości i zgromadzić wiedzę, która ułatwi Ci zapewnienie dziecku prawidłowego rozwoju.

Po porodzie – czego się spodziewać

Porozmawiaj z lekarzem o tym czego możesz się spodziewać bezpośrednio po urodzeniu się dziecka. Zapytaj o przecięcie pępowiny, wydalenie łożyska, pobranie krwi pępowinowej i inne szczegóły. Jeśli Twój mąż/partner lub inna osoba towarzysząca chciałaby przeciąć pępowinę, zapytaj o taką możliwość i odpowiednio wcześniej uzgodnij wszystko z personelem. Określ swoje życzenia dotyczące postępowania z dzieckiem bezpośrednio po porodzie. Czy chcesz najpierw oddać noworodka do mycia i zważenia, czy wolałabyś natychmiast go przytulić? Czy chcesz przebywać z dzieckiem przez całą dobę w jednej sali?

Opracowanie planu porodu to ważny etap 9-miesięcznego procesu przygotowania się na narodziny dziecka. Koniecznie weź pod uwagę różne możliwości. Dzięki temu, znając dostępne opcje będziesz gotowa na nieprzewidziane sytuacje. Nie obwiniaj się, jeśli o czymś zapomnisz – masz jeszcze mnóstwo czasu, żeby przejrzeć i uzupełnić swój plan porodu, a gdy już nadejdzie ten wielki dzień, pamiętaj, że powinnaś być przygotowana na wszelkie ewentualności. Twój plan porodu zapewni Ci większy spokój i poczucie kontroli nad sytuacją oraz lepszą znajomość przysługujących Ci opcji. Przed narodzinami dziecka każda rodzina musi dokonać niezliczonych wyborów. W obliczu tak wielu pytań, na które trzeba znaleźć odpowiedź, zasadnicze znaczenie ma umiejętność zachowania spokoju, kontakt z innymi rodzicami i gotowość na różne scenariusze. Gdy nie musisz martwić się drobnostkami, możesz skupić się na niezwykłym doświadczeniu, jakim jest przyjście na świat nowego człowieka.

Co o tym sądzisz? Co Twoim zdaniem decyduje o tym, że niektóre elementy planu porodu są bardziej istotne od pozostałych? Czy chciałabyś doradzić coś innym mamom lub udostępnić szablon planu porodu?

Komentarze

komentarzy