Zapotrzebowanie noworodków i niemowląt na niemal wszystkie witaminy idealnie pokrywa pokarm prawidłowo odżywiającej się mamy. Często jednak dzieci wymagają suplementacji witaminy D i K. Kiedy i w jakich ilościach je podawać?

Witaminy dla noworodków i niemowląt

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP) oraz polskiego Zespołu Ekspertów pod kierownictwem konsultanta krajowego ds. pediatrii, noworodkom oraz niemowlętom karmionym piersią należy podawać witaminy D i K. Ich niedobór może powodować nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu osób w każdym wieku, a u najmłodszych dzieci jest on szczególnie niebezpieczny. Noworodek rodzi się m.in. z niedojrzałymi strukturami kostnymi, układem nerwowym i pokarmowym, dlatego do prawidłowego wzrostu potrzebuje suplementacji tych witamin. Pamiętać trzeba również o tym, że zarówno ich niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy, więc ścisłe przestrzeganie zaleceń ekspertów jest konieczne.

Witamina D dla noworodka i niemowlęcia

Noworodki i niemowlęta wymagają suplementacji witaminy D3, która odgrywa bardzo ważną rolę w procesie mineralizacji kości. Jej niedobór w okresie płodowym i niemowlęcym może prowadzić do krzywicy i innych zaburzeń w rozwoju struktury kostnej.

Przyszła mama zazwyczaj otrzymuje od lekarza zalecenie suplementacji witaminy D3 od drugiego trymestru ciąży. Jeśli stosuje się do tych wytycznych, to po urodzeniu dziecko powinno otrzymywać tę witaminę od 3 tygodnia życia. Jednak, gdy kobieta z jakichś powodów nie przyjmowała jej w ciąży, to najprawdopodobniej lekarz zaleci, by noworodkowi podawać ją już od pierwszych dni życia.

Dzienna dawka witaminy D3 dla noworodków i niemowląt karmionych piersią wynosi 400 jednostek. Najczęściej podaje się ją maluchom w formie kropel. Lekarze zalecają, by aplikować tę substancję bezpośrednio na język, a nie dodawać do mleka podawanego w butelce lub na łyżeczce. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór suplementu, który zawiera jak najwięcej jednostek witaminy D3 w jednej kropli, ale oczywiście nie przekracza zalecanej dziennej dawki. Na rynku pojawiła się też witamina D3 dla niemowląt z dozownikiem w formie pompki lub kapsułek twist-off.

Według obowiązujących zaleceń, należy podawać ją aż do końca okresu niemowlęcego i bez względu na to, jaka pora roku aktualnie panuje. Jednak suplementacja witaminy D3 powinna być kontynuowana również u dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia, u młodzieży i osób dorosłych, zwłaszcza w miesiącach mniej słonecznych, czyli od września do kwietnia.

Witamina K dla noworodków i niemowląt

Ścisłe wytyczne dotyczą również suplementacji witaminy K u noworodków i niemowląt karmionych piersią. Jej niedobór może skutkować zaburzeniami krzepnięcia krwi i prowadzić do krwawienia z przewodu pokarmowego, pępka, błon śluzowych i skóry oraz krwawienia śródczaszkowego, które zagraża życiu dziecka. Jej suplementacja jest więc niezwykle ważna i powinna przebiegać według następującego schematu:
– zdrowe, donoszone noworodki otrzymują jedną dawkę witaminy K domięśniowo (0,5 mg) lub doustnie (2 mg) w szpitalu,
– noworodki z grupy ryzyka, czyli np. te, które urodziły się przez poród zabiegowy, otrzymują jedną dawkę domięśniowo (0,5 mg) w szpitalu,
– wcześniakom w szpitalu podawana jest domięśniowo lub dożylnie, a jej dawka zależy od wagi urodzeniowej dziecka,
– po opuszczeniu szpitala noworodki i niemowlęta karmione piersią powinny od 2 tygodnia do ukończenia 3 miesiąca życia otrzymywać witaminę K w dawce 25 mikrogramów (nie miligramów) na dobę.

Jeśli u dziecka występuje przedłużająca się biegunka lub żółtaczka, to lekarz zaleci zwiększenie dawki do czasu, gdy objawy chorobowe ustąpią.

Witamina K dostępna jest w formie kropel oraz kapsułek twist-off. W aptekach możemy również kupić preparaty zawierające zarówno witaminę D3, jak i K.

Suplementacja witamin dla noworodków i niemowląt karmionych piersią nie jest skomplikowana. Wystarczy pamiętać o tym, by raz dziennie, w wyznaczonych okresach życia dziecka, podawać mu właściwą dawkę tych dwóch witamin. Suplementację tę na pewno będzie nadzorował lekarz i w razie jakichkolwiek wątpliwości należy się z nim skonsultować.

Uwaga! Opisane zalecenia dotyczą wyłącznie noworodków i niemowląt karmionych piersią. Dla dzieci karmionych sztucznymi mieszankami istnieją odrębne wytyczne suplementacji witaminy D3 i K.

Komentarze

komentarzy